top of page

קולינריה יפנית בין טאקויאקי לסושי סאקה ודזרט כל המנות ,מגוון הקינוחים,כדאי להכיר לפני שמבקרים ביפן


הבלוג נכתב על ידי בת רגב - רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפים , מומחים לטיולים מאורגנים ליפן .

https://www.regev-tours.com/japan-2019 :לצפיה בתוכנית הטיול האיכותי שלנו ליפן בפריחת הדובדבן לחץ

רוצים לדעת עוד ולקבל את המיטב בטיול ליעד נפלאה זה- טיול מאורגן ליפן עם רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים

---------------------------


יפן היא ארכיפלג של כ-3000 איים, ארכיפלג עלום וקסום הן מבחינה אדריכלית הן מבחינה תרבותית ולא פחות מבחינה גסטרונומית, המטבח המסורתי של יפן מושפע ממטבחים אסייתים כגון זה של סין אך יש לו סגנון יחודי משל עצמו והוא שונה מאוד מהמטבח המערבי המוכר לנו. לכל מי שמתעתד לבקר בארכיפלג היפני הקסום בוודאי מצפה חוויה שתלווה אותו עוד הרבה שנים עם זאת חוויה זו בוודאי תקבל עוצמה רבה עד מאוד אם המבקר ביפן יקיר מבעוד מועד את המנעד הגסטרונומי המיוחד והמענין של מדינה זו . להלן אנו מביאים בפניכם את המנות הרבות והידועות של המטבח היפני כמו גם את המתוקים והקינוחים האופיינים לה. כדאי לדעת שביפן לכל חבל מבין חבלי האי הגדול הונשו יש מנעד גסטרונומי ומתוקים המאפיינים את האזור עצמו. כמו כן בדיוק כמו בטבע גם הגסטרונומיה ואף המתוקים , שחומרי הגלם של רבים מהם הם ממוצרי הטבע מתאימים את עצמם ומתחלפים בצורתם צבעיהם בהתאם לעונות השנה , מה שגדל בשדה באותה העונה ישפיע על מה שנראה על המדפים ובמנות המוגשות במסעדותיה ,כך ניתן לומר שכמו השינוי העצום ביופיו של יפן בעונת הסתיו שבה היא נצבעת בצבעי אדום ובאביב בצבעי פריחת הדובדבן , כך גם המטבח שלה והגסטרונומיה שלה משתנה בהתאם לעונות השנה . עוד לפני שנצלול אל מגוון המנות האסטטיות והמיוחדות ליפן כדי לתת תשומת לב לאחד מהמרכיבים המיוחדים והמענינים שלה - צמח הוואסבי
גם אם מעולם לא אכלנו וואסבי דבר אחד סביר שאנחנו יודעים עליו שהוא ירוק ומתובל; אך יש עוד דברים רבים מענינים הקשורים לווסאבי היפני הוואסאבי הוא צמח הנמנה על משפחת החרדליים, Brassicaceae, הכוללת גם חזרת. למרות שיש לה כמה קווי דמיון בטעם לחזרת, ההבדל העיקרי בין השניים הוא שחזרת היא ירק שורש, ואילו ווסאבי הוא קנה שורש. זה אומר שזהו גזע צמחי שגדל אופקית מתחת לאדמה זהו צמח מאורך, ירוק וגבשושי, עם כמה גבעולים בחלק העליון. החלק שמגרדים ואוכלים הוא קנה השורש. עם זאת, בחוות וואסבי, כל מה שנראה הוא עלים גדולים ומעוגלים. את העלים האלה אפשר לאכול, והם נהדרים בסלט . אמנם ישנן כמה עדויות לכך שהוואסאבי היה בשימוש רפואי במשך מאות שנים, אך רק בתקופת אדו (1603-1867) החל הטיפוח הממשי של צמח זה בתרומתו של השוגון טוקוגאווה אייאסו שאהב מאוד ווסאבי אך שמר על שיטות הגידול והטיפוח של הצמח בחשאיות בחצרו. בסופו של דבר, סוד השיטה התגלה ובתחילת המאה ה-19, הוואסאבי הפך בשימוש נרחב כתיבול לסושי, מה שהביא לשגשוג של מאכל הסושי - שהוא כמעט מאכל לאומי ביפן.


ככל שהוואסאבי הפך לפופולרי יותר, היה צורך למצוא דרך לעבד אותו להפצה, מכיוון שמקררים עדיין לא היו נפוצים. בהשראת עיבוד התה, אבקת וואסבי נולדה בשנות ה-1900.

מראה שדה ווסאבי - בחוות ווסאבי יפן .את צמח הוואסבי היו נוטעים תחילה על ידי תרבית רקמה, שלוחות או זרעים. על ידי שימוש בתרבית רקמות, הצמחים יהיו זהים לצמח האם שלהם, מה שמבטיח את אותו פוטנציאל לייצר צמח איכותי וטעים. עם זאת, זרעים מועדפים לעתים להגדלת המגוון הגנטי ולכן הם נהנים מעמידות גבוהה יותר למחלות.


הוואסאבי גדל בצורה הטובה ביותר באזורים לחים ומוצלים, ובטבע עשוי להימצא על גדות נחלי הרים ומעיינות, בתנאי שיש צל. לטיפוח, הם גדלים בצורה הטובה ביותר בצל היכן שיש מים זורמים רדודים וצלולים. רבות מחוות הוואסאבי של יפן נמצאות גבוה בהרים, נגישות במסלול או מונורייל המוכרים רק לחקלאי. עונת הקטיף : ניתן לקטוף ולשתול את הוואסאבי בכל עת במהלך השנה, אך יש סברה שהזמן הטוב ביותר הוא בתחילת העונה באביב או בסתיו. זאת כאשר תנאי הגידול אופטימליים, בגלל מזג האוויר הקריר והלח אותו מעדיף צמח הוואסאבי.


