top of page

עידן הסמוראים מערכה רביעית - קרב סקיגאהרה סוף דבר

הולדתה של שושלת חדשה:שבט טאקגאווה -ההכרעה הסופית של מלחמת האזרחים ותחילתה של תקופת אדו


https://www.regev-tours.com/japan-2019 לצפיה בתוכנית הטיול שלנו ליפן פריחת הדובדבן 2023 לחצו על הקישור הבא

הערה : לפרק זה בהיסטוריה של מלחמת האזרחים ישנם 3 פרקים מקדימים שמומלץ לקרוא אותם קודם כדי להבין את עידן הסמוראים ביפן ואת משמעותה העצומה על החברה היפנית .


עידן הסמוראים: מערכה ראשונה- אודה נובונאגה -ראשית הכלעידן הסמוראים מערכה שניה טיוטומי הדיושי


עידן הסמוראים מערכה שלישית: המטרה סין הקרב בקוריאההקדמה : השנה היא 1598, אחרי שהביא לסיומה של מלחמת אזרחים בת 120 שנה ואיחד מחדש את יפן תחת שלטונו , טיוטומי הידיושי השליט העליון של יפן מת . באותה שעה יפן כולה על איי הבית הגדולים מצפון לדרום : הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו היתה מאוחדת אחרי 120 שנות קרבות איומים. בניסיונו הנואש להגן על השושלת שלו רגע לפני מותו הידיושי יסד מועצה של 5 מצביאים עוצמתיים , הם ימשלו ביפן עד שבנו הצעיר הידיורי יגדל.


עתה גורלה של יפן נתון בערפל , אם המועצה תתמוטט, יפן תצלול חזרה לאנרכיה וכל מה שהידיושי פעל להשיג יושמד.


5 העוצרים, חברי המועצה הגיעו מהמשפחות החזקות ביפן באותה שעה והחיבור שלהם נועד ליצור איזון מושלם, כדי שלאף אחד מהם לא יהיה יתרון זה על זה .מיידה טושיאיאה הוצב בטירת אוסקה והיה אחראי על חינוכו, והכשרתו של הילד הצעיר טויוטומי הידיורי והכנתו להתמודדות עם קשיי השלטון.

אבל אותה שעה כולם מבינים שמשום שהידיורי לא יגיע לבגרות בשנים הקרובות יש הזדמנות לאחד מהם להפוך לשליט יפן.

למעשה נעיר כאן כי זהו הפגם הקטלני של הידיושי ושל שושלת טיוטומי, כל מה שהידיושי עבד בשבילו מוטל בספק בשל גילו הצעיר של הידיורי היורש שלו.


דיאמיו ביפן החלו בהכנות לקראת השתלטות על השלטון בעצמם , או להתארגן כדי למנוע מאוייבים לקחת את השלטון לעצמם.


טוקוגאווה איאיאסו בשלב זה הוא הדיאמיו החזק ביותר, העשיר ביותר ובעל הצבא הגדול ביותר, והוא מקבל סמכות של ממש על הממשלה לאחר מות הידיושי. זה כמו גם העובדה שהוא היה ללא ספק המצביא החזק ביותר באותה שעה במדינה וכמו כן שעושרו וצבאו עלו עשרות מונים על אלו של שאר הדיאמיו נתן לו יתרון ברור. למעשה עם מותו של הידיושי ברגע שהייתה הזדמנות איאיאסו היה בעמדה מושלמת להפוך לשליט יפן. והוא בא ממשחה חדשה משפחת טאקגאווה.אייאסו בנה בסבלנות רבת שנים את כוחו .הוא חיסל בסבלנות את אוייביו, הוא כרת בסבלנות בריתות ועתה הגיעה העת שלו להתחרות על השליטה סופית ביפן.! עם זאת בשקט בשקט ובתוך הצללים היה תחבולן מושבע שהתכונן לפעול נגד איאיאסו, זה היה אישידה מיצונארי. [Ishida Misunari]

אישידה מיצונארי היה דיאמיו שולי, הכוח שלו לא התקרב לזה של איאאסו אך הוא היה באופן טוטאלי לחלוטין , נאמן לבית טיוטומי . בתוך הטירה הוא לוחש למי מהדמויות שם" זה הזמן לפעול, עתה או לעולם לא" הוא התכוון לפעול כנגד השתלטותו של איאיאסו.אישידה עשה כל אשר ביכולתו כדי לחתור תחת מעמדו של איאיאסו וליצר חשדות בין איאיאסו לבין שאר חברי המועצה הגדולים שמינה הידיושי . מיצונארי הרגיש שכל עוד אף אחד ממועצת הזקנים לא קורא תיגר על איאאסו בסופו של דבר הוא ישלוט בכל שאר זקני המועצה והוא לא מוכן לחיות עם זה הוא רוצה להתנקש באיאיאסו לרסן אותו או להרוס אותו .


