הציור הרוסי כאוונגרד למהפכה קומוניסטית

הציור הרוסי בגלרית טראטיאקוב


ואם תרצו לחוות את החוויה במלואה

במסע בתוך גלריית טראטייקוב שבמוסקבה

אז הצטרפו אלינו לטיולי האיכות שלנו לרוסיה

רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים

טיול מאורגן לרוסיה

טיול מאורגן למוסקבה וסנט פטרבורגמעקב אחר האומנות ברוסיה עד המאה ה-16 יביא אותנו להבנה עד כמה הייתה רוסיה רחוקה מהתפתחות האומנות שאיפיינה את מערב אירופה באותו פרק זמן . בפירנצה כזכור כבר עבדו גדולי אומנים כליאונרדו ד-ווינצי [1452-1519 ] , מיכאל אנג'לו גדול תקופת הרנסאנס [1475-1564] שבין יצירותיו הגדולות : הפייטה היפה, פסל משה, פסל דוד, ועוד. ואף תלמידו הצעיר רפאל האגדי [ 1483-1520] האמן שישב בחדרו הסמוך בו עבד מיכאלאנג'לו שעה שצייר את תיקרת הקפלה הסיסטינית והציץ למסטר הגדול בשיאו, לימים רפאל עצמו שסוגר עבורנו תקופה מושלמת באומנות של הרנסאנס בשיאו , יתרום כמה יצירות מופת ענקיות: כמו ציורי הלוגיה בותיקן [שהעתק שלה נראה באחת התיקרות של מוזיאון ההרמיטאז מתקופת יקתרינה הגדולה] ואת הציור הענק שלו "אסכולת אתונה" [1509-1510] . יצירות אומנות אלו כולן מאפשרות ביטוי מושלם למושג האומנותי פיגורה סרפנטינה , תלת מימדיות, ריאליזים, הבנת המרחב, עומק תלת מימדי של חלל מצוייר .
Logge di Raffaello vatican roma [1519]

ברוסיה של המאה ה16 ההבנה והיכולות האומנותית היו רחוקים שנות דור מההבנה והיכולות האומנותיות אליה הגיעו אומני המערב . עבודות האומנות ברוסיה כללו ציורי איקונות בלבד. [ציורי דתי המכסה את קירות הכנסיה הפראבוסלאבית-ביזאנטית] , הנושאים היו דתיים , והאומנים ציירו איקונות בהן יופיעו נושאי דת החל ממריה והתינוק, ישו, מלאכים וכיוצ"ב . הציורים נעדרו מושגים אומנותיים שכבר מזמן היו נחלת אומני המערב : האיקונות חסרות תלת מימדיות , אין בהם נפח , אין בהם דבר הקשור לביטוי מרחבי או הבנת המרחב, פרספקטיבה נעדרת כלל מהציורים הללו . הציור האיקוני שטוח עם דמויות מוארכות הרבה יותר מכפי שדמות אדם תופיע במציאות, מצויירים על עץ עם מנעד של 3-4 צבעים [אדום, כחול, זהב ומעט ירוק] במידה רבה אומנות רוסיה של המאה ה-16 לא חצתה את התפתחות האומנות המדייבלית במערב ואולי עוד רחוק מכך . נעיף מבט לדוגמאות שהבנו להלן ונקבל המחשה ממשית של ענין זה .


ציורים ממערב אירופה אמצע מאה 15 -16 :ציורי רוסי תחילת מאה 16 איקונות של האם והילד , מלאך ומריה האם

איקונות - דתיות גלרית טראטיאקוב .


המהפך הגדול באומנות הרוסית - בית הספר לאומנות של פטר הגדול


כשפטר הגדול , הצאר הרוסי המהולל לבית רומנוב , עלה לשלטון ברוסיה [ 1698-1725] הוא מצא רוסיה ארכאית הן מבחינת אומנות הן מבחינת הלבוש . פטר הגדול שביקר בגרמניה בהולנד וצרפת נשא עיניו למערב .