אם אנו רוצים את הוואסאבי החריף ביותר, הסתיו הוא הזמן הטוב ביותר בגלל מזג האוויר הקר יותר. יש כאלה המעדיפים את הטעם של חנה ווסאבי או ווסאבי פרח, שהוא הוואסאבי שנקטף ממש לפני הפריחה באביב. יש לו טעם מר יותר ומרקם מוצק יותר.


18 סוגי ווסאבי וההבדל ביניהם


ישנם לפחות 18 זנים שונים של ווסאבי, אבל ההבדל העיקרי טמון יותר בדרך שבה הם גדלים, ולא בכל וריאציה גדולה בטעם.


זן פוג'י דרומה, למשל, יכול להגיע לציון גבוה תוך שנה אחת בלבד, בניגוד להמתנה הנפוצה יותר של שנתיים. בעוד שלזן מזומה יכול לקחת עד 36 חודשים כדי להיות מוכן לקציר.


לחלק מהוואסאבי יש טעם מובחן יותר, כמו זן מזומה, שהוא חריף אבל עם שמץ של מתיקות, או זן מישו, שהוא עדין וקצת יותר לח. בגדול, הטעם לא משתנה הרבה, אבל המרקם עשוי להיות שונה . חלק מהוואסאבי לחות ורכות יותר, בעוד שאחרות מוצקות יותר, וכתוצאה מכך מתקבל מרקם שונה כאשר מגרדים את שורש הוואסבי. חשוב לדעת יש גם מה שהיפנים קוראים לו " ווסאבי מזוייף - או ווסאבי מערבי , לא כל דבר של משחת וואסבי ירוקה עשויה למעשה מצמח הוואסאבי. ווסאבי מזויף, הנמכר בשפופרות או לפעמים כאבקה, מיוצר בדרך כלל עם שילוב של חזרת, חרדל וצבעי מאכל ירוקים. זה נקרא סייו ווסאבי (西洋わさび) ביפנית, כלומר ווסאבי מערבי. חזרת נחשבת למתאימה יותר לצורת השפופרת שכן היא נוטה לשמור על המרקם שלה ועל האיכות שלה בשפופרת במשך זמן רב מה שהופך את הטעם להרבה יותר חריף ומתובל בהשוואה לוואסאבי אמיתי. סייו ווסאבי נמצא בשימוש נפוץ מחוץ ליפן, כמו גם במסעדות סושי נמוכות יותר ביפן, שכן ווסאבי אמיתי דורש יותר עבודה כדי לייצר אותו .
ועוד לפני המנות היפות מעט תמונות היסטוריות הצצה למראה המטבח היפני המסורתי - כאן הכל מתחיל
בפניכם המנות היפות במטבח היפני המסורתי שהתפתחו במהלך שנים רבות, כשהן מושפעות ממגוון אזורים שונים ברחבי יפן :


Sushi

סושי הוא אחד המאכלים הראשונים שעולים לנו בראש כשאנחנו חושבים על המטבח היפני. המעדן הזה היה אחד המאכלים היפניים הראשונים שיוצאו לארה"ב לאחר שיקום מייג'י ב-1868, ומאז הפופולריות שלו גדלה בהתמדה משנה לשנה. המילה 'סושי' מתייחסת לכל מאכל שנעשה מאורז יפני שתובל בחומץ אורז. זנים נפוצים של סושי כוללים מקיזושי (אורז סושי ומילויים מגולגלים באצות נורי), סושי ניגירי (גבולי אורז סושי בצורת ביס עם פרוסות בודדות של דג נא או דומה עטופה מלמעלה) ואינריזושי (אורז סושי ממולא בפנים כיסים של אינארי; סוג של טופו מתובל ומטוגן).Udon


אחד משלושת זני האטריות העיקריים הנאכלים ביפן; אטריות אודון הן עבות, לעיסות ועשויות באופן מסורתי מקמח חיטה ומי מלח. ניתן להגיש אודון במספר דרכים שונות (לערבב לתוך מוקפצים, להוסיף לסירים חמים, להגיש קר עם בסיס מרק צויו או טצויו בצד לטבילה), אך הם משמשים לרוב במרקי נודלס, שם הם מוגשים. בציר מרק מלוח עם קישוטים שונים. כמה מהמנות הנפוצות ביותר של מרק אטריות אודון כוללות קיטסונה אודון ('אודון שועל', בציפוי טופו מטוגן אבוראז'), טמפורה אודון (בציפוי פירות ים וירקות נטושים בטמפורה), וצ'יקרה אודון ('כוח אודון', בציפוי מוצ'י בגריל פריכיות אורז


Ramen

ראמן הוא מנת מרק אטריות המורכבת מאטריות חיטה (הידועות גם בשם 'אטריות ראמן'), מרק מלוח (רוטב סויה, מלח, מיסו ועצם חזיר טונקוטסו הם ארבעת הבסיסים העיקריים של מרק הראמן) ותוספות של בשר, חלבון, ו/או ירקות כמו בשר חזיר פרוס, אצות נורי, בצל אביבי, נצרי במבוק ואחרים. ראמן הוא אחד המעדנים האהובים על יפן של ימינו, עולה מעט מאוד וזמין במסעדות ובברי ראמן (שנמצאים כמעט בכל פינת רחוב). ואכן, הראמן היפני כל כך פופולרי שיש בטוקיו מוזיאון/פארק שעשועים בנושא ראמן.
Tofu

למרות שטופו נחשב בעיקר במדינות מערביות כמזון בריאות או אלטרנטיבה צמחונית, במדינות דרום מזרח אסיה כמו יפן, טופו (במיוחד טופו משי) נהנה על ידי כולם והוא חלק נפוץ בתזונה המסורתית. כדי לענות על השאלה 'מה זה טופו?', מדובר בחלב סויה שעבר קרישה, כאשר הבשר שנוצר נלחץ לגושים. בלוקים אלה מגיעים ברמות מוצקות שונות, וניתן לאכול אותם לא מבושלים (אולי עם כמה קישוטים מלוחים), מבושלים בסירים חמים, או מטוגנים לחתיכות טעימות של אבאוראז' ולהשתמש בהם כקישוט.
Tempura