אישידה מיצונארי היה זקוק לבני ברית ולתמיכה אז הוא פנה לחבר המועצה הותיק מיידה טושיאיאה [מורהו של הידיורי] דיאמיו מאוד עשיר ומנהיג של צבא חזק בזכות עצמו .

מיידה טושיאיאה היה היחיד שהיה מסוגל להתעמת עם איאיאסו לאור מעשיה האחרונים של משפחת טקאגאווה . האם תהיה מוכן לעזור להידיורי ? שואל אישידה ברעד קל ובחשש שעה שהוא פונה למיידה שישב אותה שעה בגן באוירת מדיטציה . טושיאיאה, נותר בפנים חתומות ומפנה פניו הלאה מאישידה, וזה הבין מיד כי אישיאידה לא יהיה בין בריתו להגן על הידיורי.


אנו נעיר כי טושיאיאה אינו מעונין לעשות זאת , לא בגלל שהוא אינו רוצה להגן על הידיורי , היו לו סיבות משלו! , הוא עצמו כבר זקן , ימיו קרובים לסיום , הוא לא בטוח שהמערכה תצליח והוא לא רוצה להתחחיב למשהו בידיעה שהוא עומד למות שיציב את בנו בעמדה של סכנת הכחדה וחורבן הבית שלו.

מיידה טושיאיאה נמנע מעימות עם טקאגאווה איאיאסו למרות שהוא יודע שאיאיאסו רוצה להדיח את הידיורי להיפטר ממנו ולשלוט ביפן בשם משפחת טוקגאווה .

טושיאיאה מת זמן קצר לאחר מכן, הוא היה האופוטרופוס של הידיורי עתה צצה עוד שאלה גדולה מאוד , זהו רגע טריגרי מאוד בהיסטוריה של יפן ובמבק על השלטון. מיד איאיאסו עבר להתגורר בטירת אוסקה שם גדל הידיורי , וכך למעשה לקח שליטה ישירה בהידיורי הצעיר. - לצעד הזה יש משמעות עצומה, לשם השוואה מדובר כך המהלך כדוגמת זו ששר בממשלת בריטניה יעבור לגור בארמון באקינגהם ויכריז מרגע זה אני גר בארמון!

המהלך הזה של איאיאסו עורר את חמתם של יתר העוצרים - הם הבינו לחלוטין את המשמעות העצומה של המהלך שביצע כאן איאיאסו- היורש הצעיר לבית טיוטומי, הדיורי הצעיר היה עתה נתון לשליטתו המוחלטת של טאקגאווה איאאסו . מועצת העוצרים הוציאה הוראה לאיאיאסו ודרשה שיתפנה, איאאסו מבחינתו ראה בכך הכרזת מלחמה , זאת הייתה ההזדמנות שלה הוא חיכה - סיבה טובה להוביל מהלך מאבק על השלטון.

מרגע זה הדיאמיו של יפן יתפצלו ל2 מחנות שיובילו בסופו של דבר לאחד מקרבות הסמוראים הגדולים בעולם ואוליח לקרב האחרון שסגר את כל מלחמת האזרחים של סמוראים

מחנה אחד של הדיאמיו תמך באיאיאסו מבית טאקגאווה ומחנה אחר שלהם התיצב מאחורי היורש הצעיר לבית טיוטומי בהנהגתו של אישידה מיצונארי מיודענו.גלגלי המאבק שיוביל לקרב סאקיגהרה המפורסם החלו לנוע, זהו מאבק השליטה המכריע ביותר בהיסטוריה היפנית כולה .

