top of page

בלב הבלקן התנגשות כוחות פולשים נגד זהות לאומית - מונטנגרו ודוברובניק חוויה בלקנית בפנינות האדראתיות

בתמונה כנסיית גבירתנו שעל הסלע - פרסט מונטנגרו


לצפיה בטיול המאורגן המיוחד שלנו למונטנגרו דוברובניק והבלקן לחצו על הקישורים הבאיםטיול לאורך חוף הים האדראתי הגובל במדינות אלבניה, מונטנגרו, קרואטיה, בוסניה הרצגובינה , לאורך 770 ק"מ , שמתוכם 248 ק"מ יהוו את קו החוף היפה של מונטנגרו ועוד יותר מ1600 ק"מ יהוו את קו החוף של קרואטיה [על האיים שלה 1,185 איים ], יפרוס לענינו פנורמה יפיפיה בעוצמתה שתשאיר כל תייר נפעם עד אין קץ . היופי העוצמתי של קו החוף בין מונטנגרו לדוברובניק מושך אל הפנינות האדראתיות המוני תיירים שבאים להנות מאויר צח, נוף ים מרהיב, וערים עתיקות בעלות ניחוח קסום .


בעברן ההיסטורי של מדינות הבלקן קו החוף היה לעומת זאת מקור אימתן, המקום ממנו עשוי להגיע האוייב הפולש שירסק את יושבי החוף בכפרים ובעיירות הקטנות הקסומות שנבנו לאורך חופי הים האדראתי .


מיקומו של אזור הבלקן בדרום אירופה מחד ולאורך חוף הים האדראתי , מאידך כמו גם ברצף החיבור בין קונסטנטינופול ותורכיה מצידה המזרחי עשוי להסביר היטב את ההתנגשות הגדולה בין כוחות בינלאומיים שפלשו לאזור והותירו את חותמם הכבד הן בצד האתנוגרפי הסבוך שהתפתח במדינות הבלקן שרובן היו בעבר חלק מיגוסלביה , הן באדריכלות המקומית , הן במנעד הגסטרונומי המשתנה בין קו ההר לקו החוף ובעיקר בתחושות הלאומיות שהצטברו בקרב האוכלוסיות המקומיות המגוונות.


להלן נפרוס בפני הקורא את שלל הכוחות החיצוניים והפנימיים שפעלו באזור הבלקן והובילו לסבך התרבותי אתנוגרפי של סרבים קרואטים בוסנים הרצגובינים אלבנים סלובנים , מוסלמים סלאביים ונוצרים אורתודוכסים את קיומם של מבלעות תרבותיות זו בתוך זו ואולי הדוגמא הטובה ביותר לכך הוא אזור הגבול שבין אלבניה למונטנגרו- שטח שכיום שייך למונטנגרו אך הידיו התורכיים של סאנג'ק נובי פזאר התורכי מהדהדים מכל מבנה חלינוי ומבנה דתי נוסח המסגדים הרבים שבאזור כמו גם מתוך המרכיב הגסטרונומי של אזור זה שללא ספק מביא אותנו הישר לנבכי המטבח התורכי .


חדירתם של גורמי חוץ מרכזיים ומגוונים בעלי עוצמה שפלשו לאזור , גררו את צמיחתם של זהויות לאומיות מקומיות הם היוו מנוע לחיזוק התגבשות זהות לאומית מקומית שהובילה להתנגשות החריפה בין כוחות פנימיים בעלי זהות סלאבית מקומית עם הפולשים החיצוניים במהלך ההיסטוריה של הבלקן. אלה הותירו את חותמן עד ימנו אלו ועיצבו את פניהן הדמוגרפיים אתנוגרפיים והגיאוגרפיים של מדינות הבלקן .


בתמונה : גבול אלבניה מונטנגרו בחבל ההיסטורי התורכי הידוע לשעבר" נובי פזאר " , באזור זה נוכל לראות סלאבים מוסלמיים שרועים צאן על ההרים ומחללים בחליל צד לאור השמש והנוף המרהיב של הרי פרולוקטיה. (האלפים האלבניים)


הבלקן

ברקע הרי פרולוקטיה מפוסלים בדמויותיהם של שני חתולי בר מאוהבים , במה שידוע כמעבר של הפאשה בהרי פרולוקטיה שזוכים לכינוי "ההרים המקוללים" .


