Featured Posts

סרילנקה הטרופית - עצים ופירות באי הטרופי הקסום

האי הסרילנקי הוא אחת מהפנינות הטרופיות הקסומות ביותר במדינות מזרח אסיה, למזלו של המטייל בסרילנקה בשונה למשל משכנתה הלא רחוקה תאילנד, עדיין לא נהרסו שמורות הטבע הקסומות שלה והיא נותרה במידה רבה מדינה טרופית עשירה וקסומה המאפשרת למטייל להנות מאווירה טרופית אמיתית , הנופים המשתנים שלה, אזורי אקלים משתנים והמנעד הרחב של גבהים משתנים בין הפסגות הגבוהות נוסח זו של שמורת הורטון ונאוורה איליה לבין האזורים היבשים שלה, יצרו מגוון עשיר מאוד של צמחים , עצים ופירות טרופיים נפלאים . רוב העצים והצמחים שנסקרו כאן הם פירות ועצים שיהם שכיחים באי ושיש להם משמעות כלכלית ואקולוגית או שהוא עץ או פרי מעניין בדרך כל שהיא . חלק מן הפירות והצמחים שיוצגו כאן בודאי מוכרים לחלקכם מהטיולים במזרח אסיה אך חלקם מן הסתם לא כל כך ידועים ולכן אנו שמחים להביא אותם כאן בפניכם . ללא ספק האי הסרילנקי הוא פנינה טרופית קסומה שטיול בה יעניק חוויה נהדרת למטייל הן בשל הפאונה והפלורה העשירה והמיוחדת שלה . השרידים הבריטיים של ציילון הבריטית לשעבר בערים בולטות כמו נווארה איליה על מטעי התה הקסומים הנקטפים על ידי נשים טמיליות כמו בימים של פעם , הן נדבך נוסף לכך אך לא פחות מכך הן בשל חופיה הקסומים והנפלאים על ים אנדמן - עשיר בחוויות חוף קסומות, צבי ים ענקים גן עדן טופי ללא ספק . בבלוג זה נעסוק בעולם הצמחי , בלוגים נוספים יעסקו בעולם החי ובטקסים מסורתיים של האי הקסום , חוויה אתנוגרפית נפלאה לא פחות.

האזורים הטרופיים בעולם מצפון ומדרום לקו המשווה סרילנקה בנקודה הקטנה מתחת להודו
שם העץ הפרי-a נאפליום לפצ'ום [Nephelium lappaceum] סרילנקית: rambotan

שם העץ הפרי-b דימוקראפוס לונגן [Dimocarpus longan] סרילנקית: mora, rasa mora טמילית :nurai

​שם העץ הפרי-c שכילישרה אולאוסה[ Schleichera oleosa] אנגלית:Ceylon oak סרילנקית : kon טמילית:povu


b a

cפרי האליםעץ הנאפליום לאפציום [a] רמבוטן , זהו עץ שמקורו במלזיה בשל טעמו של הפרי הנפלא הזה הוא מתואר בצורה מרגשת כפרי האלים . עץ הרמבוטן גדל בהרבה מאוד מאזוריה הנמוכים והלחים של סרילנקה מתחת ל600 מטר . באופן טיפוסי לעץ זה הוא גדל לגבהים של 12 מטרים גובה עם קליפת עץ אפורה, העלים הם ירוקים בהירים הפירות הכתומים צהובים אדומים של הפעץ הזה שמכוסים בשערות רכות מעניקים לפרי מופע שעיר .העץ מניב את פירותיון בחודשי יולי- אוגוסט. והפירות נמכרים על ידי מוכרים לאורך כבישיה ורחובותיה של סרילנקה. החלק הפנימי של הפרי הוא עסיסי ומתוק בצבע לבן המקיף גלעין אחד גדול, . את עץ הרמבוטן מגדלים גם ברבות מגינות הבית בסרילנקה הפרי הוא ממשפחת הליצים , אך בין משפחתו עץ הליצי הידוע שבית גידולו באזורים שהם קרים יותר בדרום מזרח אסיה לא פורח בסרילנקה וזאת על אף שמגדלים אותו בהרים של דרום הודו .

שם העץ הפרי-a סיזיגיום קומיני [Syzygium cumini] סרילנקית: madan, maha dan טמילית: naval peru naval

שם העץ הפרי-b סיזיגיום ג'מבוס[Syzygium jambos] אנגלית: rose apple סרילנקית: vali jambu, seeni jambu

שם העץ הפרי-c סיזיגיום מלנצנסה [ Syzygium malaccense] סרילנקית:jambu, pini jambu טמילית: jambu


a b

c


זיזיגיום קומיני, [a ] - הוא עץ שמקורו ותפוצתו באסיה הטרופית , בסירילנקה הוא גדל בכל סוגי היערות אך הוא מאוד נפוץ לאורך שולי הנהרות אגמי מים . . באזורי הדיונות של צפון סרילנקה הוא משמש תפקיד חשוב בעיגון החול ויציבות הדיונות ורכסים . עץ זה גדל באופן רחב גם באזור היבש של סרילנקה או כעץ צמרות גבוה שמתנשא לגובה 25 מטרים צבע הקליפה שלו הוא בין חום לצהבהב העלים ירוקים פרחי העץ הם לבנים והפירות בגודל 1-2 ס"מ והם הופכים סגולים כשהפרי מבשיל. כשאוכלים את הפרי הוא מכתים את השיניים בצבעו.