טמפורה הן חתיכות או פרוסות של בשר, דגים ו/או ירקות שכוסו בבלילת טמפורה מיוחדת וטוגנו בשמן עמוק עד שהן הופכות לפריכות וצבען זהוב חיוור. שלא כמו בבריטניה, שבה מאכלים חבוטים נוטים להיות עשויים מבשרים ודגים, טמפורה נוטה להיות עשויה מרכיכות קטנות כמו סרטנים, או ירקות כמו שעועית ירוקה, דלעת, צנון דייקון מולי ובטטה. טמפורה אפשר לאכול לבד (אולי עם מעט דייקון מגורר ומנה קטנה של צויו לטבילה), או להגיש על גבי קערות אורז או מרקי אטריות.


Yakitori

בעוד שאנו בבריטניה עשויים לאסוף מנת צ'יפס או נקניקייה במהלך משחק ספורט, היפנים יאספו כמה יאקיטורי. עם שם שפירושו המילולי 'עוף מנגל', יאקיטורי הם שיפודים קטנים של נתחי עוף בגודל ביס מתובלים במלח או מוברשים ברוטב, או טארה, של יין אורז מירין, רוטב סויה, אלכוהול סאקה וסוכר. ישנם סוגים רבים ושונים של יאקיטורי, אך הזנים הנפוצים ביותר הם מומו (ירך עוף), נגימה (עוף ובצל אביבי) וצוקונה (קציצות עוף).

Sashimi

אולי אחת המנות השנויות במחלוקת בכל המטבח היפני, סשימי הוא דג נא או בשר שנחתך במומחיות לפרוסות דקות ובדרך כלל מגיע עם צנון דייקון, ג'ינג'ר כבוש, ווסאבי ורוטב סויה. סשימי שונה מסושי בכך שכל הסושי עשוי מאורז מחומץ ולא תמיד מכיל דג נא, בעוד שהסשימי הוא כמעט אך ורק דג נא ולעולם אינו מוגש עם אורז. הדג המשמש להכנת סשימי חייב להיות טרי ככל האפשר, הן על מנת למזער את הסיכון לזיהום, והן מכיוון שדגים טריים יותר מביאים לסשימי טעים יותר.
Donburi


מנת קערת האורז הזו פופולרית כמעט כמו ראמן ביפן ובחירה נפוצה בצהריים בקרב עובדים יפנים עסוקים. דונבורי מיוצר על ידי הכנת (בדרך כלל על ידי רתיחה או טיגון) שונים של בשר, דגים וירקות והגשה על אורז מאודה בקערות גדולות (הנקראות גם 'דונבורי'). בעוד שניתן להכין דונבורי באמצעות כמעט כל מבחר של מרכיבים, הסוגים הנפוצים ביותר כוללים אויאקודון (עוף מושחז, ביצה ובצל ירוק), גיודון (בשר בקר חתוך ובצל מבושלים בבסיס מרק סויה), גיד (חתיכות טמפורה מטוגנות). מטפטף ב-tsuyu), וקאטסודון (קציצות חזיר בלחם ובטיגון עמוק, או טונקאטסו, מבושלים ב-tsuyu עם בצל וביצה).


Natto

האוכל היפני המסורתי הזה מיוצר על ידי תסיסה של פולי סויה בסוג מיוחד של חיידקים המיוצרים באופן טבעי במערכת העיכול האנושית. ל-Nato יש ריח חזק הדומה לגבינה מעובשת, כמו גם מרקם דביק/דביק שרבים מוצאים את זה מוגזם עם זאת, אנשים רבים אחרים אוהבים את פולי הסויה המותססים הללו בשל הטעם המלוח והמלוח המלא שלהם (או האומאמי) והערך התזונתי הרב שלהם. האם נאטו טעים ? אתם תחליטו
Oden


שום חורף יפני קר לא יהיה שלם בלי אודן. מנת הסיר החם החורפית הזו, או נבמונו, עשויה על ידי נטילת מבחר ירקות וחלבונים (כולל עוגות דגים מעובדות, עוגות אורז מוצ'י, ביצים מבושלות, צנון דייקון, קונג'אק באט וטופו), אותם מבשלים במרק קל מתובל עם רוטב סויה ודאשי (ציר מרק העשוי מחליטות של פתיתי דג בוניטו, אצות אצות קומבו ו/או מרכיבים מלוחים אחרים) בסיר חם גדול במרכז השולחן. הסועדים יכולים לאחר מכן לגרוף את המנות האהובות עליהם וליהנות עם חרדל קראשי ותבלינים אחרים. בנוסף להיותו ארוחה עיקרית דשנה, הסיר המבעבע משמש גם כמחמם משותף בערבים קרים.Tamagoyaki


מעדן רב-תכליתי שניתן ליהנות ממנו לארוחת בוקר, צהריים או ערב, טמאגויאקי (שפירושו המילולי 'ביצה מבושלת') הוא חביתה יפנית העשויה על ידי בישול רציף וגלגול של מספר שכבות של ביצה טרופה (לעיתים מתובלת ברוטב סויה ו/או סוכר). טמגויאקי טרי מבושל נראה כמו קרפ מגולגל, שאותו אפשר לפרוס ולאכול לבד (לעיתים קרובות ככה אוכלים אותו בארוחת הבוקר) או להשתמש בתוספת או מילוי בסושי. סושי ניגירי מכוסה טמאגויאקי נאכל לרוב בסושי בר כמנה אחרונה, מכיוון שלטמגויאקי יש מתיקות קלה שהופכת אותו כמעט לקינוח.


