היער השחור - בין שדות אחו מוריקים לעיירות קסומות


הו היער השחור, ארץ נהדרת,
 כיצד מגביר הלב הלמותיו למראה גבעותייך הכהות,
 להתענג בפסיעות בין שביליך בשיאו של קיץ,
 להשתרע בבדידות מענגת בלב עמק אהוב,
 לצלילי מימי מעיינותיך המפכים....
 

היער השחור לא החמיץ ולו אחת משכיות חמדה אלו, שאותן היטיב לבטא המשורר הגרמני לודוויג אוורבך 150 שנה קודם. המבקרים ביער השחור נשבים בקסמן של הגבעות המבודדות, בשבילי הדרך הנפתלים כמו עד אין סוף, במראה הקניונים התלולים ובמפלי המים הנשטפים מן ההרים. פסגות ההרים פורסות נקודות תצפית פנטסטיות, מרהיבות בצבעוניותן המתעתעת בעין האנושית, במשחק גוונים של יערות ירוקים הפושטים מחלפותיהם עם בוא שלכת לגוני אדום-ארגמן וזהוב-שמשי, נושקים לשטחי אחו המוריקים באופק. כנסיות מנומנמות עתיקות הנחות לצד הדרך, זרמי מי הנהרות המפכפכים ואגמים שקטים הנחים בגבהים המתנשאים מעל 1000 מטר מעל פני הים. היער שזור בבתי כפר הלפ-טימברד עתיקים וציוריים, מעוטרי אדניות הפורחות בשלל צבעים. שטחי אחו עתירי עצי-פרי, שרידים רומים עתיקים, מטבח מקומי משובץ במעדני נקניקיות בשר משובחות, מרתפי יין מקומיים ועוגת יער שחור חלומית. מיתוסים, אגדות וכובעי "בולנהוט" פונפוניים, משלימים את התמונה הפסטורליות והופכים את השווארצווארלד לגן עדן, מקום אידיאלי לטיולי אופניים, לטיולים רגליים מרתקים, לשיט קיאקים שקט ורוגע, גלישה וסקי מאתגרים, חופשה מהנה הנעה בין מציאות לחלום.

גיאוגרפיה אזורית היער השחור הוא אזור גיאוגראפי במדינת באדן-וירטמברג, בקצה הדרום-מערבי של גרמניה. הוא תחום בשווייץ מדרום ובצרפת (נהר הריין) במערב. זהו האזור הגיאוגרפי העצמאי ושטח היער הרצוף הגדול ביותר בגרמניה. עם 3,700 קמ"ר של שטחי פארק לאומי, הוא מהווה גם את אזור הבילוי הגדול במדינה. היער השחור נמתח על פני 160 ק"מ אורך, מפפורצהים בצפון ועד בזל בדרום. רוחבו מגיע ל-60 ק"מ בין עמק הריין לבין הרי היורה השוואבית בדרום, ונעשה צר עד-30 ק"מ רוחב בחלקו הצפוני. היער השחור הוא אזור של הרים בגובה בינוני, הפסגה הגבוהה ביותר היא פסגת הר פלדברג, בגובה 1439 מ' מעל פני הים. האזור משופע בנהרות. מקורות נהר הנקר מצויים ביער השחור, כך גם מקורות הדנובה, הנהר השני בגודלו באירופה . סמוך לעיירה פורטוונגן, חוברים נהר ברג ונהר בריגאך ויוצרים את הדנובה, הזורמת מהיער השחור ונשפכת לים השחור במסלול הנמשך לאורך 2860 ק"מ.

מיתוסים, אגדות, פיות וגמדים "השווארצוורלד" – שמו המקומי של היער השחור, מקורו במיתוסים ובאגדות שלימים היו לאסופה ספרותית בשם "מעשיות האחים גרים". מספרים שתושבי היער האמינו כי בנבכי היער מתהלכים גמדים, מכשפות ופיות. מיתוסים שהתפתחו בצל צפיפות עצי האורן האפלוליים, שרדו לאורך התקופה המדייבלית וזו המודרנית, בלי שנכתבו אי פעם. הם הועברו בין יושבי היער בסיפורי לילה, עד שהאחים וילהלם ויעקב גרים החליטו לקבץ אסופת מעשיות גרמניות, שפורסמו בשנים 1812-1814 בשם "אגדות לילד ולבית", תוך שהם מקפידים לסיימם ב"הפי אנד". האסופה יצאה לאור בשבע מהדורות והייתה לאחת מיצירות המופת של הפולקלור הגרמני: לכלוכית, עמי ותמי, שלגיה, כיפה אדומה, החלילן מהמלין, פעמונית, עוץ לי וגוץ לי, הם מיתוסים ואגדות חוצי גבולות וימים, המשיבים אותנו לילדות. כשנטייל בשבילי היער נחוש בנוכחותם הבלתי נראית של פיות, גמדים ומכשפות, הצופים בנו בחשכת לילה בינות לעצים המפוסלים והצפופים.

שעוני קוקייה, זכוכית ותיירות היער השחור הוא אזור בעל חשיבות כלכלית רבה. עצי היער משמשים כחומר גלם לתעשיות מרכזיות של תושבי המקום. כשנטייל באזור ניווכח כי הוא ביתו של שעון הקוקייה המפורסם. ייצור שעוני קוקייה קיים יותר מ-400 שנה בקרב תושבי האזור. אלו נעשו בעבודת יד וכאומנות העוברת מאב לבן, החל מהמאה ה-17 ועד ימינו. כיום מייצרים באזור 65 מיליון שעונים בשנה, חלקם עדיין באופן ידני. גילוף עץ, אומנות חריטה ותעשיית הזכוכית, הם מקור פרנסה חשוב, אך מקור הפרנסה העיקרי שלהם הוא ענף התיירות.

אתרים מומלצים

באדן באדן אמרנו באדן באדן אמרנו קזינו עולמי, ספא איכותי, שדות גולף מוריקים; ומי משועי עולם לא חשקה נפשו באלו? מלכים ויקטוריאנים, נשיאים, סופרים ומהמרים ערגו אליה כערוג עלם לאהובתו. באדן באדן היא עיירה בעלת שם עולמי הממוקמת למרגלותיו הצפון-מערביים של היער השחור, על גדות נהר אוס. מיקומה הגיאוגרפי הקנה לה שם עולמי כעיירת נופש ובריאות. אזור הספא של באדן באדן מתפרש מאזור עמק הריין עד ללב היער השחור, שם מגיע לפסגותיו בגובה של כ-1100 מ'. העיירה המונה 54,461 תושבים (נכון לשנת 2011) מתפרשת אל תוך עמק נהר האוס שבשטחה. שטחי היערות המקיפים אותה משתרעים על שטח של 85,000 קמ"ר, שילוב המעניק לה מראה שובה עין, ואכן באדן באדן היא אחד המקומות היפים באזור הריין העליון. באדן באדן קיבלה את שמה המלא ב-1931 כקיצור השם באדן שבמדינת