Featured Posts

גנים יפנים גני זן, גני אווירה, גני תה, גני עדן - אדריכלות הגנים של יפן אלוהותו של הטבענכתב על ידי בת רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים , מומחים לטיולים מאורגנים ביפן .


https://www.regev-tours.com/japan-2019 לצפיה בתוכנית הטיול האיכותי שלנו ליפן בפריחת הדובדבן בקישור הבא
הקשר בין גן העדן לאלוהות קיים בתפיסה האנושית עוד מסיפור גן העדן שבו האל יוצר את גן העדן המושלם ונוטע את אדם וחוה בגן . יחסי הכוחות כאן ברורים האל הוא הבורא והטבע הוא הנברא . כשנרחיק אל יפן שבמזרח אסיה מיתוס האלים היוצרים את איי יפן איזיניאמי ואיזיניאקי מעצבים את הקשר שבין האדם היפני לטבע באמצעות המיתוסים של דת השינטו על פי המיתוס , המים, סלעי האבן נוצרו מטפטוף החרב האלוהית ביפנית הקאמי . הקשר בין הטבע לבין האל הוא בלתי נפרד מכאן שהגנים והמקדשים הם הרמוניה אחת . ואם נחפש את הגנים היפים יהיו אלו בחצרותיהם של המקדשים הרבים . תפיסה זו יסודה היא שיכולה להסביר לנו את החשיבות העצומה שהתבססה בתרבות היפנית לפיתוח הטבע- הגן היפני באופן מהותי היא תעמוד גם במרכז תפיסת האדריכלות של הגן היפני אנו נקדיש פרק זה לתיאור הגן היפני על סוגיו השונים , תוך התבוננות בגנים הרבים הפזורים במקדש והניסיון להבין את אדריכלות הגנים השונים מטרתם ויעודם .היפנים מודעים היטב לחילופי העונות וזו משפיעה באופן נרחב על עיצוב הגן היפני. בכל גן יפני נמצא את העונות באות לידי ביטוי בין עונת האביב שתפרח בגן בצבעי פריחת הדובדבן , לבין צבעי אדום בוהק נפלא שיתמלא באותו הגן עם הגיע עונת הסתיו, וכדי להעצים את יופיים בלילה הם מוארים . הגן היפני יעוצב בדרך כלל בשילוב של עצים יפניים ושיחים שביחד נועדו ליצור איזון והרמוניה בגן במהלך ארבע העונות בתוך אלו נמצא עצים ירוקי עד והמרכזי שיככב בגן היפני הוא כמובן האורן היפני ועצי במבוק כך שגם בעונת השלכת גם כשהם עומדים בשלכת עירומים וגם כשהם עטורי עלווה יופיו של הגן נמצא בהרמוניה. בגנים רבים חבויים גני תה שבהם כל פרט נחשב לסמלי.

יש גנים המעוצבים על מנת להעניק חוויה מיוחדת רק בעונה מסוימת ברוב הגנים היפים כדאי לבקר בשתי עונות שיא באביב כשהגנים עמוסי עצי הדובדבן מלבלבים בשיא פריחתם והופכים את הגן לחוויה יוצאת מן הכלל וכמו כן בעונת הסתיו שם עצי הגן ובראשם עץ האדר יהפכו לצבעי אדום עז כתום זוהר שמספקים למטייל בגן חוויה יוצאת מן הכלל .


עצי האדר ועצי הדובדבן - והאורן היפני הם שלושת העצים הבולטים המשמשים את היצירה ההרמונית של גן יפני בן עונות השנה המשתנות באביב הקסם של עצי פריחת הדובדבן הנטועים באלפיהם לאורך עריה והריה של יפן יפנו את מקומם לעלוות עצי האדר המאדימה עד סומק עז שמשרה יופי בלתי נגמר בעונת הסתיו וכמו מלך ירוק עד יתפתל לו האורן היפני אדום הגזע וירוק העלים המחטניים במגוון צורות משתנות ומתפתלות ששובות את העין מול קיסמו של אציל העצים .
Maple עץ האדרעץ האורן היפני - אורן אדום japanese red pine


Cherry blossom עץ הדובדבן
מקור ההשראה לאדריכלות גנים - חיקוי של הטבע


הקשר הישיר בין היצירה של איי יפן לבין רוחות הקאמי ,לפיו האלים הקדמונים בטיפות מי האוקינוס יוצרים את איי יפן ,יצר את מקור ההשראה לאדריכלות הגנים היפנים הארכיפלג הכולל יותר מ-3,000 איים, הטבע ביצירתו הנפלאה הוא מקור ההשראה המרכזי של תכנון הנוף היפני .

