top of page

הרי האנדים המופלאים - יבשת דרום אמריקה

Cordillera de Los Andes

המאמר בכתיבה , והוא יעלה בהמשכים


בדרום אמריקה נמצאת אחת מהיצירות המלכותיות והנפלאות ביותר של הטבע.

לאורך יותר מ-7500 ק"מ משתרע לו רכס ההרים הארוך ביותר בכדור הארץ . רצף של רמות שחוצה את היבשת מדרום לצפון ללא הפרעה. מערכת הרי האנדים היא בית למגוון עשיר של צמחיה שניתן למצוא רק באזורים הללו . משדות קרח אין סופיים בדרום עד לפסגות הג'ונגל העבות בקריביים. רכס הרים זה משופף ל-7 מדינות המהוות את יבשת דרום אמריקה. מן הדרום ועד הצפון: ארגניטנה, צ'ילה , בוליביה, פרו , אקוודור וונצואלה וקולומביה .

------------------------------------------------------------

תרבויות ושורשים שונים מאכלסים את האדמות הללו. אנשים הסוגדים לנוכחות של ההר, חיים איתו, חולמים אותו , נוגעים בו ויוצרים קשר שייכות עם ההר שהופך לאורח חיים יחודי. דרום ארגנטינה וצ'ילה חולקות את אחד האזורים היפים והעשירים ביותר - חבל פטגוניה המופלא. זהו גם המקום שבו נוכל לפגוש את העיר הדרומית ביותר בכדור הארץ , אושאיה , [Ushuaia] למעשה אושאיה היא נקודת המוצא של רכס הרי האנדים בדרום ולכן אנו נתחיל בק"מ ה-0 של האנדים המופלאים והיא תשמש אותנו כנקודת המוצא במסע לאורך הפנינות הנפלאות, החבויות לאורך אלפי הק"מ הללו תוך כדי התמקדות באזורים , בעיירות , בהרי געש, מדבריות ובאגמים מיוחדים לאורך המסלול הנפלא הזה. כל מקום שיוזכר כאן יצויין במרחק של ק"מ מנקודת ההתייחסות .


נקודת המוצא אושאיה דרום צ'ילה ארגנטינה.

אושאיה זהו המקום שבו פועל מרכז אוסטרל למחקר מדעי . בין הפעולות החשובות שלו מרכז זה חוקר את התצורות הסלעיות המגוונות של רכס האנדים . אושאיה היא נקודת ההתחלנה של האנדים באזור הזה החורפים קשים וישנם מעט מאוד ימי שמש. פעמים רבות השמש תהא מוסתרת על ידי ההרים הנישאים. הרים מושלגים, יערות נחים זה לצד זה, החלק הדרומי הזה בפטגוניה המשותף לארגנטינה וצ'לה, ידוע גם כאחד המקומות היפים ביותר. אזור של דרכים הפרושות לצידם של הרים של ההרים והאגמים בו ניתן לעבור רצועותת אקלים שונות תוך מספר דקות. הדרכים הללו כוללות מיקרו אקלימים המעבירים את המבקר תוך נסיעה במס' ק"מ אחדים מאזור מושלג לאזור שימשי .


טיירה דל פואגו : - למרות שזוהי טריטוריה ארגנטינאית ,אזרחי המדינה חייבים להכנס לצ'ילה כדי לקבל גישה לאזור זה.


פוארטה נטאלס [Puerto Natale's ] - במרחק 800 ק"מ מצ'ילה נחה לה עיירה קטנה זוהי עיירה בת כ5000 תושבים שחיים בתנאים שהם באופן יחסי עויינים לאדם. במהלך היום ובמיוחד בשעות אחר הצהריים רוחות עזות מנשבות צוהטמפרטורה הממוצעת באזור היא 8 מעלות צלסיוס. חלק מתושבי העיירה בחרו לגור במקום שבו אין מים זורמים בברזים, אין חשמל ולמעשה אין גישה לטכנולוגיה.

מבקרים מכל העולם מגיעים לאזור זה על מנת לבקר בפארק הלאומי טורס דל פיינה . זהו פארק ענק של הרים עתיקים המפוסלים בידי אמא טבע ומזדקרים לשמיים ויוצרים צורות, צללים וצבעים המרתקים את המבקרים ההרים הנפלאים נשטפים באגמי טורקיז . השכבות על הסלע יעידו כי זהו אזור שהיה בעבר שקוע בלב אוקינוס , ודי בהליכה קלה כדי למצוא מאובנים של יצורים שאיכלסו אזור זה לפני מליוני שנים.


קרחון פרייטו מורנו- אנחנו : בק"מ ה1510 לאורך הרכס מדרום, במרחק של כ2200 ק"מ מפוארטו נטאלס נמצא אחד משרידי עידן הקרח היפים ביותר והמדימים ביותר על פני כדור הארץ. הוא כה ענק עד שנוכל לומר כי שטח הקרחון גדול אף משטחה של כל בואנוס איירס, מימדיו הם בלתי נתפסים, זהו קרחון פעיל והמשמעות היא שתהליכי ההתקדמות והנסיגה של הקרחון מתרחשים גם כעת. אחת לשנה נוצר דייק שיגרום לאחד מצידי האגם לגדול מה שגורם לקריסה ולשטפונות וכך מתחיל תהליך נסיגה טבעי. גובה קירות הצד ש הקרחון הם כ-75 מ' שיוצרים עיר קרח אמיתית. שם "גורדי שחקים" אדירים מתנשאים מעל בסיס האגם. בדרכם מעלה.