Soba


ידוע גם בשם 'אטריות כוסמת' ('סובה' היא המילה היפנית ל'כוסמת'), סובה הם אחד משלושת הזנים העיקריים של אטריות הנאכלים לרוב ביפן. שלא כמו אודון וראמן; אטריות סובה עשויות חלקית, אם לא לגמרי, מקמח כוסמת. זה נותן להם טעם אדמה מובהק ומעט אגוזי שעובד היטב עם טעמים חזקים יותר כמו שום ושומשום. ניתן להגיש סובה חמה במרקים עם תוספות של בצל אביבי, פתיתי אג'טמה טמפורה, עוגות דג קמבוקו ו/או מוצ'י בגריל), או קרה עם תוספת של צויו ועיטור של בצל ירוק, אצות נורי מגוררות, ווסאבי.


Tonkatsu


קציצות חזיר טונקאטסו הן אחד ממאכלי היושוקו הרבים, או "בסגנון מערבי", שהוצגו במקור ליפן על ידי האירופאים. כמו רוב מאכלי היושוקו האחרים, היפנים לקחו את הטונקאצו המקורי ונתנו לו פאן משלהם. כיום, טונקאטסו נעשה על ידי ציפוי צלעות חזיר בפירורי לחם פנקו פריכים וטיגון עמוק עד שהם מקבלים צבע חום זהוב. הם מוגשים בדרך כלל מכוסים ברוטב טונקאטסו על בסיס פירות וירקות עם כרוב מגורר ושאר ירקות סלט פריכים בצד. לעתים קרובות נהנים מטונקאטסו כחלק מארוחת צהריים בקופסת בנטו, בקארי יפני (המכונה 'קארי קאטסו'), או כמילוי סנדוויץ'.Kashi Panהיפנים אוהבים לחמניה טובה כמו כל אדם ומאפיות מצפות את רחובות העיר של יפן בקביעות כמעט כמו ברי ראמן. משמעות המילה 'קאשיפאן' היא 'לחם מתוק', והיא מתייחסת למגוון של לחמניות לחם למנה אחת שהומצאו במקור ביפן. בין הפופולריים שבהם הם מחבת מלון (לחמניית לחם עם משטח בצק עוגיות), מחבת (לחמניית לחם במילוי אנ או אנקו; משחת שעועית אדומה מתוקה), ומחבת קארי או מחבת קארה (לחמניית לחם במילוי לחם עם רוטב קארי, מכוסה בפירורי לחם פנקו, ומטוגן בשמן עמוק). Kashipan חובה על כל תייר לנסות לאוהבי לחם במיוחד.


Sukiyaki


בדומה לאודן, סוקיאקי הוא מנת סיר חם של נבמונו יפנית שהכי נהנו ממנה במהלך החורף. סירים חמים של סוקיאקי מוכנים על ידי צריבה של פרוסות בקר בסיר החם, ולאחר מכן הוספת מרק סוקיאקי (בדרך כלל עשוי מרוטב סויה, סאקה, יין אורז מירין וסוכר) וירקות שונים, אטריות וחלבונים. פירוש השם 'סוקיאקי' הוא 'לבשל מה שאתה אוהב', והשמחה שבסוקיאקי נובעת מהיכולת להכין את המנה עם חבריך הסועדים, ליד השולחן, תוך שימוש במצרכים שתחפצו.
Miso Soup


מרק המיסו זוהי אחת המנות הנצרכות לעתים קרובות יותר ובאופן עקבי ביפן. המרק עשוי משילוב של קרם מיסו (אוכל יפני מסורתי העשוי מפולי סויה מותססים) ומרק דאשי, מרק מיסו מוגש כתוספת עם ארוחות בוקר, צהריים וערב בסגנון יפני מסורתי. הטעמים המלוחים המורכבים של המרק עוזרים להעצים את האומאמי של המנות העיקריות איתן הוא מוגש. כדי לתת למרק המיסו קצת יותר עוצמה, בדרך כלל מוסיפים לו כמה תוספות משלימות, כמו בצל ירוק, אצות וואקמה וטופו מוצק.Okonomiyaki

את האוקונומיאקי מכינים על ידי ערבוב של בלילה, כרוב פרוס ומרכיבים מלוחים אחרים; כפית התערובת על צלחת חמה; ואז מטגנים במחבת כמו פנקייק. מקורו של אוקונומיאקי באוסקה והירושימה (שם קיים סגנון שונה, 'רבדי' של אוקונומיאקי) והפופולריות שלו התפשטה לשאר יפן, שם קל להגיע למסעדות אוקונומיאקי מיוחדות. בחלק מהמסעדות הללו מאפשרים לסועד להכין את האוקונומיאקי בעצמו, מה שיוצר חווית בישול מהנה להפליא.

Mentaiko

חובבי פירות ים מלוחים יגיעו לשיא גסטרונומי עם מנטאיקו. מעדן מלוח זה נעשה על ידי כריתת ביצי (ביצי דגים) של פולוק ובקלה משתובלים במספר תבלינים מלוחים וחריפים. המנטאיקו הבסיסי ביותר כבוש בתמיסת מלח פשוטה, בעוד מנטאיקו כבוש בפלפל צ'ילי חריף (המכונה 'קראשי מנטאיקו') הופך לפופולרי יותר ויותר. מנטאיקו נאכל באופן מסורתי כתוספת עם אורז מאודה, כתוספת על ראמן, או כמילוי בכדורי אורז אוניגירי. בעשורים האחרונים מעורבב mentaiko גם עם חמאה או שמנת להכנת רוטב פסטה מנטאיקו רגיל מלוח או חריף.Nikujaga