בעוד ההכנות לקראת העימות הצבאי מתחילות לקרום עור וגידים , אידישה מיצונארי מגייס קבוצות שילחמו בקואליציה פוטנציאלית של איאיאסו . אחת מהן היא שבט אוסוגי שנמצא צפונית לאיאיאסו . התוכנית של מיצונארי היא ששבט אוסוגי ינוע נגד איאיאסו מצפון ושהוא יצליח לרסק את איאיאסו בין הכוחות שלו עצמו איאיאסו שרואה את הנעת הצבא של אוסוגי מצפון נגדו - איום שהוא בהחלט מסוכן עבורו ועשוי להביא לתבוסה מקבל החלטה מהירה, הוא יפעיל קשרים ובמיוחד את מאסאמונה דאטה שהיה חייב לו חוב גדול ויציב אותו ככוח בצפון שיעצור את אסוגי קאגקטסו . בעוד מאסאמונה פונה לעצור את המתקפה מצפון ,איאיאסו מתכנן לנוע מזרחה לאדו ולאסוף את כוחותיו .


אך הוא צריך זמן , בעוד חייליו של מיצונארי כבר בתנועה כל תקוותיו של איאיאסו תלויות עכשיו בטירה שלו בפושימי , מצודה השולטת בדרך מזרחה . מסיבה זו אסור היה לתת לטירת פושימי ליפול בכל מחיר, על מנת למנוע מאישידה מיצונארי לפעול נגד איאיאסו לפני שהוא יהיה מוכן .


"האוייב יקיף את הטירה הזו, אני רוצה שתישאר בטירה אומר איאיאסו לטורי מוטוטודה. טורי מוטוטדה היה ידיד נאמן והוא ואיאיאסו היו חברים , גנרל נאמן שלו. הם מביטים זה בזה בשתיקה זועקת כי שניהם מבינים את משמעות הדבר , טורי מוטוטודה מתבקש למעשה להקריב את חייו כי לשניהם ברור שהקרב יהיה רק קרב על זמן , עד למותם של מגיני הטירה, במילים אחרות איאיאסו מבקש מהגנרל הנאמן שלו , תרויח לי זמן במחיר חייך. שניהם מתחבקים בידיעה שזו משימת התאבדות,!

כוחותיו של האוייב , יהיו כנראה פי 20 מכוחותיו של טורי מוטוטודה. על טורי מוטוטודה הוטלה משימה שבעצם דרשה ממנו להלחם כמה שיותר ללא סיכוי לסגת וללא סיכוי לקבל תגבורת .

בעוד איאיאסו ממהר להמלט מצבאו של מיצואנרי טורי מוטוטודאה כתב את ההודעה האחרונה שלו " אני אתעמת כאן עם הכוחות של כל המדינה ואמות מוות מזהיר", הוא כתב.


אישידה מיצונארי ובערך 40,000 חיילים תוקפים תוקפים את הטירה. טורי מוטודדה וה2000 חיילים שלו נלחמים באכזריות טורי מוטודדה שלח את החיילים שלו לקרב שוב ושוב ושוב נגד הכוחות של אישידה . בהפגנת אומץ ענקית, טורי מוטודדה וחייליו החזיקו 12 ימים . האגדה מספרת שחיל המצב של פושמי, המשיך להלחם עד שנותרו מהם 10 איש, בשעה שהטירה בוערת באש.

מוטוטודה ברגע זה מבצע חרקירי, לאחר אחד הניסיונות האצילים ביותר להגן על הטירה בהיסטוריה היפנית . האומץ של טורי מוטוטודה היה מכריע ביותר הוא איפשר לאיאיאסו לאסוף את כוחותיו באדו ולהתעמת עם אישידה מיצונארי בקרב .


קרב סאקיגהרה - קרב הסמוראים הגדול מכולם - הקרב שיכריע את הכל!
יפן 1680, טוקוגאווה איאיאסו מוכן עתה לעשות מהלך, הוא מפצל את כוחו שמורכב מ75,000 סמוראים ומתכנן לתקוף את מיצונארי בקיוטו . כוח אחד ינוע מאדו על הקו הצפוני לקיוטו , כוח שני ינוע מאדו בבזרוע דרומית לקיוטו שם ממוקמים חילותיו של מיצונארי . בעוד בנו מוביל כוח גדול מצפון איאיאסו מוביל את עיקר הצבא שלו לעבר האוייב שלו אדו. מיצונארי עתה נמצא במצב מסוכן מאוד. כשהשליח מגיע אליו מיצונארי מבין בדאגה כי התוכנית של איאיאסו היא לשלוט בדרכים ולהקיף אותו מ-2 עברים : "עלינו לנוע מהר הוא אומר לחייליו", הוא מבין שאסור לתת למהלך הזה של איאיאסו לקרות. הוא הבין כי איאאסו עשוי לסגור עליו ואפילו לא לאפשר לו לסגת במקרה הצורך כי קוי הנסיגה יחסמו , לכן הוא מקבל החלטה דרמטית לפגוש את כוחותיו של איאיאסו באמצע הדרך ולהשמיד אותם .