הזיזגיום ג'מבוס [b] הידוע לנו כרוז אפל זהו עץ שמוצאו במערב מלזיה בסרילנקה מגדלים אותו באזורים הנמוכים והלחים של המדינה זהו עץ קטן מתנשא לגובה של 4-9 מטר בלבד, קליפת העץ היא אפורה חומה, וחלקה. עלי העץ בגודל של 9X20 ס"מ פרחי העץ הם לבנים והפרי המתוק בגודל של כ3X3 ס"מ בצבע לבן עד ורוד מבריק , פרי העץ הוא יפיפיה בצורתו ניתן לאכול אותו כשהוא לא הבשיל לגמרי ,מבושל או טבעי.

הסיזיגיום מלאצ'נסה [c] , במקורו העץ הוא ממערב מלזיה כמו קודמו ,גם אותו מגדלים בסרילנקה באזורים הנמוכים והלחים של האי זהו עץ בגודל בינוני בגובה 5-20 מטר עם קליפה חלקה חומה אפורה . הפרי הוא חמוץ מתוק בגודל 5X3 ס"מ בצבע אדום או לבן .

שם העץ הפרי :1 בוכנניה אקסילריה [Buchanania axillaris ] בתמונה ימנית שמאל למעלהבוכנניה אקסילריה , זהו עץ אנדמי לסרילנקה ודרום הודו , העץ בינוני בגודלו בעל קליפה גסה עלי העץ הם בדרך כלל בגודל של כ- 14X8 ס"מ הפרי כדורי פחוס בגודל 3X4 ס"מ בצבעי ירוק עדין ועד סגול כהה . גרעיני הפרי המתוקים ניתנים לאכילה .


שם העץ הפרי : מנגו- מניגפרה אינדיקה ,בתמונה אמצעית ימין מטה. מנגיפרה אינדיקה -מנגו


פרי אנדמי לאסיה הטרופית כולל סרילנקה ואינדומלאיה , ישנם כ-70 מינים של מנגו המוכרים כיום , השכיח ביותר הוא המנגו זיילניקה והמנגו פסדו אינידיקה. המנגו הוא אחד הפירות הפופולריים ברחבי העולם. וכיום מגדלים אותם כמעט בכל מדינות העולם להוציא אירופה. בסרילנקה , מנגו גדל כמעט בכל חלק של המדינה שבגובה 600 מ' מעל פני הים. העץ השכיח הוא עץ גדול ירוק עד, מגיע לגובה 8-30 מטר העלים הם צרים ארוכים בגוון ירוק כהה שאורכם כ15 ס"מ . עלים צעירים הם בצבע ורוד עדין. הקליפה מחוספסת והפרחים הם קטנים בצבע צהוב. לפרי יש גלעין אחד, ופירות המנגו מאוד משתנים בגודלם וצורתם רוב הסוגים מביאים פרי בגודל ממוצע של כ10-2- ס"מ הם מגוונים בצבעיהם בין צבעי צהוב לירוק. כתום, ואדום. מבין סוגי המנגו הנפוצים בסרי לנקה הם המינים הבאים:

פול אמבה [pol amba ] - הפרי גדול בדרך כלל עגול עם גלעין קטן .

קארה קולומבה - ארוך מאוד פופולרי בטעם המתוק והעשיר שלו .

בטי אמבה [ beti amba] - מתאפיין בפרי דחוס , עגול וקטן בצבע כתום כאשר הוא בשל

קוהו אמבה: [kohu amba ] -מתאפיין בסיבים עבים מאוד גם כשאוכלים אותו בשל.

וילד [vilad] - צבעו אדום כשהוא בשל נראה יותר כתפוח .

יאפנה אמבה [amba 'yapane] מנגו מוארך וצר מאוד מאוד מתוק גדל היטב בעיקר בצפון סרילנקה .

מה אמבה [ mee amba ] מבין הסוגים הקטנים ביותר של מנגו , הפרי מתוק מאוד, הנקטר המתוק שלו יכול לבעבע כאשר עושים חור קטן בקליפה.

וואל אמבה [wal amba] זהו מנגו פראי גדל בטבע בדרך כלל הפרי קטן ומר.


שימושים : מהפרי הלא בשל של המנגו מכינים קארי וחמוצים ואילו מהפירות הבשלים של המנגו בסרילנקה מכינים ג'לי , ריבה, מיצים מתוקים, וסירוף מתוק.שם העץ-הפרי : 1.ספונדיאס דולסיס אנגלית :hog plum שזיף חזירי סרילנקית: אמברלה [ambarella] טאמילית: am-pillai פרי -תמונה אמצעית עליון שמאל בתמונה .


