top of page

סרילנקה הטרופית - עצים ופירות באי הטרופי הקסום

האי הסרילנקי הוא אחת מהפנינות הטרופיות הקסומות ביותר במדינות מזרח אסיה, למזלו של המטייל בסרילנקה בשונה למשל משכנתה הלא רחוקה תאילנד, עדיין לא נהרסו שמורות הטבע הקסומות שלה והיא נותרה במידה רבה מדינה טרופית עשירה וקסומה המאפשרת למטייל להנות מאווירה טרופית אמיתית , הנופים המשתנים שלה, אזורי אקלים משתנים והמנעד הרחב של גבהים משתנים בין הפסגות הגבוהות נוסח זו של שמורת הורטון ונאוורה איליה לבין האזורים היבשים שלה, יצרו מגוון עשיר מאוד של צמחים , עצים ופירות טרופיים נפלאים . רוב העצים והצמחים שנסקרו כאן הם פירות ועצים שיהם שכיחים באי ושיש להם משמעות כלכלית ואקולוגית או שהוא עץ או פרי מעניין בדרך כל שהיא . חלק מן הפירות והצמחים שיוצגו כאן בודאי מוכרים לחלקכם מהטיולים במזרח אסיה אך חלקם מן הסתם לא כל כך ידועים ולכן אנו שמחים להביא אותם כאן בפניכם . ללא ספק האי הסרילנקי הוא פנינה טרופית קסומה שטיול בה יעניק חוויה נהדרת למטייל הן בשל הפאונה והפלורה העשירה והמיוחדת שלה . השרידים הבריטיים של ציילון הבריטית לשעבר בערים בולטות כמו נווארה איליה על מטעי התה הקסומים הנקטפים על ידי נשים טמיליות כמו בימים של פעם , הן נדבך נוסף לכך אך לא פחות מכך הן בשל חופיה הקסומים והנפלאים על ים אנדמן - עשיר בחוויות חוף קסומות, צבי ים ענקים גן עדן טופי ללא ספק . בבלוג זה נעסוק בעולם הצמחי , בלוגים נוספים יעסקו בעולם החי ובטקסים מסורתיים של האי הקסום , חוויה אתנוגרפית נפלאה לא פחות.

האזורים הטרופיים בעולם מצפון ומדרום לקו המשווה סרילנקה בנקודה הקטנה מתחת להודו
שם העץ הפרי-a נאפליום לפצ'ום [Nephelium lappaceum] סרילנקית: rambotan

שם העץ הפרי-b דימוקראפוס לונגן [Dimocarpus longan] סרילנקית: mora, rasa mora טמילית :nurai

​שם העץ הפרי-c שכילישרה אולאוסה[ Schleichera oleosa] אנגלית:Ceylon oak סרילנקית : kon טמילית:povu


b a

cפרי האליםעץ הנאפליום לאפציום [a] רמבוטן , זהו עץ שמקורו במלזיה בשל טעמו של הפרי הנפלא הזה הוא מתואר בצורה מרגשת כפרי האלים . עץ הרמבוטן גדל בהרבה מאוד מאזוריה הנמוכים והלחים של סרילנקה מתחת ל600 מטר . באופן טיפוסי לעץ זה הוא גדל לגבהים של 12 מטרים גובה עם קליפת עץ אפורה, העלים הם ירוקים בהירים הפירות הכתומים צהובים אדומים של הפעץ הזה שמכוסים בשערות רכות מעניקים לפרי מופע שעיר .העץ מניב את פירותיון בחודשי יולי- אוגוסט. והפירות נמכרים על ידי מוכרים לאורך כבישיה ורחובותיה של סרילנקה. החלק הפנימי של הפרי הוא עסיסי ומתוק בצבע לבן המקיף גלעין אחד גדול, . את עץ הרמבוטן מגדלים גם ברבות מגינות הבית בסרילנקה הפרי הוא ממשפחת הליצים , אך בין משפחתו עץ הליצי הידוע שבית גידולו באזורים שהם קרים יותר בדרום מזרח אסיה לא פורח בסרילנקה וזאת על אף שמגדלים אותו בהרים של דרום הודו .