מנה מלוחה וטעימה של בשר, תפוחי אדמה ומגוון ירקות מבושלים ברוטב סויה, סאקה, מירין וסוכר, תבשיל בשר ותפוחי אדמה של Nikujaga הוא אחד מאוסף של מנות יפניות הנקראות "נימונו" (כלומר "דברים מבושלים"). למרות שניקוג'אגה זמינה בשפע של מסעדות יפניות, היא גם נחשבת למנה ביתית השונה בטעמה מבית לבית. עבור חווית ניקוג'אגה יפנית אותנטית, לכן, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא להיות מוזמן לביתו של חבר יפני ולהגיש בקשה עם השף המשפחתי.
Curry Rice

ידוע ביפנית כקארי או קארי ראיסו, קארי יפני הוא מאכל יושוקו שהוצג במקור ליפנים על ידי הבריטים בתקופת מייג'י (1868-1912). קארי יפני שונה מהזנים ההודיים שבריטניה מכירה יותר, בכך שהוא בדרך כלל מתוק יותר בטעמו, סמיך יותר במרקם, ומוכן יותר כמו תבשיל (כאשר בשר וירקות מתבשלים על ידי רתיחה במים יחד). קארי יפני מוכן לרוב בבתים יפניים בעזרת קארי רו; קוביות של משחת קארי יפנית מוצקה שנמסים לתוך ה"תבשיל" ומתעבים עד שהם הופכים לרוטב קארי טעים.
Unagi no Kabayaki


'Unagi' המילה היפנית ל'צלופח מים מתוקים', -unagi no kabayaki הוא מאכל אונאגי פופולרי אחד שראשיתו מתקופת אדו (1603-1868), כאשר היפנים נהגו לאכול קבאאקי אונאגי במהלך הקיץ כדי לצבור כוח סיבולת אונגי נו kabayaki מיוצר על ידי הברשת פילה צלופחים מוכנים ברוטב קבאאקי ממותק על בסיס רוטב סויה וצלייה על גריל. השם 'קבאיאקי' מתייחס לשיטת בישול זו, וניתן לעשות זאת גם עם כמה סוגי דגים אחרים, כולל שפמנון.
Shabu shabu hot pot


שאבו- שאבו - היא מנה חמה של נבמונו הדומה לסוקיאקי, עשויה על ידי הרתחת ירקות, טופו ומרכיבים אחרים במרק נימוח מתובל באצות קומבו, ולאחר מכן טבילה פרוסות דקות מאוד של בשר לתוך המרק וסחף את הבשר עד שהוא מתבשל (בדרך כלל בסביבות 10-20 שניות). לאחר מכן טובלים את הבשר הזה ברוטב סויה מתובל פונסו הדרים או ברוטב שומשום לפני שהוא נאכל עם חלק מהמרכיבים המבושלים האחרים. השם 'שאבו שאבו' הוא מילה אונומטופיה לרעש שפרוסות הבשר משמיעות כשהן מתנדנדות.


Onigiri


כמו שכריך הוא אוכל ארוז המקורי של המטבח המערבי כדור האורז אוניגירי הוא האוכל הנייד המקורי של יפן. אוניגירי, הידוע גם בשם 'אומוסובי', 'ניגירימשי' או סתם 'כדורי אורז', אוניגירי הם מנות אורז יפני, בדרך כלל עם מילוי במרכז, שעוצבו לצורות משולשות או גליליות לפני שנעטפו באצות נורי. אוניגירי נהנו ביפן במשך מאות שנים, ורוב חנויות הנוחות היפניות מוכרות כיום מגוון גדול של אוניגירי ב-100-150 ין ליחידה. מילויים אוניגירי פופולריים כוללים שזיפים כבושים אומבושי, אצות מתובלות, מיונז טונה ועוף טריאקי.Gyoza

גיוזה הן כופתאות מלוחות בצורת ירח, העשויות מתערובת טחונה של מילויים מלוחים (טחון חזיר, כרוב, בצל ירוק ופטריות הוא שילוב נפוץ, אך ניתן להשתמש גם במילויים אחרים) אשר עוטפים בעטיפת גיוזה עגולה. מכווץ או מקופל סביב הקצוות כדי ליצור צורת חצי ירח איקונית. כופתאות גיוזה מבשלות בדרך כלל על ידי טיגון מצד אחד (תהליך שנותן לגיוזה תחתית פריכה ומלוחה), ולאחר מכן אידוי במשך 2-3 דקות כך ששאר שאר העטיפה תהיה חלקה ומשיי, והמלית בפנים לח ועסיסי.Takoyaki


בכל מה שנוגע למזונות של רוכלי רחוב יפנים, הטאקויאקי היא הנפוצה בדוכני הרכוב. הוא ידוע גם בשם 'כדורי תמנון' או 'כופתאות תמנון', המעדן הזה מבושל באמצעות פלטה מיוחדת עם שורות של תבניות חצי כדוריות. כל אחת מהתבניות ממולאת בתערובת בלילה מלוחה לפני שמכניסים לאמצע נתח נגיס של בשר תמנון טאקו. את הטאקויאקי הופכים עם פיק או שיפוד כל דקה בערך כדי להבטיח מבחוץ מבושל אחיד וכופתה מושלמת בצורת כדור בסופו של דבר. טאקויאקי מוגש בדרך כלל בכמות של שישה, שמונה או עשרה, מוברש ברוטב טאקויאקי מתוק/מלוח ומעליו מיונז, אצות אנורי ופתיתי דג קאטסואובושי בוניטו.Kaiseki Ryori

המקבילה היפנית למטבח עילי,kaiseki ryori. המכונה גם 'קאיסקי', kaiseki ryori הן ארוחות ערב יפניות מסורתיות מרובות מנות. קייסקי מלא יכול לכלול תריסר או יותר מנות שונות העשויות מתוצרת טרייה, עונתית ו/או מקומית, כל אחת מוכנה במנות קטנות מאוד ובצורה כזו שתשפר את הטעם הטבעי של התוצרת. הקורסים בקייסקי מדגימים כולם טכניקת בישול שונה, והחוויה השלמה נתפסת ביפן כצורת אמנות כמו ארוחת ערב בישיבה. בדרך כלל ניתן ליהנות מ-Kaiseki במסעדות מיוחדות או בריוקאן (פונדקים בסגנון יפני).