אז מהם יושבי הבלקן וכיצד התפתחו הזהויות השונות , המורכבות האתנוגרפית ,והתרבותית במרחב של הבלקן שרובו כמעט היה ידוע עד 1991 כחלק מהמדינה הגדולה יגוסלביה. להלן שלב אחר שלב .


ראשית ההתיישבות באזור ידועה לנו מ-1000 שנה לפני הספירה (כ3000 שנה מהיום) , היו אלו השבטים האליריים שישבו בכל המרחב של החוף האדראתי שהיה ידוע כמדינת יגוסלביה.

האליריים חיו חיים שבטיים , הם היו יורדי ים והתיישבו בעיקר לאורך החופים הרבים שעל הים האדראתי . דייג ומסחר היה עיסוקם העיקרי. קיימת כיום הסכמה כי האילירים היו למעשה עם אחד שישב באזור החופף כיום לאלבניה ומונטנגרו, וכי היוונים היו אלה ש- העניקו את הכינוי הגורף "אילירי" לעם זה, ולעמים נוספים אשר ישבו לאורך חופי הים האדריאטי עד מישורי הונגריה כמו הדאלמטים, הליבורנים והפאנונים. במאה ה-4 לספירה האליריים הקימו ממלכה עצמית . מעבר להיותם יורדי ים וסוחרים הם גם פעמים רבות היו שודדי ים , והיוו מטרד לא קטן לערי החוף של יוון.


היוונים - יהיו הגורם השני שיגיע לאזור . סוחרים יוונים ויורדי ים שפלשו צפונה אל חופי הים האדראתי , ואף הם התיישבו על קו החוף זה הובייל להתנגשות כוחות ראשונה בין השבטים האליריים לבין הכוחות היוונים [ שרידים נפלאים של תקופה זו המאופיינת בהתישבות אלירית , ואחר כך בשרידים רומיים נפלאים ,ניתן לראות בעיר ההיסטורית של עיירת החוף באר Bar כיום מונטנגרו ]שרידי האקוואקדוט בעיר באר - מונטנגרו [ שרידים רומיים]


במאבק בין יורדי הים האליריים לבין המתיישבים היוונים ידם של האליריים הייתה על העליונה והיוונים סבלו קשות מידי האליריים, משום כך היוונים פנו לרומאים שיבואו לעזרתם [ לרומא היה בעיות משלה עם שודדי הים האליריים שפעמים רבות הציקו גם לאוניותיה בחופי הים האדראתי והים התיכון].

כך ב-168 לספירה - אל אזור החוף האדראתי כבר ישתלטו כוחותיה של האימפריה הגדולה ביותר דאז האימפריה הרומית! הרומאים כהרגלם הגיעו לאזור עם צבאותיהם כבשו אותו וסיפחו אותו לעצמם [ בעיר באר ניתן לראות עד היום את שרידי האקווקדוקט מימי רומא ] והקימו באזור את פרובינציה דלמטיה שישבה באזור שמצפון לאגם סקאדר ועל קו החוף של אזור דוברובניק כיום.


הארוע הגדול הבא יהיה בשנת 395 לספירה. זוהי שנה בה האימפריה הרומית הגדולה כבר חובה קשיים רבים והיא תתפצל לאימפריה הרומית המערבית והאימפריה הביזאנטית שמקום מושבה היה בקונסטנטינופול או כפי שאנו מזהים אותה כיום העיר איסטנבול שבתורכיה . זה המקום להעיר כי בשעה שהאימפריה הרומית קרסה עד למאה ה5 , כוחה של האימפריה הביזנטית במרחב של מזרח אירופה בכלל נותר חזק עד למאה ה15 , כלומר 1000 שנה נוספים מאז האימפריה המערבית קרסה.


האימפריה הביזנטית המזרחית : החל מהמאה ה6 לספירה ועד המאה ה12, לאימפריה הביזנטית תהא השפעה מכרעת על אזור הבלקן . האימפריה הביזנטית פעלה במקביל להתגבשותו של תהליך זהות לאומי בקרב האוכלוסיות המקומיות . כאשר אנו מטיילים כיום במרחב הבלקני השפעות האימפריה הביזנטית ניכרות עד מאוד במיוחד בכל מה שקשור לנושא הדתי , והעולם הכנסיתי האורתודוכסיה הסרבית. מבנה הכנסיות , הסגנון הפנימי שלהן , עולם האיקונות [ החלונות לגן העדן] על קיר האיקונוסטאסיס שיופיע תמיד בכנסיות הסארביות אורודוכסיות כמו גם בכנסיות הפראבו סלאביות [ נוסח רוסיה למשל] הן כולן נגזרת של השפעות ארכיטקטוניות ואומנותיות של הסגנון הביזנטי. דוגמאות יוצאות מן הכלל של כנסיות אלו ניתן לראות במנזר מורצ'ה , במנזר אוסטרוג, כמו גם בכנסיות הגדולות של הבירה העתיקה של מונטנגרו - העיר צי'טניה .