שם העץ הפרי-a סיזיגיום קומיני [Syzygium cumini] סרילנקית: madan, maha dan טמילית: naval peru naval

שם העץ הפרי-b סיזיגיום ג'מבוס[Syzygium jambos] אנגלית: rose apple סרילנקית: vali jambu, seeni jambu

שם העץ הפרי-c סיזיגיום מלנצנסה [ Syzygium malaccense] סרילנקית:jambu, pini jambu טמילית: jambu


a b

c


זיזיגיום קומיני, [a ] - הוא עץ שמקורו ותפוצתו באסיה הטרופית , בסירילנקה הוא גדל בכל סוגי היערות אך הוא מאוד נפוץ לאורך שולי הנהרות אגמי מים . . באזורי הדיונות של צפון סרילנקה הוא משמש תפקיד חשוב בעיגון החול ויציבות הדיונות ורכסים . עץ זה גדל באופן רחב גם באזור היבש של סרילנקה או כעץ צמרות גבוה שמתנשא לגובה 25 מטרים צבע הקליפה שלו הוא בין חום לצהבהב העלים ירוקים פרחי העץ הם לבנים והפירות בגודל 1-2 ס"מ והם הופכים סגולים כשהפרי מבשיל. כשאוכלים את הפרי הוא מכתים את השיניים בצבעו.


הזיזגיום ג'מבוס [b] הידוע לנו כרוז אפל זהו עץ שמוצאו במערב מלזיה בסרילנקה מגדלים אותו באזורים הנמוכים והלחים של המדינה זהו עץ קטן מתנשא לגובה של 4-9 מטר בלבד, קליפת העץ היא אפורה חומה, וחלקה. עלי העץ בגודל של 9X20 ס"מ פרחי העץ הם לבנים והפרי המתוק בגודל של כ3X3 ס"מ בצבע לבן עד ורוד מבריק , פרי העץ הוא יפיפיה בצורתו ניתן לאכול אותו כשהוא לא הבשיל לגמרי ,מבושל או טבעי.

הסיזיגיום מלאצ'נסה [c] , במקורו העץ הוא ממערב מלזיה כמו קודמו ,גם אותו מגדלים בסרילנקה באזורים הנמוכים והלחים של האי זהו עץ בגודל בינוני בגובה 5-20 מטר עם קליפה חלקה חומה אפורה . הפרי הוא חמוץ מתוק בגודל 5X3 ס"מ בצבע אדום או לבן .

שם העץ הפרי :1 בוכנניה אקסילריה [Buchanania axillaris ] בתמונה ימנית שמאל למעלהבוכנניה אקסילריה , זהו עץ אנדמי לסרילנקה ודרום הודו , העץ בינוני בגודלו בעל קליפה גסה עלי העץ הם בדרך כלל בגודל של כ- 14X8 ס"מ הפרי כדורי פחוס בגודל 3X4 ס"מ בצבעי ירוק עדין ועד סגול כהה . גרעיני הפרי המתוקים ניתנים לאכילה .


שם העץ הפרי : מנגו- מניגפרה אינדיקה ,בתמונה אמצעית ימין מטה. מנגיפרה אינדיקה -מנגו


פרי אנדמי לאסיה הטרופית כולל סרילנקה ואינדומלאיה , ישנם כ-70 מינים של מנגו המוכרים כיום , השכיח ביותר הוא המנגו זיילניקה והמנגו פסדו אינידיקה. המנגו הוא אחד הפירות הפופולריים ברחבי העולם. וכיום מגדלים אותם כמעט בכל מדינות העולם להוציא אירופה. בסרילנקה , מנגו גדל כמעט בכל חלק של המדינה שבגובה 600 מ' מעל פני הים. העץ השכיח הוא עץ גדול ירוק עד, מגיע לגובה 8-30 מטר העלים הם צרים ארוכים בגוון ירוק כהה שאורכם כ15 ס"מ . עלים צעירים הם בצבע ורוד עדין. הקליפה מחוספסת והפרחים הם קטנים בצבע צהוב. לפרי יש גלעין אחד, ופירות המנגו מאוד משתנים בגודלם וצורתם רוב הסוגים מביאים פרי בגודל ממוצע של כ10-2- ס"מ הם מגוונים בצבעיהם בין צבעי צהוב לירוק. כתום, ואדום. מבין סוגי המנגו הנפוצים בסרי לנקה הם המינים הבאים:

פול אמבה [pol amba ] - הפרי גדול בדרך כלל עגול עם גלעין קטן .