היווצרות איי יפן - מיתוס היצירה של איי יפן באמצעות רוחות הקאמי

כאשר נולדו איזאנגי ואיזאנמי ציוו עליהם האלים האחרים ליצור שטח מוצק מהחומרים הנמצאים בים. איזאנגי ואיזאנמי עמדו על גשר מרחף בשמיים ובחשו את הים הקדמוני בעזרת חנית המשובצת באבני חן. כאשר הם משו את החנית על מנת לראות אם חומר כלשהו נאסף על החנית, טפטפו טיפות של מים מלוחים אל תוך הים ויצרו אי שנקרא אונוגורו. איזאנגי ואיזאנמי עזבו את השמיים ועברו לגור על האי. הם התחתנו והולידו 8 ילדים אשר הפכו להיות איי יפן.


הטבע שעמד במרכז האמונה הדתית יצר בקרב החברה היפנית יחס מרכזי לסביבתה הגיאוגרפית הטבעית.

כל גורמי הטבע ביפן מכילים יסוד אלוהי – רוחות הקאמי. ככל שהתופעה הטבעית ייחודית וחזקה יותר, קשורה בה ישות אלוהית חשובה יותר.עקבותיה של אדריכלות גנים יפנית יובילו אותנו אל טקסי השינטו שהגדולים בהם מתקיימים עד היום במקדש איסה הגדול כאשר לצורך קיום טקס עונתי , כשהיפנים ביקשו לקבלת את עצת הקאמי השוכנים כמובן בטבע, הם פינו חלקת אדמה או ביראו אותה מעצים שהפכה למעין קרחת יער , בדרך כלל סימנו אותה בחבלים לעיתים היא כוסתה בחצץ לבן כדימוי לשטיח . מכאן שאם נרצה לבחון מתי החלה אדריכלות גנים נחזור בזמן אל טקסי השינטו העתיקים . במקומות רבים שבהם היה נהוג בתקופה העתיקה לקיים טקסים הוקמו גם מקדשי השינטו העתיקים ובחצרותיהם עוצבו הגנים באופן דומה . הדוגמא הנפלאה לכך היא מקדש השינטו העתיק באיסה שם חצרות טקסי השינטו משומרים עד היום .


מקדש איסה הגדול

בכל עשרים שנה, ארמון אלוהי חדש בעל מידות זהות לזה הנוכחי נבנה באתר חלופי הסמוך למקדש הראשי. זה כולל כ-30 טקסים וטקסים שמתחילים בכריתה פולחנית של העצים הראשונים לארמון האלוהי החדש. גם הלבוש הקדוש, הריהוט והאוצרות האלוהיים שיוצבו בתוך הארמון הקדוש מחודשים. לאחר שהם מוכנים, המראה הקדושה (סמל של Amaterasu-Omikami) מועברת אל המקדש החדש על ידי כוהני ג'ינגו. טקס זה נקרא Shikinen Sengu. לוקח כשמונה שנים לנהל את כל הטקסים והאירועים עבור שיקין סנגו. זה מבוצע בגקו ובג'ינג'ות אחרות של ג'ינגו.את הגן היפני הקלאסי ניתן לחלק ל3 סגנונות:


גני יבשים , ביפנית : karesansui באנגלית :Sand and Stone Garden

גני עדן-לאווירה וטיול ,

גני תה , ביפנית : cha-niwa או roji c באנגלית :tea gardens


פעמים רבות אנו נמצא את שלושת הגנים משולבים בסביבה אחת בדרך כלל סביב מקדש או ארמון . להלן נסביר את מאפייניהם של כל אחד מסוגי גנים אלוגני karesansui, גנים יבשים : מרכיב גני חול ואבנים Sand and Stone Gardenגנים של חול מגורף או חצץ ואבן מכונים גני karesansui, שפירושו המילולי הוא "נוף יבש". סגנון זה פותח ביפן בשלהי תקופת קמאקורה (1185-1333) ועיקרון אסתטי יפני חשוב העומד בבסיס גני הנוף היבשים הללו הוא yohaku-no-bi, שפירושו "יופי של חלל ריק".בעוד שגני נוף יבשים מכונים לפעמים גני זן, נכון יותר להתייחס אליהם כאל קארסנסוי. ביפן, סגנון זה של גן הוא לעתים קרובות חלק ממנזר זן, כמו ריואן-ג'י המפורסם בקיוטו. לעתים קרובות מחובר למגורי אב המנזר, סגנון גן זה לא נועד למדיטציה [zazen], אלא להתבוננות. טיפול בגן היה חלק מהתרגול של הנזיר.