Edamame


בעוד שמבקרי פאבים תכופים בבריטניה אוהבים לנשנש בוטנים ושריטות בשר חזיר עם הלאגרים שלהם, הקבועים בפאבי האיזאקאיה ביפן נהנים מאדאם טרי שהוכן. פולי סויה ירוקים בהירים, לא בשלים, שנקטפו לפני שהשעועית התקשה, מוגשת בדרך כלל בתרמיל לאחר שהלבינה והמלחה קלה. בנוסף להתגאות בטעם אומאמי טעים ונימוח באופן טבעי שעובד יפה עם תבליני מלח קלילים, שעועית אדמה נושאת גם מספר יתרונות בריאותיים (היותה עשירה באופן טבעי בחלבון, ברזל וסידן). Edamame מוגשים לעתים קרובות בפאבים ובמסעדות כמתאבן חינם.
Yakisoba


כמעט בלתי אפשרי להשתתף בפסטיבל קיץ ביפן ולא להיתקל בדוכן של יאקיסובה. יאקיסובה היא מנת אטריות מטוגנות המיוצרות על ידי ברביקיו או טיגון מוקפץ בשילוב של אטריות, כרוב פרוס, חזיר, גזר וירקות נוספים, ורוטב יאקיסובה בסגנון ברביקיו. במהלך פסטיבלי הקיץ נזרקות ערימות גדולות של מרכיבים אלה על פלטה חיצונית ונצלה על ברביקיו, אך ניתן להכין יאקיסובה בקלות גם בבית באמצעות מחבת גדולה או ווק. 'יאקיסובה' פירושו 'סובה מבושלת', אך בניגוד לאטריות סובה אחרות, האטריות המשמשות יקיסובה אינן מכילות כוסמת.Chawanmushi

בכל הנוגע למאכלים יפניים נימוחים, מנחמים וייחודיים, צ'וואונמושי הוא אחד הטובים ביותר. רפרפת ביצים מאודה ומלוחה זו עשויה על ידי יציקת ביצים מתובלות וטרופות לתוך כוסות אישיות שכבר מלאות בבשרים וירקות שונים (כולל עוף, פטריות, אגוזי ג'ינגקו, עוגות דגים קמבוקה וגזר), ולאחר מכן אידוי הכוסות בסיר או אדים עד שהם מתמצקים ונעשים דומים לפודינג במרקם. צ'וואונמושי מקבל את שמו על ידי שילוב המילים 'צ'וואן' (שפירושו 'כוס תה') ו'מושי' (שפירושו 'מאוד'), כך שצ'וואונמושי הוא, פשוטו כמשמעו, 'מאוד בכוס'.

Wagashi

הדרך האותנטית ביותר לסיים ארוחה יפנית או טקס תה מאצ'ה היא עם וואגאשי. וואגאשי הם ממתקים יפניים מסורתיים, שהומצאו בתקופת האדו והושפעו ממרכיבים וטעמים יפניים נפוצים. רוב הוואגאשי מיוצרים באמצעות קומץ מרכיבים נבחרים בלבד, כולל עוגות אורז מוצ'י, משחת אנקו, קנטן (אגר; חומר מעבה צמחוני הדומה לג'לטין), ערמונים וסוכר. הוואגאשי הפופולרי ביותר כוללים דנגו (כדורי מוצ'י מתוקים על מקלות משופדים, מוגשים לרוב עם סירופ סוכר), דייפוקו (אורז מוצ'י ממולא באנקו), דוראיאקי (אנקו דחוס בין שתי פנקייקים עבים) ויוקאן (קוביות של אנקו שהוקשו עם קאנטן ו- סוכר).מתוק ביפן: 30 הקינוחים היפניים הכי טעימים שתוכלו לקנות ביפן - כשנטייל ברחבי יפן וניכנס לסופר מארקט יתגלו בפניכם אריזות חינניות שאין כמותן , כל אריזה מבטאת את החוש האסטטי העצום שתחספו אליו בטיול ביפן, אך למטייל המערבי לא תמיד ברור מה מסתתר בתוך הקופסא הקטנה והמרשימה , אז אם אתם קוראים את הבלוג הזה בודאי יהיה לכם קל יותר להבין בפני מה אתם עומדים :
Royce Ganache Champagne Chocolate

כשחושבים על קינוחים יפניים, האם שוקולד עולה בראשנו לאו דווקא אך זה ישתנה בהחלט אחרי שתתעמו את נגיסי הגנאש המושקעים בשמפניה מבית רויס! רויס, שבסיסה באי הצפוני ביותר ביפן, הוקאידו, היא אחת מיצרניות השוקולד המובילות ביפן וידועה בעיקר בזכות שוקולד הנמה שלה. לחתיכות השוקולד האלה בגודל קובייה יש מרקם הדומה למילוי כמהין שוקולד קטיפתי ומאובקות באבקת קקאו עדינה. עיגול המתיקות של השוקולד הקרמי הוא טעם שמפניה עדין אך נעים.Yoku Moku Cigares

עוד פינוק קלאסי לא אופייני מיפן הם הפירואטים העדינים והחמאתיים האלה מבית Yoku Moku. יוקו מוקו, שנקראת על שם ההגייה היפנית של העיירה השוודית Jokkmokk, שימחה את הלקוחות עם הקונדיטוריות הטעימות שלהם מאז 1942. סיגריות יוקו מוקו הן מתנה פופולרית , הודות לאיזון החלק של וניל וחמאה ופריכות אבל מרקם עוגיות רך. - נשמע טעים כשתטיילו איתנו ביפן תהיה לכם הזדמנות לטעום את הסיגר הנפלא והחמאתי הזה .Tokyo Milk Cheese Factory Honey & Gorgonzola Cheese Cookies

דבר אחד שבטוח תבחין בקונדיטוריות על בסיס גבינה יפנית הוא הדגש על גבינה. למשל, העוגיות הללו מבית Tokyo Milk Cheese Factory. כדי להכין אותן משתמשים בחלב הוקאידו ג'רזי עשיר, דבש רוזמרין ספרדי וגבינת גורגונזולה, עוגיות התה של Honey & Gorgonzola Langue de Chat הם תענוג מתוק ומלוח שכמעט טוב מכדי לחלוק עם חבר אפילו!