הוא רצה לנטוש את כל מה שאפיין את הארכאיות הרוסית לכך תהיה השפעה עצומה על מה שיקרה בעולם האומנות כמו בכל יתר תחומי החיים.


בית הספר לאומנות באסכולת פטר הגדול:

תחת אסכולת בית הספר לאומנות שהקים פטר הגדול הוא מימן מילגות לציירים הרוסיים ושלח אותם ללמוד באירופה המערבית. אמנים צעירים נשלחו לאיטליה, גרמניה, הולנד ועוד על מנת ללמוד את רזי אומנות המערב ובעיקר את ההישגים שצברו האומנים הגדולים של איטליה . לאחר שהם ישובו יחלו את המהפך בתחום הציור והאומנות ברוסיה שביטויו הגדול יגיע במהלך המאה ה-18.

את ההשפעה וההתפתחות של האומנות הרוסית בעקבות כך ו אנו נציג בפניכם דרך קירותיה של גלריית טראטייאקוב שבמוסקבה בירת רוסיה .

אך האם לשם כך כינסתי אתכם בבלוג זה, האמת היא שלא, יש ענין רב לחובבי אומנות לעקוב אחר ההתפתחות של אומנים במדינה מסויימת , אך האמת לאמיתה שמטרתי בבלוג זה היא גדולה מעבר לכך.


המטרה המרכזית המונחת לפתחי כאן הוא לבחון את התפתחות הציור הרוסי ולשקף עבור הקורא , כיצד ברוסיה שבה עד המאה ה19 רוב העם הוא אנאלפבתי, ושעד 1864 - ימי הצאר אלכסנדר השני ,עדיין רוב אוכלוסית רוסיה היו צמיתים לבעלי אחוזות ולאצולת דם כחול זאת בשעה שבעולם המערבי זכויות פרט הושגו כבר ב1789 [ימי המהפכה הצרפתית ] . ציירים , אומנים , כמו גם חבריהם הסופרים , הפכו לאוונגארד מהפכני שיהיה בסיס חזק מאוד לבואה של סיום שלטון הצארים ברוסיה ולמהפכה הבולשביקית . במעבר דרך חדריה של גלריית טראטיקוב יש מי שיביט בתמונותיה בדרך הפשוטה של התפתחות הציור הרוסי, אך עבורנו כאן המטרה היא הרבה מעבר לכך - אנו נשקף עבור הקורא כיצד שלב אחר שלב קירות הגלריה מרמזים לנו על בואה של מהפכה חברתית - אמנים , ציירים, וסופרים יחד כדוגמת פושקין [שכתביו ששימשו את מרד הדקמבריסטים נגד הצאר ניקולאי הI מלאים ברמזים נגד שלטון הצארים דוסטויבסקי [שנשפט למוות בגין כך שדיבר בגנות הצאר אלכסנדר הראשון ונשפט למוות בעונש שהומתק אחר כך לגלות בסיביר] ניקולה גוגל שבספרו הגדול הנפשות המתות -משקף מציאות חברתית צינית ברוסיה של המאה ה-19, ביטאו בכתביהם את מה שביטאו תמונותיהם של חבריהם הציירים לאומנות ובראשם ציירים כגון פדטוב, פוקירב ואחרים.- הציירים בקירות הגלריה מראים לנו כי ציוריהם לא פחות מאוונגארד למהפכה ממשמשת ובאה.ברשימת האומנים שנציג כאן יהיו עבודותיו של אורסט קיפרינסקי, ברולב , פדטוב, ואסילי , פוקירב, איונוביץ , רפין, שישקין , יצחק לוויתן ועוד רבים אחרים .