קארה קולומבה - ארוך מאוד פופולרי בטעם המתוק והעשיר שלו .

בטי אמבה [ beti amba] - מתאפיין בפרי דחוס , עגול וקטן בצבע כתום כאשר הוא בשל

קוהו אמבה: [kohu amba ] -מתאפיין בסיבים עבים מאוד גם כשאוכלים אותו בשל.

וילד [vilad] - צבעו אדום כשהוא בשל נראה יותר כתפוח .

יאפנה אמבה [amba 'yapane] מנגו מוארך וצר מאוד מאוד מתוק גדל היטב בעיקר בצפון סרילנקה .

מה אמבה [ mee amba ] מבין הסוגים הקטנים ביותר של מנגו , הפרי מתוק מאוד, הנקטר המתוק שלו יכול לבעבע כאשר עושים חור קטן בקליפה.

וואל אמבה [wal amba] זהו מנגו פראי גדל בטבע בדרך כלל הפרי קטן ומר.


שימושים : מהפרי הלא בשל של המנגו מכינים קארי וחמוצים ואילו מהפירות הבשלים של המנגו בסרילנקה מכינים ג'לי , ריבה, מיצים מתוקים, וסירוף מתוק.שם העץ-הפרי : 1.ספונדיאס דולסיס אנגלית :hog plum שזיף חזירי סרילנקית: אמברלה [ambarella] טאמילית: am-pillai פרי -תמונה אמצעית עליון שמאל בתמונה .


עץ הספונדיאס דולסיס [בחלק העליון של התמונה] התגלה במזרח הפסיפיק, וכיום גדל באופן רחב ברחבי האי הסרילנקי להוציא באזורים הגבוהים . עץ השזיף החזירי הוא עץ בינוני בערך כ10 מטר גובה ,באזורים מסויימים העץ יכול להגיע גם לגובה 20 מטרים . יש לו קליפה חלקה אפורה וריחנית עם ענפים שקצותיהם נעשים עדינים ירוקים בהירים העלים מחולקים בשתי שורות ומסודרים בזוגות זה מול זה בקצה זרדים גדלים פרחים לבנים ירקרקים בריכוזים גדולים , הפירות באורך 6-8 ס"מ , בצורת ביצת תרנגולת. עם קליפה דקה וחלקה בצבע ירוק , וכאשר הפרי מבשיל הקליפה תהפוך לצבע כתום. החלק האכיל מתחת בצבע לבן ומכיל גלעין גדול מוקף בסיבים גסים . המוך של הפרי חמצמץ משתמשים בפרי בבישול . כמו כן מרתיחים אותו עם מי סוכר כקינוח. מקליפת העץ מכינים דבק מסטיק . עלי העץ נושרים מוקדם לעיתים עוד לפני שצצו פירות .כך שנראה את הפירות פעמים רבות על עץ ערום מעלים. עץ שזיף חזירי הוא עץ רך ובמדינות מסויימות עושים ממנו מקלות גפרורים . מהעלים הרכים עושים סלט . בהודו , ההינדוס משתמשים בפרחי העץ לפולחן האל סאראסוואטי [saraswathi] סראסווטי היא אלת הידע, מוזיקה, אמנויות, חוכמה וטבע בהינדואיזם. היא חלק מהשילוש של סראסווטי, לקשמי ופרוואטי. כל שלוש הצורות מסייעות לטרימורטי (השילוש של ברהמה, וישנו ושיווה) ביצירה, בתחזוקה ובהרס של היקום. האלה סראסווטי נערצת גם על ידי מאמינים של הג'ייניזם במערב ומרכז הודו.שם העץ הפרי :אנקרדיום אוקסידנטל [ancardium occsidental ] באנגלית: אגוז קשיו cashew nut סרילנקית : cadja טמילית: mundiri maram .
אנקרדיום אוקסידנטל - אגוז קשיו : מקור העץ מיבשת אמריקה הטרופית, ומערב הודו, הוא הגיע לסרילנקה באמצעות הפורטוגזים , כיום עץ הקשיו הוא עץ טבעי הגדל בסרילנקה זהו עץ גדול שגובהו עולה על 7 מטר והוא בעל מפתח רחב המשתרע על כ15 מטר . עץ הקשיו משגשג כשהוא גדל על מצע אדמה חולי . עלי העץ באורך כ6-15 סמ" הם אכילים כשהם רכים . אגוז הקשיו שצורתו כצורת כליה , בגודל 2-3 ס"מ נמצאים בקודקוד של פרי בצורת אגס. פרי הקשיו הוא רעיל ויש להעבירו פרמנטציה , אחר כך הוא אכיל . נוזל הפרי יכול לגרום לגירוי העור . בימי עבר מנוזל קליפת עץ הקשיו היו מיצרים דיו לכתיבה [ink] .