Ogura An

אוגורה-אן הוא סוג של תבלין יפני מתוק עשוי משחת שעועית אדומה סמיכה בעלת מרקם ושעועית אדומה שלמה מבושלת בסירופ מולסה. הוא משמש בדרך כלל כתוספת לטוסט אוגורה, מנת ארוחת בוקר שמקורה בנגויה במהלך השנים האחרונות של תקופת מייג'י של יפן (1868-1912). כדי להכין טוסט אוגורה, פשוט שמים מנה נדיבה של אוגורה-אן על פרוסה עבה של לחם קלוי ומקשטים בחמאה. Ogura-an מהווה ביפן גם ציפוי טעים על עוגות חמות וגלידה, וזהו תבלין רב תכליתי שניתן להשתמש בו כדי ליצור קינוחי פיוז'ן מקוריים .


Strawberry Mochi

קינוח יפני מוצ'י תות מורכב מעוגת אורז דביקה במילוי משחת שעועית אדומה, תות (משחה), ומצופה בשפע עמילן תירס. זה לא נדיר להיתקל במוצ'י תות במילוי תות בשל שלם, במיוחד כאשר התותים נמצאים בעונה (בדרך כלל החודשים הקרים של השנה). החומציות של מלית התות משמשת כאיזון מושלם למתיקות המוצ'י ומשתלבת היטב עם תה ירוק.Adzuki Yokan

יוקן היא עוגיה דמוית ג'לי שעוצבה למלבן ארוך ופרוסה . עשויה משעועית אדומה, סוכר ואגר, יש סוגים שונים העשויים עם ערמונים, מאצ'ה או בטטה. Yokan אריזה בלתי נפתחת של יוקן נשמרת לאורך זמן, מה שהופך אותו לבחירה בלתי צפויה אך אידיאלית עבור מנות חירום ביפן. ל-Adzuki Yokan יש תכולת סוכר גבוהה, אז לשילוב נועז, כדאי לקחת אותה עם כוס קפה שחור.Matcha Pudding Mix

​קינוחי מאצ'ה פיוז'ן מאזנים בקפידה אבקת מאצ'ה ומרכיבים אחרים כדי ליצור הרמוניה בין מתוק ומר, עשויה מעלי תה שגדלו באוג'י, מחוז קיוטו, החבילה הזו של Morihan היפנית Uji Matcha Pudding Mix כל שצריך לעשות הוא להוסיף מים חמים, לצנן בטמפרטורת החדר ולהקפיא למשך שלוש שעות כדי ליצור קינוח קל להפליא אך מרשים.Hotcake Mix

מוצר להכנה: תערובת העוגה החמה של Morinaga. מרכיב עיקרי במטבחים ברחבי יפן, זוהי דרך לא נכשלת להכין עוגות חמות קלות ואווריריות.מתכון אחד שכדאי לנסות הוא אפיית בלילת העוגה החמה בסיר אורז חשמלי לעוגה עבה ולחה שניתן להתאים אישית על ידי הוספת אבקת קקאו או מאצ'ה, פירות או מרכיבים אחרים. מוסיפים את תערובת העוגות החמות, החלב, הביצים ושאר המרכיבים לסיר האורז, מערבבים עד שהבלילה חלקה ולוחצים על כפתור התחל.

Annin Tofu Mix

מוצר- להכנה : הקינוח הסיני הזה הוא גם תענוג ידידותי לילדים שמופיע לעתים קרובות בחדרי צהריים בבית הספר ובתפריטי ילדים במסעדות משפחתיות. הקינוח דמוי הפודינג הזה, הידוע בשם אנין טופו, או ג'לי שקדים, קל מאוד להכנה. מערבבים את החומרים, מביאים לרתיחה ולאחר מכן מקפיאים לשעה לפני ההגשה. מקשטים עם נענע, אפרסקים וגוג'י ברי.

Coffee Warabi Mochi

Warabimochi הוא קינוח קיץ מרענן המזכיר ג'לי. הוא עשוי בדרך כלל משלושה מרכיבים פשוטים - מים, סוכר ועמילן - ומוגש עם סירופ סוכר שחור וקינקו (קמח סויה קלוי). עם זאת, הווראבימוצ'י הספציפי הזה הוא בטעם קפה! השידוך הוא קינוח עשיר וחלק שניתן להגביה עם כף קצפת או קרם קפה.Dorayaki

כל יפני מכיר את דוריאקי, הוא מופיע יום יום בפרסומות הטלויזיניות - ונמכר כמו שאצלנו מוכרים פיצוחים לפני משחק כדור רגל או פופקורן לפני שנכנסים לסרט , הוא מתואר בדרך כלל כחטיף שאוכלים עם המשפחה בתוכניות טלוויזיה ובסרטים. הכי טוב לתאר ככריך העשוי משתי פנקייק קטנות ומשחת שעועית אדומה, דוריאקי הוא קינוח פשוט אך ממלא שניתן לצרוך אותו תוך כדי תנועה. דגימת דוריאקי מגוונת זו מורכבת מ-3 זנים של דוריאקי - שעועית אדומה, ערמון ומאצ'ה - מה שהופך אותו לאידיאלי לשיתוף.Yokan Set