עלינו להעיר כי האסטרטגיה של מיצונארי הייתה אסטרטגיה מעולה . הוא חשב שיהיה מועיל יותר להלחם בסאקיגהארה מאשר בטירת איגאקי.

אם בוחרים לנהל קרב בעמק צר ושולטים בהרים מסביב שמקיפים אותו כמו שאישידה עשה אפשר למשוך את האוייב לכיוונך ואז לתקוף אותו מ3 כיוונים זאת הייתה בחירה מצויינת . הוא חילק הוראות למפקדיו, לאישידה מיצונארי היה את הזמן לארגן את כוחותיו בעמדות ההגנה הטובות ביותר . הוא עצמו התיישב משני צידי הדרך והמתין לעימות חזיתי עם המתקפה של איאיאסו . הוא הורה לאחד מהגנרלים שלו , גנרל בשם קובאיאקווה הידיאקי להציב את חייליו על ההר. אישידה אמר להידיאקי כשאתן לך הוראה רד מההר עם כוחותיך ותתקוף את איאיאסו מהצד. כדי להגן על האגף השמאלי ולהימנע מכיתור בידי איאיאסו הוא שלח את הידיאקי להתמקם בעמדה המשקיפה על הדרך.


כשהקרב יחל למחרת בבוקר על פי האסטרטגיה שקבעו, הוא יאותת להידיאקי באמצעות אש ואז הידיאקי ירד מהעמדה האסטרטגית שלו בראש ההר ויתקוף את טוקגאווה איאיאסו באגפו הימני של איאיאסו וכך יביא לניצחון מוחלט . אבל נעיר כי רבים מהמפקדים התומכים בהידיורי אינם מחבבים את מיצונארי . חוסר החיבה וחוסר האמון באושידה מיצונארי כמפקד כללי פגעו בו בהמשך בכמה דרכים . אחת הדרכים החשובות ביותר הוא המקרה של קוביאקווה הידייאקי .


הטינה שהידייאקי רחש לאישידה מיצונארי התפתחה ביניהם בעת הפלישה לקוריאה [קוריאה 1592] . אישידה מיצונארי מונה על ידי הידיושי לתפקיד מפקח כללי של הכוחות הפולשים לקוריאה. והוא היה ביקורתי מאוד כלפי ביצועיו של הידייאקי הצעיר והידיושי שמע על כך וגזל מהידייאקי רבות מהזכויות והפריבילגיות /אדמות שהיו להידיאקי. בשעות המכריעות של הקרב כשהוא על ראש ההר, טוקוגאווה איאיאסו קיבל הודעה בלתי צפויה , הידייאקי החליט לבגוד! כשהקרב יחל הידייאקי יצטרף לאיאיאסו במקום זאת ויפתח במתקפה בגידה כזו אם תתרחש תטה את הכף לטובת איאיאסו.

ככל הידוע לנו , יתכן שהידייקי פעל בעבור 2 הצדדים במטרה לראות למי יש סיכויים טובים יותר לנצח [דואג לעצמו ועתידו] ואז יקבל החלטה במי לתמוך.

עד שהקרב התחיל איאיאסו לא היה יכול להיות בטוח ב100% שהידייקי יעבור צד. טוקוגאווה איאיאסו עמד בפני החלטה הקשה והמסוכנת . בסופו של דבר היה כאן הימור ענק , אך הוא לא יכול היה להמנע ממנו. טוקוגאווה איאיאסו רוכב לסקיגאהרה , הגנרלים שלו אותה שעה לחצו עליו כי מה שעושה הידייקי זה תכסיס .


איאיאסו הגיע עד לעמק סקגיהארה על צבאותיו, לעיניו שריפות משתוללות על ההרים , מה שסימן את העמדות של אישידה מיצונארי , למעשה בזמן שהוא מגיע מיצונארי כבר שולט על כל קו ההר כאשר הוא עצמו חשוף בעמק. בפניו אם כן עומד אתגר עצום.


נראה היה שאיאיאסו נמצא בעמדת נחיתות כי בנו הידאטאדה לא הגיע עם כוח צבאי נוסף של 30,000 סמוראים שאמורים היו להיות חלק מהכוח של איאיאסו. ,מצב זה מהווה איום על שרידות כוחותיו . כל מה שאיאיאסו יכול היה לעשות הוא להתכונן לקרב טוב עד כמה שהוא יכול.