אל קלאפטה- [Clafate] פטגוניה , ארגנטינה, הק"מ ה-880 . באל קלפטה תובים מקומיים בחרו לחקור ולעקוב אחרי סוסי הפרא הרועים להם בפאתי רכס האנדים.

במרחק 1900 ק"מ מהעיר אל קלאפטה נגיע לאחד האזורים היפים והנאים ביותר באזור פטגוניה הארגנטינאית זהו האזור המשתרע בין בארילוצ'ה ויז'ה לה אנגוסטורה , האזור שנקרה אזור 7 האגמים [SIETE LAGOS] . זהו אזור של יערות אינסופיים שעוטפים את ההר לחלוטין , אגמי מים תכולים, עמוקים וצמחיה שמשנה את צבעה לפי עונה, האזור מתאפיין במרחבים עצומים. המתישבים הראשונים לאזורים אלו הגיעו מאזורים שונים כמה מהם הם צאצאי שבט המפוצ'ה . הם הגיעו לכאן לאחר שחצו את החלק הגבוה ברכס האנדים מאזור צילה. והתיישבו כאן . אחת המשפחות המשתייכת לצאצאי שבט המפוצ'ה וחיה באזור עד היום הם בני משפחת קוינטופורי, בני משפחה אלה לא היו רבים בתוך שבט המפוצ'ה . למעשי סבם וסבתם של ילידי המקום ממשפחה זו הם שהיגרו לכאן . כיום משפחה זו מחזיקה במקום פונדק קטן עם בוסתן וגינה.


בארילוצ'ה: 2018 ק"מ מהמוצא- ברילוצ'ה ידועה כיום כמעוז הסרבסה- בירה בספרדית, לפני כ20 שנה נולד כאן משהו חדש, מסורת שהפכה לימים לסמל ברילוצ'ה משפחות מקומיות החלו ליצר בירה בוטיק, לאזור זה יש איכויות ללא תחרות בתנאי האקלים שלו ליצור בירה, 2 המרכיבים העיקריים גדלים ומצויים כאן בשפע ובאיכות יוצאת מן הכלל: הכשוטנית והמים .

בתמונה: בארילוצ'ה עיירה קסומה באנדים ,אזור 7 האגמים


ויז'ה לנגוסטורה [Villa Langostura] 2260 ק"מ ממוצא- בדרך ל-7 האגמים הנפלאים נמצא כפר קטן בשם ויז'ה לה אונגוסטורה הכפר הזה חי בעיקר מפעילות תיירותית ותושביה חשים מבורכים ממתת האל על כי זכו לחיות לרגלי האנדים.הרי האנדים משנים את צורתם שאנו נעים לאורכם במרחק לאורך 7500 הק"מ שלהם. הצמחיה ותבניות הצורה יתאימו את עצמם בהתאם למאפיינים האזוריים השונים. כשאנחנו מתרחקים מאזור פטגוניה והדרום הקפוא , האנדים יוצרים מארג של הרים ,אגמין ונחלים שהופכים למבוך של נופים ואתרים שאותם נמצא רק באותו מקטע . למעשה כשהתקדמנו מן הדרום המושלג, לובן השלג מפנה את מקומו למגוון צבעים חדשים של אדמה סלעית ומדבר .אט אט הנחלים יזרמו בין פסגות מוריקות וצמחיה ירוקה, וזאת לאחר שחצו את אחד האזורים הצחיחים בעולם.


מנדוסה: [Mendoza ] הק"מ ה3.300 ממוצא - זוהי אחת הערים הגדולות בארגנטינה . היא ידועה בקיר האנכי שלה , הרים מסולעים, המושכים מטפסים לכבוש פסגותיהם. מנדוסה גם מפורסמת בזכות היין שלה, תנאים אקלימים מצויינים השוררים באזורה הופכים את האזור הזה כאזור מצויין לגידולי ענבים ליין. באזור זה מתפתחת כיום גם קולינריה בעל זהות לאומית ארגנטינאית.


הק"מ ה3300 - אם ניסע מרחק שעתיים וחצי ממנודסה נגיע לעיירה בשם אקונאקווה [Aconcagua] באנדים הנושקים לעיירה זו נוכל למצוא את ההר הגבוה ביותר באמריקה , וכן בחצי הכדור המערבי , וגם אחד הגבוהים בעולם ,ההר שגם נושא את שם העיירה אקונקאווה, פסגת ההר נושקת ל6960 מ+ . [ האוורסט שבהרי ההימליה ,הגבוה מהרי העולם לשם השוואה הוא בגובה 8,849 +] שיעור הלחץ האטמוספרי הוא 40% בלבד בהשוואה ללחץ האטמוספרי בגובה 0 , תנאים שבהחלט קשים לאדם. ההר בולט בקו הרקיע שלו ובימים טובים ניתן לראותו ממרחק של כ150 ק"מ , מהאוקינוס השקט ומפסגתו - למי שיגיע לשם,יש סיכוי לצפות על דרום אמריקה . שיעור השיפוע שלו הינו יחסית מתון בהשוואה להרים גבוהים מסוגו ועם זאת זהו אחד ההרים שגובים קורבנות לא מעטים.

סכר יאסו הגדול [ארגנטינה ] - כ500 ק"מ ממנדוסה, נגיע לסכר הגדול יאסו, [ Embalse el yeso ] , סכר ענק זה מספק מים ל7 מליון בני אדם האזור הוא עתיר בפסגות מושלגות שבערוצי נחל קטנים מזינים את מאגר סכר יאסו.הרי האנדים פרו

הרי האנדים צילה


Comentários


פוסטים אחרונים
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page