שם העץ- הפרי : [a] אנונה רטיקולאטה [annona reticulata] ימין למעלה בתמונה באנגלית ידוע גם כתפוח סוכר.

שם העץ- הפרי :[ b ] אנונה סרימוליה [ Annona cherimolia] אנגלית: cehrimoya סרילנקה: anoda

שם העץ- הפרי :[c] אנונה גלברה [Annona glabra] אנגלית : monkey apple סרילנקית: wel artha

a

b c

אנונה ריקולטה הוא עץ אנדמי לאמריקה הטרופית וגדל במדינות הנמוכות עם אזור לח , זהו עץ בגודל בינוני, 5-10 מטר גובה העלים שלו בגודל 10-20 ס"מ הפרי מחוספס מבחוץ. בצבע ברונאטי אדום הפירות מופיעים באוקטובר ולעיתים גם ביוני באזורים קרים יותר . הזרעים שחורים או חומים.


אמצעי: אנונה סרימולייה [ annona cherimolia ] - זהו עץ אנדמי לאזורים הגבוהים של פרו . כיום מגדלים אותו בגנים באזורים הגבוהים של סרילנקה ובגבעות מרכזיות של סרילנקה, העלים הם בין 5X14 על 4X9 ס"מ לפרי יש צורת לב והוא במידות 8-15 ס"מ. בדרך כלל חובבי הפרי יעדיפו את הסוג הזה של הפרי על פני אחיו בתמונה.


אנונה גלאברה [annona glabra] ימין למטה: באנגלית הוא נקרא גם מונקי אפל- תפוח הקוף. העץ הוא אנדמי לאמריקה הטרופית ולמערב אפריקה . עץ זה הגיע לסרילנקה לפני שנים לא רבות והוא גדל בעיקר באזורי החוף שלה, הוא שכיח מאוד מדרום לקולומבו באטידיה מארשז, זהו עץ קטן 2-5 מטר גובה, הפירות בצבע צהוב כתום בגודל 5-10 ס"מ. הגרעינים חומים.


שם עץ-הפרי[a] אנונה סקומוזה [annona squamosa] באנגלית[custard apple] ימין למעלה בתמונה

שם העץ- הפרי:[b] אנונה מוריקטה [annona muricata] באנגלית: [sour sop] שמאל למעלה בתמונה

שם העץ -הפרי[c] דוריו זיברטינוס [durio ziberthinus] באנגלית [durio] למטה מימין בתמונה

b a

c


אנונה מוריקטה [annona muricata] באנגלית: [sour sop] שמאל למעלה בתמונה

עץ אנדמי למערב הודו , מלוח , גדל היטב באזורים הנמוכים בגובה 600 מטר מעל פני הים ובאזורים הלחים רטובים של סרילנקה. זהו עץ קטן, 4-10 מטרים גובה, העלים ירוקים כהים, בגודל 8X16X3-7 ס"מ הפרחים הם ירוקים צהובים וצורת הפרי כצורת אגס בגודל של 10-25 ס"מ טעם הפרי מזכיר את טעם האנונה סקמוזה למרות שבמראהו החיצוני הוא שונה ממנו לחלוטין .


דוריו זיברטינוס [durio ziberthinus] באנגלית [durio] למטה מימין בתמונה

הדריו הוא עץ אנדמי למלזיה , הדוריו כיום גדל באזורים הנמוכים של אזורים לחים העץ הוא עץ גבוה מאוד ומתנשא לגובה 30 מ' עם עלים בוהקים וחלקים בצבע ירוק כהה באורך 18 ס"מ ולכן קל מאוד לזהות אותו בטבע. המוך- מחית הלבנה המכסה את אזור הזרעים בצורת פלחים המזכירים פלחי אשכולית אך בצבע לבן בוהק על רקע זרעים שחורים הוא נערץ על ידי אוהבי פרי זהה, בסרילנקה הוא נחשב מלך הפירות. עם זאת הוא ידוע בשל הריח העז שלו ולעיתים אנשים נמנעים מאכילתו או מהכנסתו למלונות דוראין בשל מופיע בסרילנקה בסביבות יולי- אוגוסט.שם העץ,הפרי : קאריסה גרדיפלורה [carissa grandiflora] באנגלית [ damson]