בזמן הגעת הצדדים לעמק סקיגאהרה , ידו של מיצונארי על העליונה , 120,000 החיילים שלו שולטים בשטח הגבוה.


כשהקרב יתחיל מיצונארי שואף להפיל את אגפי המבנה של איאיאסו ולרסק אותם מ3 כיוונים, מערב, צפון מערב, דרום מערב [ איאיאסו הגיע מאזור אדו - כלומר כוחותיו עומדים בצד המזרחי , ואילו מיצונארי נע מכיוון קיוטו ואוחז בשטחי ההר מן הצד המערבי שלהם]


בוקר יום הקרב, בסאקיגהראה יש ערפל כבד מוקדם בשעות הבוקר , כך ששני הצדדים לא רואים זה את זה בבירור. כשהערפל מתחיל להתפוגג בשעות הבוקר המוקדמות, איאיאיסו רואה בבירור מה עומד מולו, זוהי ללא ספק עמדה מבוצרת מאוד שבה מחזיק מיצונארי . כך שאיאיאסו נתון בנחיתות מספרית וגם בעמדה גיאוגרפית מוחלשת, זה נכון אמנם אך עם זאת נדגיש כי למיצונארי אין הרבה ניסיון בהנהגת קרב בעצמו וניהולו הוא היה בעברו רק מפקד משנה.


איאאסו הוא הראשון שנותן פקודה לתקוף , למיצונארי היה זמן רב להכנת ההגנות שלו , כתוצאה מכך התקדמות כוחותיו של איאיאסו איטית וגובה מחיר כבד, הקרב הוא נוראי , לחימה פנים מוטל פנים , לוחמים עם חניתות ורומחים נלחמים זה בזה, באגפים יש תגבורת של חיילים מצויידים ברובה ארקובז שיורה על האוייב, הלחימה בעמק הופכת לכאוטית מבלבלת, אכזרית , ומתפתח מצב של כאוס, ככל שהקרב מתקדם מספר הקורבנות נעשה איום ואף צד לא מצליח להשיג יתרון משמעותי. זו פשוט תחרות שתוכיח איזה צד חזק יותר מן הצד השני ומחזיק מעמד.
אישידה מבין שזהו הרגע לשלוח את התגבורת של הידייקי כדי להכול מהאגפים. " הדליקו את האש" קורה אישידה , זה היה הסימן המוסכם שנקבע בינו לבין הדייקי לרגע שבו יכניס את כוחותיו לקרב. . הקריאה יצאה, האש הודלקה, והיא נראית באופן ברור , אך כוחותיו של הידייקי אינם זזים ממקומם , הם נותרים דוממים בעמדותיהם. אישידה מבין בהלם , וגם איאיאסו מצוי בלחץ רב , לא ברור מה הידייקי יחליט לעשות.איאיאסו עושה צעד מחושב היטב שיירשם היטב בפולקלור היפני מאז ועד היום, איאיאסו הורה לארקובזים שלו לירות על עמדותיו של הידייקי. וכך הכריח את הידייקי לבחור צד. זה מנער את הידייקי מהנטרליות שלו והכוחות של קובאיאקווה הידייקי זורמים במורד ההר שועטים מטה. אנו יכולים לדמיין לעצמנו את התגובה של אישידה באותו הרגע בהתחלה הוא אמר לגנרל שהיה לצידו: "הפקודה שלי הגיעה ליעדה, הם בדרך" ואז באימה מתגברת הוא זועק: "רגע"! הם לא מתקדמים לעבר כוחותיו של טוקגאווה איאיאסו הם שועטים לעבר שורותי שלי ותוקפים אותי! הכוחות של הידייקי מכים בכוחות המערביים . מפקד היחידה שהותקפה - חטף במהרה מהלומה. המכה הכפולה הזו של אישידה גורמת לצדדים להתקפל ומפוררת את ההתנגדות שלו . מיצונארי מבין עתה שהקרב אבוד. תגבורת הצבא המערבי שנותרה עשתה כל יכולתה כדי לברוח , רבים מהם נרדפו על ידי צבא איאיאסו המנצח ונהרגו.

