בלב הבלקן התנגשות כוחות פולשים חיצונים כנגד זהות לאומית סלאבית מונטנגרו ודוברובניק פנינות אדראתיות

בתמונה כנסיית גבירתנו שעל הסלע - פרסט מונטנגרו

טיול לאורך חוף הים האדראתי הגובל במדינות אלבניה, מונטנגרו, קרואטיה, בוסניה הרצגובינה , לאורך 770 ק"מ , שמתוכם 248 ק"מ יהוו את קו החוף היפה של מונטנגרו ועוד יותר מ1600 ק"מ יהוו את קו החוף של קרואטיה , יפרוס לענינו פנורמה יפיפיה בעוצמתה שתשאיר כל תייר נפעם עד אין קץ . היופי העוצמתי של קו החוף בין מונטנגרו לדוברובניק מושך אל הפנינות האדראתיות המוני תיירים שבאים להנות מאויר צח, נוף ים מרהיב, וערים עתיקות בעלות ניחוח קסום .


בעברן ההיסטורי של מדינות הבלקן קו החוף הזה היה לעומת זאת מקור אימתן, המקום ממנו עשוי להגיע האוייב הפולש שירסק את יושבי החוף בכפרים ובעיירות הקטנות הקסומות שנבנו לאורך חופי הים האדראתי .


מיקומו של אזור הבלקן בדרום אירופה מחד ולאורך חוף הים האדראתי , מאידך כמו גם ברצף החיבור בין קונסטנטינופול ותורכיה מצידה המזרחי עשוי להסביר היטב את ההתנגשות הגדולה בין כוחות בינלאומיים שפלשו לאזור והותירו את חותמם הכבד הן בצד האתנוגרפי הסבוך שהתפתח במדינות הבלקן שרובן היו בעבר חלק מיגוסלביה , הן באדריכלות המקומית , הן במנעד הגסטרונומי המשתנה בין קו ההר לקו החוף ובעיקר בתחושות הלאומיות שהצטברו בקרב האוכלוסיות המקומיות המגוונות.


להלן נפרוס בפני הקורא את שלל הכוחות החיצוניים והפנימיים שפעלו באזור הבלקן והובילו לסבך התרבותי אתנוגרפי של סרבים קרואטים בוסנים הרצגובינים אלבנים סלובנים , מוסלמים סלאב