שם העץ - זית סרילנקי :אלאקרפוס סראטוס[ elaeocarpus serratus [באנגלית] Ceylon olive למטה משמאל


הקריסה גרדיפלורה- דמסון , הוא עץ שמוצאו ממדינות אסיה הטרופית ,הדמסון גדל באופן רחב בסרילנקה זהו עץ קטן , בגובה 3 מטרים, צבע העלים ירוק כהה באורך של כ5 ס"מ, הפירות בצבע ורדרד-לבן או אדום כהה כשהוא מבשיל הוא הופך לסגול, יש לפרי טעם חלבי חמצמץ, עץ הדמסון גדל גם כעץ אורנמנטלי וגם כעץ פרי בסרילנקה.


- שם העץ - זית סרילנקי :אלאקרפוס סראטוס[ elaeocarpus serratus [באנגלית] Ceylon olive למטה משמאל

זהו עץ אנדמי לסרילנקה והודו, ואין לו קשר לעץ הזית האירופאי [olea europaea] . הזית הסרילנקי גדל באזורים הנמוכים ובמרכז המדינה מתחת לגובה 750 מטר , זהו עץ מאוד נפוץ בגינות הסרילנקיות, הוא בגובה של כ-15 מטר ומעלה, פריחה לבנה.שם העץ-פרי: [a]. אברהואה קרמבולה [averrhoa carambola] באנגלית : karambola, chinese gooseberry, starfruit , מוכר בארץ כמו בשמו האנגלי קרמבולה [מיקום: למעלה משמאל

שם העץ הפרי : [b] אברוהא בילימבי [averrhoa bilimbi] , באנגלית : עץ המלפפון [cucumber tree] מיקום: למטה מימין ]

a

b

בתמונה למעלה משמאל עץ אברהואה קרמבולה מקורו באיי מולוקה , [איי מאלוקו או איי מולוקה הם קבוצת איים מזרחית לאינדונזיה ולסולאווסי מערבית לגינאה החדשה וכן צפונית לטימור. בעבר האיים נודעו כאיי התבלינים על ידי הסינים והאירופאים וזאת בשל מצבורי המוסקט, המשי והציפורן שגדלים על האיים.] עתה גדל באופן טבעי בסרי לנקה עץ הקרמבולה הוא עץ קטן בגובה שבין 2-6 מטרים, עם מניפת ענפים סגורה ונופלת כלפי מטה, ענף העלים הנופל באורך של כ4-7 ס"מ אורך, והעלים מסודרים על הענף ב-2 שורות משני צידי הענף הפרי העסיסי הוא באורך כ12 ס"מ, והוא מתפתח במספר גדול של פירות מאופיין ע"י 5 חריצים עמוקים לאורך הפרי שליד הפטוטרת יוצרים צורת כוכב. כשהפרי בשל הוא מאוד נוזלי ובעל טעם מתוק, כשאוכלים אותו לפני הבשלה טעמו חמצמץ בסרילנקה משתמשים בפרי בשימושים רבים : להכנת תבשילים , עושים ממנו שימורים כמו גם סוג של דלעת טעימה או ג'לי בנוסף משתמשים בו להסרת כתמים מפשתן ולליטוש פליז . אברוהא בילימבי [averrhoa bilimbi] , באנגלית : עץ המלפפון [cucumber tree]

חלק תחתון של התמונה - גם עץ המלפפון כמו הקרמבולה חברו בתמונה הוא עץ אנדמי של איי מולוקה עתה הם גדלים באופן טבעי גם בסרילנקה זהו עץ קטן בעל פרחים יפיפים בצבע סגול בדרך כלל הוא גדל בסרילנקה בגינות הבתים . עלי העץ הם מחודדים וארוכים והם מסודרים בשתי שורות לאורך הענף המרכזי עם נטיה כלפי מטה ואורכם כ3-5 ס"מ / הפרי מאורך בצבע ירוק בהיר , כאשר הפרי מבשיל הוא הופך להיות בצבע ירוק ומגיע לאורך 8 ס"מ . הם יוצאים ישירות מן הגזע וכן מתוך ענפים גדולים ועבים. הפרי הוא רך כשהוא בשל יש לפרי טעם חמוץ , הוא נאכל חי וגם בבישול או כשהוא מוחמץ . משתמשים גם בנוזל פרי זה כדי להסיר כתמים מפשתן . וגם כדי ללטש פליז. בדיום כמו קודמו.