מיד לאחר הקרב נוצרת זירת כאוס. רבים מהגנרלים בצד המפסיד ברחו ונמלטו מהזירה, כולל מיצונארי, אבל כוחותיו של איאסו דלקו אחריהם.רובה הארקובז היפני - ששימש את לוחמי קרב סגיהארה


קרב סקיגאהרה, היה קו פרשת מים עבור איאיאסו ועתה ברור לכולם שמבחינה צבאית כוחו של איאיאסו הוא הגדול ביותר ביפן! עבור זה האחרון, הניצחון בסקיגאהרה מציב אותו באחת העמדות הדומיננטיות ביותר בכל עידן בהיסטוריה היפנית. בעקבות קרב זה מרבית ההתנגדות לשלטונו איננה עוד , הניצחון בסקיגאהארה הושלם, אך צריך להעביר מסר של ניצחון , איאיאסו מורה על הוצאה להורג של כל הנאמנים להידיושי, כולל אישידה מיצונארי, וראשיהם משופדים על יתדות כדי להכריז כבל עם ועדה שקואליצית טויוטומי איננה עוד. ושעתה השליט העליון בארץ הוא טוקוגאווה איאיאאסו.


עם זאת בעקבות סקיגאהרה , איאאסו מקבל מצד אחר החלטה שנויה במחלוקת בניגוד לעצתם של הגנרלים שלו ושל משרתיו הנאמנים , למרות שהוא השמיד את הקואליציה שלחמה להגן על היורש הצעיר לבית טויוטומי - הדיורי טויוטומי, איאיאסו מחליט לא להרוג את הבחור הצעיר . במקום זאת הוא נתן לו לגור בטירת אוסקה המרוחקת בניהולה של אימו ליידי יודו- שידועה גם בשם ליידי צ'האצ'ה. דאטה מסאמונה הדרקון בעל העין האחת מיודענו וידידו הטוב יכתוב לו:

" אם לא תשאיר את הילד הזה לצידך ותגדל אותו בעצמך, כל האוייבים שלך יתאספו סביבו ןיוציאו דיבתך רעה בעיניו. זה יפנה אותו נגדך, " אבל נראה היה שאיאיאסו הרגיש אחרת אם ישמור מרחק ויאפשר להידיורי לחיות כאדם לעצמוהדיורי יוכל להשלים עם שלטונו של טוקוגאווה . ההחלטה הזו של איאיאסו , שניתן לקרוא לה החלטה סנטימנטלית, מתבררת כשגויה.


יפן 1600 : איאאסו עתה מתכוון לחזק את אחיזתו ביפן כל הדיאמיו שהתנגדו לו בסקיגאהרה נהרגו או נושלו מאדמותיהם ותאריהם נלקחו מהם , לאחר מכן הם הועברו לשללי המדינה הרחק ממוקד ההשפעה והכוח , לעומת זאת כל אלה שתמכו בו קורבו למרכז ותוגמלו בשפע באמצעות כך איאאסו יוצר אזור חיץ של תומכים נאמנים שימנע כל איום על שלטונו.

מערכת העיתוק שעשה כאן איאאסו היא מרחיקת לכת ותקדימית והיא תגן על איאאסו ותשנה לנצח את המבנה הפוליטי של יפן.


אנו חייבים להעיר בפני הקורא כאן: זו הייתה תוכנית גיאונית , למעשה לא נובונאגה ולא הידיושי מצאו איזון פוליטי בר קיימא באמת על מנת שיוכלו להחזיק מעמד וייצרו שקט בר קיימא, ואילו איאאסו מצא!


למרות שאנשים רבים הרוויחו בעקבות קרב סקיגאהארה, לא נוכל לומר זאת כלפי הידייאקי, למרות העובדה שהעריקה שלו בתוך הקרב היא שהכריעה את המלחמה איאאסו לא סמך עליו: "וואנס בגדת באדונך , מי אמר שלא תבגוד באדון אחר?


הידייקי היה מיוסר וגם הרגיש אשצמה על כך שבגד בבית המקורי שלו בית טיוטומיעד שהוא ממש השתגע ושתה אלכוהול לשכרה עד שמת ממנו!.במובנים רבים איאאסו הבטיח את שלטונו, הוא פיזר מנהיגים ברחבי הארץ באופן שמועיל לו, הוא ביסס את השליטה שלו במדינה , אך איאאסו רוצה לבסס את עצמו כמנהיג לוחם בראש וראשונה ולא כמישהו שכבול מדי לחצר הקיסרית הישנה.ב1603 - הוא עושה את הצעד האחרון לביסוס שלטונו והלגיטמיות שלו , הוא מבקש את התואר " שוגון"


אחד הדברים שעלינו לזכור בקשר לתואר "שוגון" הוא שבמהלך מרבית ההיסטוריה היפנית התואר שוגון לא היה תואר מאוד משפיע, או עוצמתי, או אפילו נחשק , רבים מהשוגונים היו פשוט " בובות" איאיאסו לעומת זאת יוצר מחדש את התואר שוגון כמעמד של כוח הוא מרענן אותו ומאפשר לו לשלוט ביפן כולה.

