הרי האנדים המופלאים - יבשת דרום אמריקה

Cordillera de Los Andes

המאמר בכתיבה , והוא יעלה בהמשכים


בדרום אמריקה נמצאת אחת מהיצירות המלכותיות והנפלאות ביותר של הטבע.

לאורך יותר מ-7500 ק"מ משתרע לו רכס ההרים הארוך ביותר בכדור הארץ . רצף של רמות שחוצה את היבשת מדרום לצפון ללא הפרעה. מערכת הרי האנדים היא בית למגוון עשיר של צמחיה שניתן למצוא רק באזורים הללו . משדות קרח אין סופיים בדרום עד לפסגות הג'ונגל העבות בקריביים. רכס הרים זה משופף ל-7 מדינות המהוות את יבשת דרום אמריקה. מן הדרום ועד הצפון: ארגניטנה, צ'ילה , בוליביה, פרו , אקוודור וונצואלה וקולומביה .

------------------------------------------------------------

תרבויות ושורשים שונים מאכלסים את האדמות הללו. אנשים הסוגדים לנוכחות של ההר, חיים איתו, חולמים אותו , נוגעים בו ויוצרים קשר שייכות עם ההר שהופך לאורח חיים יחודי. דרום ארגנטינה וצ'ילה חולקות את אחד האזורים היפים והעשירים ביותר - חבל פטגוניה המופלא. זהו גם המקום שבו נוכל לפגוש את העיר הדרומית ביותר בכדור הארץ , אושאיה , [Ushuaia] למעשה אושאיה היא נקודת המוצא של רכס הרי האנדים בדרום ולכן אנו נתחיל בק"מ ה-0 של האנדים המופלאים והיא תשמש אותנו כנקודת המוצא במסע לאורך הפנינות הנפלאות, החבויות לאורך אלפי הק"מ הללו תוך כדי התמקדות באזורים , בעיירות , בהרי געש, מדבריות ובאגמים מיוחדים לאורך המסלול הנפלא הזה. כל מקום שיוזכר כאן יצויין במרחק של ק"מ מנקודת ההתייחסות .


נקודת המוצא אושאיה דרום צ'ילה ארגנטינה.

אושאיה זהו המקום שבו פועל מרכז אוסטרל למחקר מדעי . בין הפעולות החשובות שלו מרכז זה חוקר את התצורות הסלעיות המגוונות של רכס האנדים . אושאיה היא נקודת ההתחלנה של האנדים באזור הזה החורפים קשים וישנם מעט מאוד ימי שמש. פעמים רבות השמש תהא מוסתרת על ידי ההרים הנישאים. הרים מושלגים, יערות נחים זה לצד זה, החלק הדרומי הזה בפטגוניה המשותף לארגנטינה וצ'לה, ידוע גם כאחד המקומות היפים ביותר. אזור של דרכים הפרושות לצידם של הרים של ההרים והאגמים בו ניתן לעבור רצועותת אקלים שונות תוך מספר דקות. הדרכים הללו כוללות מיקרו אקלימים המעבירים את המבקר תוך נסיעה במס' ק"מ אחדים מאזור מושלג לאזור שימשי .


טיירה דל פואגו : - למרות שזוהי טריטוריה ארגנטינאית ,אזרחי המדינה חייבים להכנס לצ'ילה כדי לקבל גישה לאזור זה.


פוארטה נטאלס [Puerto Natale's ] - במרחק 800 ק"מ מצ'ילה נחה לה עיירה קטנה זוהי עיירה בת כ5000 תושבים שחיים בתנאים שהם באופן יחסי עויינים לאדם. במהלך היום ובמיוחד בשעות אחר הצהריים רוחות עזות מנשבות צוהטמפרטורה הממוצעת באזור היא 8 מעלות צלסיוס. חלק מתושבי העיירה בחרו לגור במקום שבו אין מים זורמים בברזים, אין חשמל ולמעשה אין גישה לטכנולוגיה.

מבקרים מכל העולם מגיעים לאזור זה על מנת לבקר בפארק הלאומי טורס דל פיינה . זהו פארק ענק של הרים עתיקים המפוסלים בידי אמא טבע ומזדקרים לשמיים ויוצרים צורות, צללים וצבעים המרתקים את המבקרים ההרים הנפלאים נשטפים באגמי טורקיז . השכבות על הסלע יעידו כי זהו אזור שהיה בעבר שקוע בלב אוקינוס , ודי בהליכה קלה כדי למצוא מאובנים של