שם העץ- הפרי 1. פסידיום גוייבה [psidium guajava] באנגלית : guava , בסרילנקית : pera מיקום : למעלה ימין .

שם העץ הפרי : פסידיאום מונטנה [psidium montana] באנגלית : guava , בסרילנקית :pera, ambul pera an מיקום שמאל מטהעץ הגוייאבה הוא עץ אנדמי של ברזיל , גוייבה הוא עץ שכיח כיום בסרי לנקה . זהו עץ קטן עם קליפה דקה ואפרפרה בהירה שמתקלפת בכתמים העלים צרים מאורכים ומחודדים באורך של 5-10 ס"מ אורך הפרחים לבנים מופיעים בבודדים או באשכולות קטנים. הפרי עגול או בצורת אגס הוא הופך צהוב כשהוא בשל המוֹך בצבע לבן או ורוד כשהפרי בשל עם זרעים קשים וקטנים.


בן המשפחה שלו : מס' 2 להלן הפסידואה מונטנה [ למטהמשמאל בתמונה] שגם הוא סוג של גוייאבה, הוא עץ אנדמי ליבשת אמריקה, בסרילנקה הוא גדל באופן שכיח כיום באזורים ההרריים של המדינה . אך ניתן למצוא אותו גם באזורים הנמוכים לחים של המדינה . גם זה הוא עץ קטן עם קליפה זהה לבן מינו הפסידיאום גוייאבה, אך העלים שלו שונים הם אליפטיים והפרי קטן יותר והוא הופך לאדום כשהוא מבשיל. המוך של הפרי הוא מיצי חמוץ מתוק.שם העץ הפרי : 1. ג'ק פרויט -ארטוקרפוס הטרפופילוס [artocarpus heterophyllus] אנגלית: jak , סרילנקית kos , טמילית :pila [למעלה מימין]

2. פרסאה אמריקנה [presea americana] אנגלית :alligator pear , סרילנקית: aligata-pera [במרכז התמונה]

3. פסיפלורה אדוליס [passiflora edulis] אנגלית:passion frit סרילנקית: val dodan


ארטוקרפוס הטרפופילוס[ 1] ידוע כג'ק פרויט , מקור העץ הוא מדרום הודו, הוא הגיע לסרילנקה כבר לפני מאות שנים, כיום העץ גדל לכל אורך האי הסרילנקי, להוציא האזורים הגבוהים ביותר של סרילנקה .עץ הג'ק הוא עץ גדול המתנשא לגובה 18 מטר ומעלה, עץ הג'ק הוא עץ מניב בעל ערך רב לאי הסרילנקי ולמדינות רבות במזרח אסיה , עלי העץ בצורת ביצה הם בגוון ירוק כהה באורך של כ15 ס"מ, פרי הג'ק הוא פרי גדול מאוד והוא נע בין 30X50 ס"מ החלק הפנימי הרך של הפרי כשהוא בשל נקרא בבשפה הסינהלית המקומית - ווראקה / פרי הג'ק הוא מאוד מזין , מרתיחים אותו כתוספת למנת אורז , וכמו כן הוא מבושל כתבשיל ירקות . גם בגרעינים הם אכילים ותהליך ההכנה שלהם דומה לתהליך ההכנה של אגוזי הקשיו, מורתחים , קלויים, מיובשים בשמש או בבישול.