ברגע שאיאיאסו יקבל את התואר שוגון בפעם הראשונה מאז קריסת השלטון המרכזי בקיוטו באמצע מאה 15 , הוא יעמוד בפסגת הכוח ביפן.

לכולם נראה ש130 שנות מלחמת האזרחים סוף סוף הגיעו לקיצן אבל קצת פחות מעשור אחר כך מתבשל ביפן שיח על מרד מלא באיאיאסו.

היו אלו אלה שמעולם לא השלימו עם הניצחון של טוקגאווה , הם מתחילים להתאחד סביב האדם היחיד שיכול לערער חוקית על איאיאסו , היה זה טיוטומי הידיורי - בנו של הדיושי ויורשו החוקי.

אחרי הניצחון בסקיגאהארה איאיאסו לא נקט בפעולה ישירה נגד הדיורי והילד הצליח לגדול ולשמור על מעמדן.

במהלך השנים אנשים רבים ראו בהידיורי חלופה לעליתו של איאיאסו לשלטון, ביחוד היו אלה הסמוראים חסרי האדון - "הרונין" , שנותרו חסרי מעמד בעקבות קרב סקיגאהרה, כמו כן יש להידיורי תומכים ברחבי כל המדינה.

עם זאת נעיר כי למרות שרבים מאלו שלא היו מרוצים משלטון טוקגאווה מצדדים בהידיורי , יש ספק גדול אם הדיורי עצמו רצה לקרוא תגר על איאאסו . איאאסו היה באופן ברור ומובהק חזק יותר, ונראה היה שהידיורי רצה להימנע מעימות כזה. אך היו שדחקו בו, ובראשם אימו - ליידי יודו- הידועה גם כליידי צאהצ'ה מתחילה לדחוק בבנה להתנגד בצורה אקטיבית לאיאיאסו, וזאת בניגוד למשרתיו האישיים שהציעו להידיורי מתוך דאגה ואהבה אליו לחכות עם העימות עד שאיאיעאסו ימות ואז להתעמת עם בנו הצעיר שעשוי להיות פחות יעיל וחזק כשליט.


ליידי יודו- צאצ'אה


ליידי יודו אמרה להידיורי באחת הפגישות ביניהם בקול תוקפני ומצווה: " אם אתה סמוראי , חשוב על השבת שלטון טויוטומי"


הדיורי בקול זועם אומר לה חדלי! נעיר כאן שללא קשר לכוונותיו של הידיורי העובדה שעשרות אלפים וקרוב ל60,000 איש התאספו סביב הידיורי וטירת אוסקה היוותה מבחינת איאיאסו סימן לכך שמרד מתבשל.


איאאסו בורך בבנים רבים הוא ידע שמשפחתו תשרוד אם לא תהיה חלופה שלטונית סבירה , והידיורי לענין זה היה חלופה שלטונית , הוא הפך למגנט - ואבן שואבת לכל מי שלא היה מרוצה משלטון טוקוגאווה . איאיאסו מקבל את ההחלטה ונותן הוראה" "הרוג את הידיורי"

נסביר שאם איאאסו רוצה לסיים את חייו עלי אדמות כשהוא בטוח שמשפחתו מתשיך אותו עליו להרוג את הידיורי. עתה הוא מחליט לעשות את מה שלא עשה אחרי קרב סקיגאהארה, ולמחוק את עקבות בית טיוטומי!