אז בואו נצא לדרך:


אורסט קיפרינסקי 1782 - 1836 יחוס: בן מחוץ לנישואים של בעל אחוזה[מחצית שניה מאה 18 -תחילת 19]

Orest Kiprinski -self portrait

אורסט קיפרינסקי - גדול ציירי הפורטרטים של רוסיה במחצית שניה שלהמאה ה 18 ברוסיה, שיוך " אסכולת פטר הגדול אומן שקיבל את המימון של פטר הגדול, מבין האומנים שנסעו לאיטליה ללמוד אומנות . מהלך חייו של קיפרינסקי למשל מלמד אותנו על השהות הארוכה והמעורבות שהייתה לו באיטליה ואת ההשפעות נראה בציוריו .


על האומן: צייר רוסי, בין טובי ציירי הדיוקנאות באמנות הרוסית ואולי יש לומר הטוב שבהם שבמידה רבה האפיל על אומני דיוקנאות רוסיים "מבריקים" בני תקופתו . מה שהעמיד את הפורטרטים שלו ברמה אחת מעלה. קיפרינסקי נולד בכפר ליד סנקט פטרבורג, היה בן מחוץ לנישואים של בעל אחוזה מקומי. ב- 1788 החל ללמוד בבית הספר לציור. ב- 1803 סיים את הלימודים והחל לצייר דיוקנות. בשנת 1816 עבר לאיטליה, הוא התגורר באיטליה במשך 6 שנים וב- 1826 חזר לרוסיה .

במשך השנים קיפרנסקי ראה את עצמו כצייר של תמונות אשר עסקו בנושאים היסטוריים, אך תמונותיו בתחום זה לא זכו להצלחה, לעומת זאת הדיוקנאות שלו היו מפורסמים מאוד.

לאחר מספר שנים ברוסיה, הוא חזר לאיטליה, ביולי 1836 הוא התחתן עם אנה-מריה פלקוצ'י. לצורך הנישואים הוא עבר לקתלויות.

מספר חודשים לאחר החתונה, חלה קיפרינסקי בדלקת ריאות ונפטר ברומא ב-17 באוקטובר 1836 . הוא נטמן בסנט אנדראה דלה פראטה. ללא ספק העולם כולו והציור הרוסי בכללו הפסידו את אחד האומנים הדגולים טרם זמנו.


קיפרינסקי - מסטר פיס בגלריית טראטייאקוב- דיוקן של גדול סופרי רוסיה אלכסנד פושקין , [הדיג ודג הזהב, בוריס גודונוב, פרש הברונזה, השבוי מקאווקאז, רוסלן ולודמילה ועוד] כשהסופר הרוסי הדגול ראה את הפורטרט שצייר קיפרינסקי הוא העיר את ההערה שאמרה הכל על אומנותו הגבוה של קיפרינסקי : " אני מסתכל במראה והמראה מחמיאה לי" בבפורטראט של אלכסנדר פושקין , קיפרינסקי מצליח לבטא באמצעות מכחול את מוצאו המעורב של פושקין , את מבטו החודר, שערותיו הפרועות וברק עורו -ריאליזם מוחלט .

עוד אחת מן היצירות הנפלאות של קיפרינסקי הוא הציור - קוראי העיתון מנאפולי שלפניכם .


ככל שנביט בציורי הפנים של קיפרינסקי אנו נוכל לראות את הגאונות שלו בציורי פורטרטים הדמויות הן חיות ממש ריאליסטיות עד כדי כך שנחחוש שהאדם עומד לידנו, מבט העיניים החודר ,החדות המדהימה של כל פרט בפנים, השיער ,הגבות נותנים את התחושה שהינה אפשר לגוע בדמות חיה , ההברקה המיוחדת הזו היא שזיכתה את קיפרינסקי בתואר הגאון בתחום ציורי פורטרטים . וזו גם הסיבה שבני דורו חשו שהוא שם אותם בצל בכל מה שקשור לציור פורטרט, תחושה שעימה הלך גם חבר גילו האומן ברולוב


פורטרטים - קיפרינסקי , הערה: כשנביט על עבודות הפורטרטים של קיפרינסקי נראה שעד כמה שהם נפלאים גאוניים ,רובם הם של בני האצולה הרוסית או ציורים מרשמיו מאיטליה [אין לנו ולו רמז קטן על מבט עמוק לתוך החברה הרוסית בהתבוננות בעבודות שלו]קארל ברולב [ 17991852 ] יחוס: משפחת אומנים I מחצית שניה מאה 18-מחצית ראשונה מאה 19