היוקן - סט מקסים הוא דוגמא ליופי ולאסטטיקה הבלתי נגמרת שנראה ברחבי יפן , הוא נחשב ביפן אידיאלי למתנה או להגשת אורחים בבית, קופסת מתנה זו מורכבת מ-7 סוגים שונים של יוקן, קינוח ג'לי יציב העשוי משחת שעועית אדומה מתוקה, אגר-אגר וסוכר. מה שהופך את הסט הספציפי הזה לאטרקטיבי הוא שהיוקאן מוצג בכוסות יחידות, במנות מראש, ארוזות מראש ואילו היוקאן ידוע בצורתו הארוכה והמלבנית. דגימת יוקאן זו כוללת תענוגות אביב וקיץ כמו אפרסק לבן, אשכולית ומנגו, בנוסף למוצרי יסוד מסורתיים כמו קפה וערמונים.Wasanbon (Rakugan) Gift Set

האריזה הקסומה הזו שנקראת ראקוגאן , יכולה להעביר אלינו עוד קצת מההצצה הפנימית אל תוך העולם היפני היום יומי , ביפן לעונות יש משמעות כי הן יוצרות טבע משתנה ונפלא ומשפיעות גם על מגוון המתוקים והמוצרים שנראה במדפי המרכולים , כשרוצים לתת מתנה ביפן , הינה דוגמא למתנה ארוזה מלאת אסטטיקה , הרקוגאן הן יצירות אמנות מתוקות ועדינות שהוכנו על ידי לחיצת סוכר, קמח סויה ושאר מרכיבים יבשים בתבניות עץ. הם ממש נמסים בפה שלך, כמו קוביית סוכר, ועשויים במגוון פנטסטי של צבעים וצורות כדי לשקף את היופי של ארבע העונות או החגים היפניים. הרקוגן הללו עשויים מוואסנבון, דרגת סוכר גבוהה העשוי מקנה סוכר הגדל באזור שיקוקו.


Melon Baumkuchen קרל יוהייכים[ גרמניה]

בואמקואן היא עוגה בצורת טבעת שהוצגה לראשונה ליפן על ידי האופה הגרמני קארל יוכהיים. מאז הצגתו בתחילת המאה ה-20, baumkuchen הפך לאחד מאפים האהובים ביותר ביפן! קונדיטוריה ללא גלוטן, קומל, השיקה את הבאומקוכן בטעם מלמלה העושה שימוש גם בקמח אורז וגם במלונים ממחוז יאמאגאטה לפינוק ייחודי ומענג.

Castella מקור פורטוגל

את עוגת הקסטלה תראו בכל מרכול, או בית קפה יפני , כמו באומקוצ'ן, קסטלה היא עוד מאפה מיובא שהפך לשם נרדף לקינוחים יפניים. זה נעשה באמצעות מרכיבים בסיסיים כמו קמח, ביצים, דבש וסוכר, אבל התוצאה היא הכל מלבד בסיסית. הקרום החום הזהוב מנוגד להפליא לעוגת הספוג הלחה והזהובה שמתחת. קסטלה הוצגה במקור ליפן במאה ה-16 ממקור לא סביר - פורטוגל! למרות שתתקלו בקסטלה בבתי קפה ובכנסיות ברחבי יפן, הקינוח הזה קשור קשר הדוק למחוז נגסאקי, שער הכניסה של יפן בתקופת הבידוד הלאומי שלה.Akai Boushi Biscuit Gift Set

טיבולי היא קונדיטוריה יפנית מובילה שבסיסה באתר הנופש החמים יוגאווארה, מחוז קנאגאווה. תווית ה-Akai Boshi שלה היא אחת מקופסאות המתנה הידועות ביותר ביפן, במיוחד בגלל המשמעות המשמחת הקשורה לצבע האדום. לאמיתו של דבר, Akai Boshi פירושו כובע אדום ביפנית, וכל קופסת פח המיוצרת על ידי טיבולי מציגה אישה צעירה המתהדרת בכובע ארגמן מסוגנן. המדגם הזה מכיל 16 סוגים של עוגיות תה ושוקולדים שניתן ליהנות מהם עם התה או הקפה האהובים עליכם.

Sakuramochi דאיפוקו Uirō -

סקוראמוצ'י הוא ממתק יפני (וואגאשי) המורכב מעוגת אורז מתוקה בצבע ורוד

דאיפוקו היא עוגת אורז דביקה ממולאת במילוי מתוק, לרוב אנקו, משחת שעועית אדומה ממותקת עשויה משעועית אזוקי [a]

אוריו היא עוגה מאודה יפנית מסורתית העשויה מקמח אורז וסוכר [b]


אמנטו הוא מאפה יפני מסורתי עשוי מאזוקי או שעועית אחרת, מכוסה בסוכר מזוקק לאחר רתיחה בסירופ סוכר וייבוש

מנג'ו הוא מאפה יפני מסורתי. מבין הסוגים הרבים של המנג'ו, לרובם יש מראה חיצוני העשוי מקמח, אבקת אורז, קודזו וכוסמת, ומילוי של אנקו (משחת שעועית אדומה), עשויה בדרך כלל משעועית אדזוקי מבושלת וסוכר.מנג'ו הן לחמניות מאודות (לעיתים צלויות או אפילו מטוגנות בשמן עמוק) במילוי משחת שעועית אדומה. כמעט לכל אזור ביפן יש ספין מקומי משלו לקינוח הפשוט הזה. עם זאת, אולי המנג'ו המוכר ביותר מכולם מגיע ממחוז הירושימה. הלחמניות האלה בצורת עלי אדר, הידועות כ-momiji manju, הן המומחיות של Itsukushima, אי קטן במפרץ הירושימה המפורסם ביערות, במקדשים ובשער הטורי הגדול שלו.


Arare Kansai-style sakuramochi Kuzumochi

אררה Arare הוא סוג של קרקר יפני בגודל ביס העשוי מאורז דביק ובטעם רוטב סויה. מכינים זנים מתוקים ומלוחים.

קוזוקו מוצי זה עוגה מוצי עשויה מקוזוקו