איאאסו מצעיד 194,000 חיילים להטיל מצור על טירת אוסקה, אליו מצטרפים בני בריתו כולל דאטה מאסאמונה, ואלפים מתים בעוד כוחותיו של איאאסו צרים על הטירה באוסקה . הלחימה היא אכזרית אך הלוחמים מחזיקים מעמד.יוני 1615, ההגנה האמתנית של טירת אוסקה נופלת אחרי חודשים רבים של לחימה ומצור. התותחים של טוקוגאווה ממטירים פגזים על טירת אוסקה חלקים מהטירה בוערים. הדיורי ידע שזה נגמר הוא הפך לכלי משחק בידי אלו שלא אהבו את איאיאסו והוא תומרן להתחיל במלחמה שאולי לא רצה כי ידע שאינו יכול לנצח בה. בשעה שברירית כשכל התנגדות היא חסרת טעם, אימו ישובה על הריצפה סכין בידה והיא משספת את גרונה , מיד אחריה הידיורי בנו של טיוטומי הידיושאי ויורשו החוקי יבצע חרקירי וימות . השמדת טירת אוסקה כאילו מיצתה את כל האנרגיות האחרונות של תקופת מלחמת האזרחים כך שלא נותר דבר, הכול צריך היה לההרס כדי שעידן חדש יוכל להתחיל.לאחר הקרב על הטירה באוסקה, תמו הקרבות, זה סוף סוף נגמר וכולם מבינים זאת ! ואיאיאסו החזיק מעמד יותר מכולם. למשפחת טוקגאווה יש אחיזה מוחלטת בשלטון אך לאיאאסו לא נותר זמן רב להנות מפירות הניצחון האחרון שלו, שנה אחת אחרי טירת אוסקה הוא שכב על ערש דוואי כנראה ממחלת סרטן הקיבה. וגסס.


רבים מחשובי הארץ באו לבקר אותו וחלקו לו כבוד, בשעה זו כולל ידידנו מאסאמונה, שמספרים שישב לידו בבכה והקריא לו שירה, טוקוגאווה איאאסו ישיש ערמומי יצור זקן ותככן ששרד את הסערות הגדולות מלחמות עצומות קרבות נועזים, נפטר אחרי שהאריך ימים יותר מכל אוייביו.

המצביאים הגדולים של תקופה זו הם אלו שהבינו שיש משהו מעבר למלחמה, זה מה שטוקגאווה איאאסו נתן להם זו מורשתו החשובה, את ההזדמנות הזו. הוא יצר מערכת יציבה מאוד למשילה ביפן, בעידן שאחרי המלחמה הוא היה בר מזל שהיה לו הרבה בנים, הייתה לו באופן ברור שושלת שיכולה להמשיך אותו , אך הייתה לו גם בינה ובזכות כך המערכת שיצר החזיקה 250 שנה זה הישג מדהים מותו של איאאסו מסמל את חלוץ העידן הזה שבו שלטון צבאי מתפורר ועתה הסמוראים הם לוחמים ששולטים במדינה ששוכן בה שלום. הסמוראים ידעו רק קרב נשק ופתאום הם שליטי המדינה ואין עוד מלחמה.

מהר מאוד ניכר שינוי גדול בסמוראים היפנים. במקום להתמקד במלחמה ובעימותם ואסטרטגיה. יש התמקדות גוברת בפילוסופיה בחובה לכבוד, בקריאה. מה משמעות לשרת? מה משמעות להיות לוחם בעידן שלום?


וכך תוך פחות מ-2 עשורים ספורים הסמוראי היפני במובנים רבים היה שונה בתכלית מדמות הסמוראי בעבר. אך המורשת הסמוראית בהפיכתה של המדינה ממדינת מלחמת אזרחים למדינת שלום עומדת בגאון ביפן. מאה שנות לחימה אזרחית עד כמה שהן היו טראגיות הרסניות ואכזריות סיפקו 250 שנות שלום! זהו הישג נדיר בהיסטוריה של המין האנושי


עידן הסמוראים - סוף דבר, תם ונשלם

אנו שמחים להציג בפניכם באתרנו 4 פרקים מרתקים של מלחמת האזרחים ביפן


רוצים לחוות את החוויה במלוא עוצמתה אז בואו עימנו לטיול מרתק ביפן -

רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים - המיטב של החויה שתחוו בארץ זו!


הבלוג נכתב על ידי בת רגב מומחית לטיולי איכות ביפן

כל הזכויות שמורות.


יפן פריחת הדובדבן I טיול מאורגן ן טיול מאורגן ליפן I טיול מאורגן ליפן בחודשי אוקטובר נובמבר ן טיול מאורגן ליפן בעונת הסתיו ן טיול מאורגן ליפן 15 ימים I טיול מאורגן ליפן בעונת הסתיו 16 ימים I טיול מאורגן ליפן בפריחת הדובדבן 2023 .

Comments


פוסטים אחרונים
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page