ממש בחדר הסמוך לציורי קיפרינסקי מציג המוזיאון את ציורי אחד האומנים הגדולים שידעה רוסיה של מחצית שניה שלהמאה ה-18. ללא ספק ברולב היה אומן על אך בכל הקשור לציורי פורטריטים , הוא צייר לא מעט פורטרטים אך עם זאת , הוא הלך בתחושה מתמדת שהוא אינו מצליח להגיע לסוג ההברקה האין סופית המופיעה בציורי הפורטרט של בן דורו קיפרינסקי, זו כנראה גם הייתה הסיבה לאמירה המפורסמת שלו : " אמן צריך שיהיה מסוגל לצייר כל דבר" - רמז עבה לכך שהכיר בגדולת קיפרינסקי עליו בציורי פורטרטים בן דורו של קיפרינסקי, צייר פורטרטים אך מצייר גם ציורים היסטוריים , נפל מקיפרינסקי בציורי פורטרטים אך התעלה עליו בציורים היסטוריים, אימרה זו ללא ספק חבויה בצל ההכרה שלו שהוא לא הצליח לטפס עד למדרגה האחרונה אליה הגיע קיפרינסקי בציורי הפורטרטים אך הוא גם רצה להעביר לקהל את המסר שבכל מה שקשור לציורי נוף וציורים סלוניים הוא התעלה על קיפרינסקי והוא גם צדק .


קארל בְּרוּלוֹב צייר רוסי ממוצא צרפתי ובן גילו של הסופר הדגול פושקין . באופן מענין נעיר כי הוא ופושקין נולדו באותה שנה , ללא ספק ברור לנו כי ברולב כמו קיפרינסקי, היו בני חברתו של פושקין הגדול בחצרות סנט פטרבורג. ברולוב היה מהבולטים במחצית הראשונה של המאה ה-19. הוא נולד בסנקט פטרבורג במשפחת אמן שהתמחה בתחום התחריטים. בשנים 18091821 למד באקדמיה לציור. במהלך הלימודים קיבל מדליית זהב בתחום "ציור היסטורי". לאחר הלימודים נסע ביחד עם אחיו, צייר אף הוא, לאיטליה וגרמניה. בשנת 1827 החל לעבוד על ציורו המפורסם - "היום האחרון של פומפיי". הוא עבד על ציור זה במשך 6 שנים. בשנת 1836 דרך יוון וטורקיה הוא חזר לסנט פטרבורג.

בהיותו בסנט פטרבורג הוא התקרב לאלכסנדר פושקין ומיכאיל גלינקה [המלחין הרוסי הראשון שזכה להכרה נרחבת בארצו, ולעיתים קרובות רואים בו את אבי המוזיקה הקלאסית הרוסית. ] הציור שלו התקבל מאוד בחברה הרוסית. תמונתו "היום האחרון של פומפיי" (1830-33) הוצבה בארמיטז' ומאוחר יותר הועברה למוזיאון הרוסי שבסנט פטרבורג בכיכר שעל שם פושקין.

בשנים 18361849 לימד באקדמיה לציור בה למד.עד לשנת 1849 עבד בסנקט פטרבורג, בין היתר על עיטור קתדרלת איסק הקדוש וצייר מספר דיוקנות. בסוף שנת 1849, לאור בעיות בריאותיות הוא נסע לאיטליה. ברולוב נפטר ב-23 ביוני 1852 ביישוב קטן ליד רומא ונקבר בבית הקברות הפרוטסטנטי ברומא.ברולב- פורטרט עצמי