כבר במאה ה-6 האימפריה הביזנטית החדירה לאזור הבלקן את הנצרות הביזנטית והכתיבה אותה על יושבי הבלקן .

במקביל במאה ה-6 החלו שבטים סלאביים יורדים דרומה מאזור הדנובה והם התיישבו בכל האזור הידוע כיום כאזור הבלקן .

כך במהלך המאה השישית לספירה התהוו בתוך אזור הבלקן זהות סלאבית מתגבשת וזהות ביזנטית שלטת וחזקה.

לצפיה בטיול המאורגן המיוחד שלנו למונטנגרו דוברובניק והבלקן לחצו על הקישורים הבאים :המאה ה-7 : זהות מקומית מתגבשת תחת עול שלטוני חיצוני חזק - האימפריה הביזנטית


במקביל לחדירתה המסיבית של השליטה הבזינטית באזור והכפפת האוכלוסיה לעקרונותיה של הכנסיה הביזנטית. בקרבה אוכלוסיות הסלאביות המקומיות החלו להתפתח מושגים של תודעה לאומית וזהות לאומית ששאפו לעצמאות מן הכוחות החיצונים ומן האימפריה הביזנטית. במסגרת תקופה זו הלכו והתגבשו לפחות שלוש נסיכויות או מלכויות שהתפתחו במסגרת המקומית והפכו לשליטים במרחחבים של אזורי הבלקן השונים.


הראשונה שבהם התגבשה במאה ה-7 בבולגריה, נוסדה ממלכה סלאבית הראשונה בבלקן . במאה ה-9 הנסיך בוריס כבר הורה להשתמש בשפה הסלאבית בספרי התפילות , כלומר הכמרים בכנסיות הפסיקו לקרוא נוסח ביזנטי והחלו להתפלל בנוסח קרילי סלאבי. בתקופה זו האותיות הקריליות כבר היו בתהליך התפשטות התפשטות הא.ב הקרלי איפשר לממלכות הסלאביות באזור להתגבש כישויות עצמאיות נפרדות מביזנטיון . הינה יש לנו כאן מרכיב ראשון לפיתוח זהות עצמית מקומית לאומית ונפרדת של גורם סלאבי השפה! אחד המרכיבים המרכזיים להגדרה עצמית .


במקביל להתגבשות זהות סלאבית בבולגריה , התגבשה ממלכה סלאבית נוספת באזור סרביה של היום ממלכת ראשקה . למעשה זה המקום להעיר כי ממלכה זו תהווה את אחד מעמודי היסוד החשובים בהתפתחותה של הזהות הסלאבית ומאז ולמעשה לאורך ההיסטוריה מה שהתפתח כאן בתוך ממלכת ראשקה הוא שבנה את היסודות לסרביה כגורם המרכזי של הזהות הלאומית הסלאבית בבלקן ועד היותה לימים בירת יגוסלביה . ממלכת ראשקה הייתה מורכבת מאיחוד של שבטים סרביים שהתאגדו באזור שהיום הוא סרביה. כי רצו להשתחרר מהעול הבולגרי . מכאן הקורא יכו לזהות כי ישנו כאן גם ראשיתו של מאבק כוח פנימי בתוך המסגרת הסלאבית במקביל למאבק חיצוני כנגד השליטה הביזאנטית.


מרכז כובד נוסף של ממלכה סלאבית נוצר במקביל להתגבשות בבולגריה ובאזור סרביה גם באזור קו החוף שם הלכה והתעצבה לה ממלכת דוקלאה. בהנהגת הנסיך ולדימיר היא כבשה את אזור דובראובניק היא העזה להתמרד נגד הביזנטים והרחיבה את שטחיה לאורך חופי דלמטיה היא קבעה את בירתה בסקאדר , כיום שאקדורה באלבניה. בשנת 1080 ממלכת דוקלאה הייתה בשיא כוחה . היא מספחת את שטחי בוסניה של היום. במהלך המאה ה12 מאבקים קשים גם מול הביזנטים וממלכה זו תאבד מכוחה ולעומתה ממלכת ראשקה שמרכזה בסרביה שוב חזרה להיות שוב לפרק זמן המעצמה האזורית החזקה באזור.