עץ הספונדיאס דולסיס [בחלק העליון של התמונה] התגלה במזרח הפסיפיק, וכיום גדל באופן רחב ברחבי האי הסרילנקי להוציא באזורים הגבוהים . עץ השזיף החזירי הוא עץ בינוני בערך כ10 מטר גובה ,באזורים מסויימים העץ יכול להגיע גם לגובה 20 מטרים . יש לו קליפה חלקה אפורה וריחנית עם ענפים שקצותיהם נעשים עדינים ירוקים בהירים העלים מחולקים בשתי שורות ומסודרים בזוגות זה מול זה בקצה זרדים גדלים פרחים לבנים ירקרקים בריכוזים גדולים , הפירות באורך 6-8 ס"מ , בצורת ביצת תרנגולת. עם קליפה דקה וחלקה בצבע ירוק , וכאשר הפרי מבשיל הקליפה תהפוך לצבע כתום. החלק האכיל מתחת בצבע לבן ומכיל גלעין גדול מוקף בסיבים גסים . המוך של הפרי חמצמץ משתמשים בפרי בבישול . כמו כן מרתיחים אותו עם מי סוכר כקינוח. מקליפת העץ מכינים דבק מסטיק . עלי העץ נושרים מוקדם לעיתים עוד לפני שצצו פירות .כך שנראה את הפירות פעמים רבות על עץ ערום מעלים. עץ שזיף חזירי הוא עץ רך ובמדינות מסויימות עושים ממנו מקלות גפרורים . מהעלים הרכים עושים סלט . בהודו , ההינדוס משתמשים בפרחי העץ לפולחן האל סאראסוואטי [saraswathi] סראסווטי היא אלת הידע, מוזיקה, אמנויות, חוכמה וטבע בהינדואיזם. היא חלק מהשילוש של סראסווטי, לקשמי ופרוואטי. כל שלוש הצורות מסייעות לטרימורטי (השילוש של ברהמה, וישנו ושיווה) ביצירה, בתחזוקה ובהרס של היקום. האלה סראסווטי נערצת גם על ידי מאמינים של הג'ייניזם במערב ומרכז הודו.שם העץ הפרי :אנקרדיום אוקסידנטל [ancardium occsidental ] באנגלית: אגוז קשיו cashew nut סרילנקית : cadja טמילית: mundiri maram .
אנקרדיום אוקסידנטל - אגוז קשיו : מקור העץ מיבשת אמריקה הטרופית, ומערב הודו, הוא הגיע לסרילנקה באמצעות הפורטוגזים , כיום עץ הקשיו הוא עץ טבעי הגדל בסרילנקה זהו עץ גדול שגובהו עולה על 7 מטר והוא בעל מפתח רחב המשתרע על כ15 מטר . עץ הקשיו משגשג כשהוא גדל על מצע אדמה חולי . עלי העץ באורך כ6-15 סמ" הם אכילים כשהם רכים . אגוז הקשיו שצורתו כצורת כליה , בגודל 2-3 ס"מ נמצאים בקודקוד של פרי בצורת אגס. פרי הקשיו הוא רעיל ויש להעבירו פרמנטציה , אחר כך הוא אכיל . נוזל הפרי יכול לגרום לגירוי העור . בימי עבר מנוזל קליפת עץ הקשיו היו מיצרים דיו לכתיבה [ink] .


שם העץ- הפרי : [a] אנונה רטיקולאטה [annona reticulata] ימין למעלה בתמונה באנגלית ידוע גם כתפוח סוכר.

שם העץ- הפרי :[ b ] אנונה סרימוליה [ Annona cherimolia] אנגלית: cehrimoya סרילנקה: anoda

שם העץ- הפרי :[c] אנונה גלברה [Annona glabra] אנגלית : monkey apple סרילנקית: wel artha

a

b c

אנונה ריקולטה הוא עץ אנדמי לאמריקה הטרופית וגדל במדינות הנמוכות עם אזור לח , זהו עץ בגודל בינוני, 5-10 מטר גובה העלים שלו בגודל 10-20 ס"מ הפרי מחוספס מבחוץ. בצבע ברונאטי אדום הפירות מופיעים באוקטובר ולעיתים גם ביוני באזורים קרים יותר . הזרעים שחורים או חומים.


אמצעי: אנונה סרימולייה [ annona cherimolia ] - זהו עץ אנדמי לאזורים הגבוהים של פרו . כיום מגדלים אותו בגנים באזורים הגבוהים של סרילנקה ובגבעות מרכזיות של סרילנקה, העלים הם בין 5X14 על 4X9 ס"מ לפרי יש צורת לב והוא במידות 8-15 ס"מ. בדרך כלל חובבי הפרי יעדיפו את הסוג הזה של הפרי על פני אחיו בתמונה.