2. פרסיאה אמריקנה, או אגס תנין, [במרכז] זהו עץ בגודל בינוני , מקורו באמריקה הטרופית , למעשה זהו מין של אבוקדו שצורתו כצורת אגס, בסרילנקה לעיתים הוא אגס מוארך מאוד כאשר הוא מבשיל הוא מקבל גוון כהה בין חום מבריק אדמדם בורדו.
שם העץ -פרי: מוסה אקומינטה, מוסה בלביסייאנה [musa acuminata]
שם העץ-הפרי : 1. [למעלה ] תות ,Fragaria vesca ,באנגלית:stroberry

2.[מרכז ] ענבים ,Vitis vinifera , באנגלית grapes

3. [למטה ] אוסבקיה אספרה, Osbeckia aspera , בסרילנקית :bowitiya1. שם העץ הפרי : . מורוס אלבה Morus alba , באנגלית :Mulberry

2. שם העץ-הפרי: סטרבלוס אספר [Streblus asper] באנגלית: crooked rough bush בסרילנקית: Anitul, geta nitul בטמילית:Pirasu

3. פיקוס ראצמוסה [Ficus racemosa] בסרילנקית:Attikka בטמילית: Atii

עץ המורוס אלבה [עליון בתמונה] Morus alba עץ המולברי , הוא עץ שמקורו בצפון מערב אסיה, זהו סוג של תות, זהו עץ קטן, עם קליפה חומה גסה , עלי עץ התות הם רחבים ועגלגלים עם קצה מחודד , הפרחים ירקרקים .


עץ הסטרבלוס אספר [אמצעי בתמונה] הוא עץ ילידי של אסיה הטרופית כולל סרילנקה, העץ גדל בגבהים של כ600 מטר הן באזור היבש של סרילנקה והן באזור המרכזי של המדינה . העץ בגובה 9-14 מ' גובה . העץ מתחיל את חייו כמטפס על הקרקע או שהוא נשען על עץ אחר ,הוא מפריש מוהל חלבי כאשר העץ נפצע העלים בגודל של 3X13 -1X6 ס"מ, הפרחים בצבע ירוק, הפירות המתוקים הם קטנים בגודל 6-8 ס"מ כאשר הפרי מבשיל צבעו הופך כתום צהוב .


עץ הפיקוס רקמוסה , הפרי למטה בתמונה שגם הוא עץ שגדל באסיה הטרופית באיי קווינס, באוסטרליה. זהו עץ שכיח הגדל לאורך צידי הנהרות באזורים הנמוכים של סרילנקה, זהו עץ בינוני - גדול, שמתנשא עד 30 מ' גובה , הענפים שלו מפרישים כמויות אדירות של לטקס בצבע שמנת , כשהם נשברים. העלים הם בגודל 6-9X 3X8 ס"מ . הפרי שלמעשה נקרא תאנה הוא למעשה קומפלקס של פרחים . עם כניסה קטנה בחלק העליון שלו . התאנה של עץ זה היא למעשה הפרי הגדול ביותר של הפיקוס הסרילנקי. המתעוררים במקבצים על הגזע הראשי והענפים , בשונה מכל שאר מיני הפיקוס של סרילנקה . הפרי הצעיר הוא אכיל וכמו כן משתמשים בו למטרות רפואיות.שם העץ -הפרי: טמרינדי Tamarindus indica אנגלית : tamarind סרילנקית :siambala טמילית :puri

מקורו של העץ באזורים הטרופיים העתיקים , עץ התמרינדי גדל באופן טבעי ברחבי האי הסרילנקי באזורים הנמוכים של האי שבגובה 600 מ' מעל פני הים, במיוחד באזורים היבשים , זהו עץ גדול המתנשא לגובה של כ30 מטר עם קליפה כהה אפורה כהה ועם סדקים . עלי העץ באורך כ13 ס"מ , מחולקים ל20-40 עלים צרים וקטנים וצפופים באורך כ2 ס"מ. הפרחים הצהובים והאדומים של העץ הם בעלי 3 עלי כותרת . פרי הטמרינדי הוא חום כהה ,בדרך כלל אובלי בצורתו . הפרי לעיתים נשאר על העץ עד שהפריחה החדשה כבר מלבלבת על העץ התמרינדי הוא עץ שמשתמשים בו רבות במטבח הסרילנקי כאלטרנטיבה לליים, כמו כן מחמיצים את הפרי שלו בסרילנקה , בתאילנד הוא משמש להכנת רוטב מאכל הפטאי הידוע, עץ התמרינדי ידוע שחי יותר מ200 שנה .