בפורטרט העצמי שלו ברולוב מצייר את עצמו כשאר יד ימינו מושטת הוא מעביר לקורא מסר: ציור זה צוייר ביד שמאל בלבד על אף שהאומן היה ימני- יש כאן מסר סמוי לכשרון האומנותי הגדול שלו."היום האחרון של פומפיי", 1830-33 מאת קארל ברולוב , ציור היסטורי עליו עבד האמן משך 6 שנים שזיכה אותו בפרס

Large gold medal of the Imperial Academy of Arts


ציור סלוני - הרוכבת - אנדריאה ברולוב

בציור הרוכבת ציור סלוני ענק ברולב מתעלה על עצמו עד כאב, המבט על רגלי הסוס ההמחשה האדירה של עצמות רגלי הסוס המוטות באוייר בתנועה ריאליסטית מכאיבה כמעט, קפלי השמלה של הרוכבת בת אצולה ללא ספק, הברק בעיני הסוס כמו גם העדינות הבלתי נתפסת של הילדה הקטנה, ברק שמלתה, כולם יחד משתלבים לכדי יצירת מופת , ללא ספק בציורים סלונים וציורים היסטוריים ברולוב לקח את הכתר. !


ברולב נערה איטלקייה - שימוש רב בטכניקת אור וצלברולב : בת שבע -עושה שימוש רב בטכניקת אור וצל להדגשת היופיהן בציור נערה איטלקיה והן בציור בת שבע באינטרפטציה של ברולוב למושג היופי , אנו רואים את השימוש המובלט שעושה ברולב בטכניקת אור וצל גופה הצח של בת שבע מובלט עוד יותר על יד צבע עורו של הנער השחור היושב לצידה. גם האוירה הכללית היא אווירה המזכירה את הנוף האיטלקי ממנו ברולב שאב את ההשראה שלו לציורים אלו , כמו כן ניכרת בהם ההשפעה העצומה של הסגנון המערבי.


עוד אומן רוסי בן אותה התקופה שעבדו במחצית ראשונה של המאה ה-19 שעברו להתגורר באיטליה ולמדו מהשפעות הציור האיטלקי, הוא אלכסנדר איוואנוב . איוואנוב היה חבר ובן גילם של קיפרינסקי וברולוב הוא לא זכה להצלחה גדולה כמו שני הראשונים אך לעיתים מספיק יצירת מופת אחת שתזכה אותו בשם עולמי ושלא נוכל להמשיך הלאה בלי לתת תשומת לב רבה מאוד לאחת מעבודות האומנות הנפלאות שלו בקירות הגלריה .


אלכסנדר איוואנוב [ 1806 - 1858] יחוס: בן של אומן , מחצית ראשונה מאה 19
אלכסנדר אנדרייביץ' איוואנוב צייר רוסי שהתמחה בציור בסגנון הנאו קלאסי. בשל סגנונו המיושן, ציוריו לא זכו לפופולריות. איוואנוב נולד בסנקט פטרבורג ולמד לצד קארל בריאולוב באקדמיה הקיסרית לאמנויות תחת אביו, אנדרי איוואנוב. לאחר תום לימודיו עבר להתגורר ברומא, בה חי שנים רבות, והתחבר עם ניקולאי גוגול.

במשך 20 שנה, בין השנים 18371857 עבד על יצירתו המונומנטלית "הופעת ישו בפני העם", המוצגת כיום בגלריית טרטיאקוב שבמוסקבה. היצירה היא שהביאה לאיוואנוב את פרסומו.

בשנות חייו עבודותיו לא זכו להצלחה. סגנונו הנאו-קלאסי ושמרנותו האמנותית הביאו לביקורת רבה, בעיקר בשל היעדרן של תמות דמוקרטיות וליברליות או תמות לאומיות (שהיו אופייניות לציורי תנועת "הנודדים") בציוריו.

במהלך המאה ה-20 השתנתה הגישה הביקורתית לציוריו, וכיום עבודות ההכנה שהכין עבור היצירה "הופעת ישו בפני העם" נחשבות יצירות מופת בפני עצמן, ומוצגות, לצד יצירות אחרות של איוואנוב, ב