גנים יפנים יבשים הפכו להיות גם מקור השראה בארצות אחרות בעולם אחת הדוגמאות המצויינות לכך הוא הגן היפני בפורטלנד הגן היפני של פורטלנד הוא גן יפני מסורתי המשתרע על פני 12 דונם, הממוקם בתוך פארק וושינגטון במערב הילס של פורטלנד, אורגון ארצות הברית.Japan's garden Portland USA


גן החול והאבן של הגן היפני של פורטלנד תוכנן על ידי פרופסור טאקומה טונו בשנות ה-60 כאשר הזן בודהיזם לא היה ידוע או מובן במדינה זו. פרופסור טונו קיבל השראה מהג'טקה סוטרה, סיפור הודי בן 2,000 שנה על גלגול קודם של בודהה. הסיפור מתועד על לוח מצוייר במקדש הוריו-ג'י בנארה וחפצים בודהיסטים אחרים המתארים את הבודהה המתמודדת עם הדילמה של הצלת נמרה מורעבת וגוריה לכודים בגיא. ההקרבה העצמית של הבודהה להצלת יצורים מורעבים היא שיעור בחמלה בדרך להשגת הארה.גני זן : גנים יבשים מקדש ריואנג'י (龍安寺, Ryōanji)


גני זן : גנים יבשים מקדש ריואנג'י (龍安寺, Ryōanji)


גני זן : גנים יבשים מקדש ריואנג'י (龍安寺, Ryōanji)


מקדש ריואנג'י (龍安寺, Ryōanji) הוא אתר גן הסלעים המפורסם ביותר של יפן המושך אליו מאות מבקרים מדי יום. במקור וילה של אצולה בתקופת הייאן, האתר הוסב למקדש זן בשנת 1450 ושייך לאסכולת מיושינג'י של כת רינזאי של הזן בודהיזם, שמקדש הראשי של כת הרנזאי ניצב קילומטר מדרום.


באשר להיסטוריה של גן הסלעים המפורסם של ריואנג'י, העובדות פחות בטוחות. מועד הקמת הגן אינו ידוע וישנן מספר השערות לגבי מעצבו. הגן מורכב מחלקה מלבנית של חלוקי נחל מוקפת בקירות עפר נמוכים, עם 15 סלעים המונחים בקבוצות קטנות על כתמי טחב. מאפיין מעניין בעיצוב הגן הוא שמכל נקודת תצפית לפחות אחד מהסלעים תמיד מוסתר מהצופה.כמה אבנים מגן הסלעים המפורסם של ריואנג'י

יחד עם מקורותיו, משמעות הגן אינה ברורה. יש הסבורים שהגן מייצג את הנושא השכיח של נמר נושא גורים על פני בריכה או של איים בים, בעוד אחרים טוענים שהגן מייצג מושג מופשט כמו אינסוף. מכיוון שמשמעות הגן לא הובהרה, זה תלוי בכל צופה למצוא את המשמעות עבורו/ה. כדי להקל על כך, מומלץ לבקר בשעות הבוקר המוקדמות כאשר ההמונים בדרך כלל קטנים יותר מאשר מאוחר יותר במהלך היום.


הגן של ריואנג'י נשקף מהחוג'ו, מקום מגוריו לשעבר של הכומר הראשי. מלבד גן האבן, ההוג'ו מציג כמה ציורים על דלתות ההזזה (פוסומה) של חדרי הטאטאמי שלו, וכמה גנים קטנים יותר בצד האחורי של הבניין. באחד הגנים יש שוקת אבן עגולה המשלבת בחוכמה את אגן המים המרובע שלה לכתובת זן, שאולי תלמידי הקאנג'י יוכלו להעריך. ההוג'ו מחובר לקורי, מטבח המקדש לשעבר, המשמש כיום ככניסה הראשית למקדש.גן ריו נג' קיוטו - במראה פריחת הדובדבןלצפיה בתוכנית הטיול המאורגן שלנו ליפן בעונת פריחת הדובדבן ובעונת הסתיו בקישור הבא : https://www.regev-tours.com/japan-2019גן תה יפני [cha-niwa או roji]גן תה יפני [cha