תור הזהב של ממלכת ראשקה [סרביה] -שושלת נאמנייץ :

סטפן נאמניה שנולד סמוך לעיר פודגוריצה [ כיום בירת מונטנגרו המודרנית] יסד שושלת שהביאה את ממלכת ראשקה[סרביה] לשיא גדולתה. עלינו להדגיש כי איש זה יחד עם יורשיו יהיו הדמויות המרכזיות בעולם הדתי של הכנסיה הסארבית אורתודוכסית ושל מונטנגרו .

ב-1190 הוא הכריז על עצמאות ראשקה מביזנטיון עמד בראש ממלכה שכללה גם את קוסובו ומקדוניה של היום . נמניה האיש החזק פרש לחיי נזירות בפסגת הר אתוס כיון ביוון [ הר אתוס הוא ההר המקודש ביותר במסורת של הנצרות הביזנטית] לאחר מותו הוא הוכרז כקדוש בידי הכנסיה האורתודוכסית. בניו ימשיכו את דרכו בעולם הכנסייתי המתהווה כזרם עצמאי בעל מוקד כוח דתי ופוליטי.


ההתחזקות של מרכז דתי עצמאי זה היה קשור גם להחלשות השלטון המרכזי ביזנטיון. זו הייתה התקופה של מסע הצלב ה4 שבו ביזנטיון נצרכת לכמויות גדולות של כסף והשקעות במסע הצלב וזה בהחלט היה גורם נוסף שהחליש מאוד את השלטון הביזנטי במרחב זה ויכול להסביר את היכולת של גורם פנימי לצבור כוח ומעמד עצמאי מתחזק .


ב1219 אישרה הפטריאהרכיה הביזנטית , לסאבה , אחד מבניו של נמניה להכריז על הכנסיה האורתודוכסית הסרבית כזרם אוטונומי ולמנות את עצמו לארכיהגמון הראשון . לימים גם סאבה כמו אביו סטפן נמניה ממשפחת שהשתייך למלכות ראשקה הוכרז כקדוש .אתם רוצים לשמוע את המשך המערכה: אז הרשמו לטיול המאורגן הגיאוגרפי המיוחד שלנו : חוויה בלקנית בפנינות האדראתיות למונטנגרו , דוברובניק סרייבו דרך שמורות הטבע הנפלאות של ההר המונטנגרי , בטיול עשיר ומיוחד משולב בגסטרונומיה מקומית בגי'פים לאגמים קרחוניים , החוויות שלא תמצאו בשום חברה אחרת, שאלו את מי שחזר !


טיול מאורגן לחויה בלקנית : למונטנגרו דוברובניק ,סרייבו פיבה דורמיטור זבלייק, עד גבול אלבניה בחבל ההיסטורי - נובי פזאר . טיול גיאוגרפי של רגב טורס, בג'יפים, רכבות, שייט בקוטור ועוד ועוד שיהפכו את הטיול שלכם לחלום .


תאריכים מומלצים לחוויה אחרת :

אנו מוציאים טיולים בעונת האביב על רקע הפריחה בהרי האלפים הדינריים המופלאים ובעונת הסתיו ספטמבר אוקטובר .

אז הבטיחו מקומכם באחד הטיולים שלנו, מתאים גם לקבוצות סגורות, לארגונים, לקבוצות מסורת


להלן כמה מהתמונות המופלאות של טיול חוזר מונטנגרו אוקטובר של זהב 2021 : תהנו

טיול מאורגן למונטנגרו, טיול מאורגן חוויה בלקנית דוברובניק [קרואטיה] , קרביץ, מוסטר [בוסניה הרצגובינה] פיבה מנזר אוסטרוג, שמורת דורמיטור, שמורת היוגראדסקה , נובי פזאר גוסניה מונטנגרו דרך החוף האדראתי, בגיפים, בספינות, ברכבת לחויה בלקנית יוצאת מן הכלל - רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים .
Comments


פוסטים אחרונים
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page