שם העץ- הפרי : [a] דריפטס ספיאריאה [Drypetes sepiaria] באנגלית: veera , בטמילית: Virai

שם עץ הפרי :[b] דריפטס גרדנרי [Drypetes gardneri] בסרילנקית : Gal veera , בטמילית: Kal virai

שם העץ-הפרי :[c] זיזפוס חוחובה [Ziziphuse jujuba] באנגלית :Indian jujube בסרילנקית: Masan

שם העץ -הפרי: [d] סלסיה אובלונגה [Salacia oblonga] בסרילנקית :Himbutuעץ [a] עץ דריפטס ספיאריאה אנדמי לסרילנקה ודרום הודו, דריפטס ספיאריאה הוא עץ שכיח ביערות באזורים היבשים .זהו עץ בגודל בינוני 9-12 מטר גובה, עם ענפים נופלים וקליפה לבנה אפורה וחלקה. הפירות מתוקים, בגודל 1-1.5 ס"מ , והם הופכים אדומים בצבעם כשהם בשלים. העץ חביב גם על ידי בעלי חיים שניזונים ממנו כמו הדוב העצלן ובעלי חיים אחרים.


עץ [B] עץ הדריפטס גרדנרי הוא עץ אנדמי לסרילנקה, התנאים שבהם גדל דומים לקודמו והוא גדל גם באותם אזורים, מידות הפרי הן בין 5-9 ס"מ והם יותר אובלים בצורתם .


עץ [c] עץ הזיזיפוס חוחובה הוא עץ ילידי של אסיה הטרופית עץ החוחובה ההודי נפוץ באזורים היבשים של סרילנקה, זהו עץ קטן עם קליפה לא רגילה ירוקה מסודקת עם עלים מפוזרים בצורת כתר הענפים של העץ חמושים בעמוד שידרה בדרך כלל בזוגות, העלים בדרך כלל אובלים אך הם גם מגוונים בצורתם.

עץ[d] סלסיה אובלונגה , נמצא גם בסרילנקה אך גם בהודו , עץ זה שכיח באזורים היבשים של סרילנקה, הוא מתחיל את חייו כמטפס עם עלים ירוקים ומחודדים שאורכם כ8X2.5 ס"מ . פרחי העץ צהובים ופירותיו מופיעים בקצה הענף גודל הפרי כ3 ס"מ וצבעם בין ירוק לכתום והם מכילים זרעים אחדים . המוך הכתום המכסה את הזרעונים הוא מתוק.שם העץ- הפרי: פילנטוס אסידוס [Phyllanthus acidus] באנגלית:Star goosberry

​שם העץ- הפרי: פילנטוס אמבליקה סרילנקית [beheth nelli] טמילית: nelli

שם העץ-הפרי: בקוראה מוטיליאנה [Baccaurea montleyana] בסרילנקית: gadugudaשם העץ-הפרי: a -דיוספירוס מלבאריסה [Diospyros malabarica] סרילנקית: timbiri טמילית panichchai

שם העץ-הפרי: b- אמצע -Diospyros discolor אנגלית : mabola tree vellvet apple סרילנקית: villuda

שם העץ-הפרי: c- פוניקה גרנאטום [Punica granatum] אנגלית : Pomegrrante סרילנקית: delun טמילית: madalankai

שם העץ-הפרי: a - סירטווס וולגריס [Cirtullus ulgaris] אנגלית: Watermelon סרילנקית: pani komadu טמילית shemai kushanika

שם העץ-הפרי: b -דילניה אינדיקה [Dillenia indica] אנגלית :Elephant apple סרילנקית :hondapara טמילית: akku

שם העץ-הפרי: c-אננס קומוסוס [Ananas comosus ] אנגלית:Pineapple סרילנקית: annasi


שם העץ הפרי : a-. גרסיניה מנגונסטאנה Garacinia mangostana באנגלית :mangosteen . בסרילקית:mangus

שם העץ הפרי : b- גריסניה קנטוצ'ימוס [Garicinia xanthochymus] סרילנקית: rata goraka

שם העץ הפרי : c- גריסניה זיילניקה [Garicinia zeylanica ] סרילנקית: goraka טמילית: korakkaipuli
​שם העץ- הפרי: a- קריסה פאפאיה [Carica papaya] אנגלית: papaya סרילנקית: papol gaslabu טמילית: pappali

​שם העץ- הפרי: b- פוהניקס פריניפארה[ fariiniferaPhoenix] אנגלית:Wild date palm סרילנקית: indi טמילית: indai palam, inchuComments


פוסטים אחרונים