top of page

פריחת הדובדבן ביפן 2024 ,סאקורה סזן , האנמי כל מה שרציתם לדעת

פריחת הדובדבן ביפן , כל המידע, מתי פריחת הדובדבן? , אלו סוגי עצים וזנים פורחים ביפן בפריחת הדובדבן , האם העצים מניבים פירות? מתי כדאי לבקר ביפן עם סיכוי לראות את פריחת הדובדבן ?

כתבה , בת רגב- מומחית לטיולי איכות ביפן- רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים

לקישור לתוכנית הנפלאה שלנו שבה משולבים מיטב האתרים הבולטים בפריחת הדובדבן :
אחת השאלות המטרידות, לאלו הרוצים לבקר ביפן בתקופת עונת פריחת הדובדבן היא, מהו המועד הנכון לצאת לטיול ביפן בעונת הפריחה? כדי לחוות את המראות הקסומים ואווירת החג שעוטה את יפן בכל רחובות עריה המרכזיות ובכל פינת טבע , פסגות הרים ועמקים שבמהלך עונת הפריחה מתכסים במנעד צבעים שבין ורוד סמוק ועז ועד ורוד חיוור בוהק ולבן אצילי .


וכהשהטבע בשיאו , יפן כולה לובשת אווירת חג סקורה סזן הידוע בשם "האנמי" . יריעות כחולות נפרסות מתחת לעצי הדובדבן ומשפחות עם ילדיהן , יושבות על הירעות באווירת פיקניק בליווי בקבוק סאקה -המשקה האלכוהולי היפני. בפארקים נפתחים דוכני אוכל וברביקיו . האביב כבר כאן , יפן המושלגת בחודשי החורף והקפואה , מפציעה אל האביב הנעים והפורח שבו הטבע כולו לובש אוירת חג ומתקשט בצבעי ורוד בוהק, ורוד לילך, ורוד עז, ולבן בוהק .לא במפתיע רבים מכל קצוות העולם מבקשים להגיע ליפן בתקופה קסומה זו , וכומתם, גם התייר הישראלי.


אז לשאלה המטרידה ביותר, מתי פריחת הדובדן, מתי אם כן כדאי לצאת ליפן אם ברצוננו לראות ולחוות את פריחת הדובדבן ? ראשית נדגיש , פריחת הדובדבן היא תופעת טבע וככזו היא קשורה למזג האויר באותה עונה , כך שמועד הפריחה עשוי להשתנות ! ועם זאת , אז איך בכל זאת נקבל החלטה , אנו יכולים ללמוד רק מן המעקב שעושים היפנים אחר עונת הפריחה [ ארוע שהוא תקשורתי ביפן] כמו גם מהניסיון שלנו בביקורים בשנים האחרונות . אז להלן מידע שעשוי לעזור במידת מה:


בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים משמעותיים במועד פריחת הדובדבן ביפן כשהמגמה הבולטת היא כי הפריחה מקדימה משנה לשנה .מעט היסטוריה:

ישנן השערות כי מועד הפריחה של עצי הדובדבן מושפע מההתחממות הגלובלית שהורגשה מתחילת מאה 19 ועד היום. על פי תיעוד תאריכי הפריחה המלאה של יאמאזאקורה (Prunus jamasakura) בקיוטו, יפן, שתועד במשך כ-1200 שנה, זמן הפריחה המלא היה יציב יחסית מ-812 ועד 1800, אך לאחר מכן, מועד הפריחה המלאה היה יותר ויותר מוקדם .


ב- 2021, נרשם תאריך הפריחה המלא המוקדם ביותר מזה 1200 שנה. יום השיא [כשהעצים בשיא פריחתם ] הממוצע בשנות ה-50 היה בסביבות ה-17 באפריל. אך ב-2020, זה היה כבר ב-5 באפריל, כאשר הטמפרטורה הממוצעת עלתה בכ-3.5 מעלות .

ב- 2022 הפריחה הניצה בטוקיו ב- 20.03 , והקדימה את זמנה משנת 2021 ב-4 ימים

ב- 2023 הפריחה הניצה בטוקיו ב14.03, והקדימה את זמנה משנת 2022 ב-6 ימים


יש לזכור כי הפריחה נעה מדרום לצפון וכי העצים הם מגוונים ומועדי תחילת פריחתם על מיניהם השונים גם הוא משתנה. יש המקדימים לפרוח ויש המאחרים לפרוח. באופן כללי יש לומר כי מהמעקב שאנו עושים סביב נושא זה בשנים האחרונות ומביקורים ביפן בעונה זו , סיכוי גדול לפגוש את פריחת הדובדבן הוא למי שיטייל ביפן בשבועיים האחרונים של מרץ ובשמונת הימים של תחילת אפריל . אין לראות במידע זה משום התחייבות על מועדי הפריחה היות ומדובר בתופעת טבע והיא עושיה להשתנות בהתאם להשתנות מזג אויר]


ראוי לומר, כי יפן פורחת במהלך חודש אפריל גם בשלל פריחות נוספות, כדוגמת פרח האיזיליאה הנפוץ מאוד ברחבי יפן וצובע את עריה של יפן ביופי קסום . יחד עם פרח הויסטריה שנשתל על גבי סוכות עץ ופורח בצבעי ורוד לילך [ ב2023 גם פריחת הויסטריה נצפתה ברחבי יפן באמצע אפריל ובכך הקדימה את פריחתה שאופיינית בדרך כלל לחודש מאי . פריחת האביב של איזלאה וויסטריה כמשתבות בצבע הפרש גרין העוטה את העצים העצים המחטניים והאברשיים המכסים את הרי יפן . יחד משרים הוד והדר קסום לטבע היפני במהלך חודשי האביב.
נוסעי רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים חוגגים את ההאנמי , עם סאקה ריקודים תחת עצי הדובדבן בפארק אוסקה בטיול יפן פריחת הדובדבן מרץ 2023 .


עץ הדובדבן היפני מהו? מעט מידע על עצי הדובדבן : ראשית יש לומר כי רבים המבקרים ביפן מבין נוסעינו לא אחת שואלים אותי היכן פרות העץ ? והתשובה לכך היא שעץ הדובדבן ביפן הוא עץ נוי ואין הוא מיועד להביא פרי.


פריחת דובדבן, המכונה גם דובדבן יפני או סאקורה, היא פרח עצים מהסוג Prunus או תת-הסוג Prunus Cerasus. מיני בר של עץ הדובדבן נמצאים בתפוצה רחבה, בעיקר בחצי הכדור הצפוני הם נפוצים במזרח אסיה, במיוחד ביפן. הם מתייחסים בדרך כלל לעצי דובדבן נוי, לא לעצי דובדבן שגדלו כדי להפיק פרי .

פריחת הדובדבן נחשבת לפרח הלאומי של יפן. באירופה, מסוף המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20, קולינגווד אינגרם אסף וחקר את פריחת הדובדבן היפנית ויצר זני נוי שונים. עד מהרה החלה להתפשט תרבות פריחת דובדבן הנוי. בארצות הברית, פריחת דובדבן נוי החלה להתפשט לאחר שיפן הציגה אותם כאות ידידות ב-1912.

בסיווג המיינסטרים באירופה ובצפון אמריקה, עצי דובדבן לצורכי נוי מסווגים לסוג פרונאוס [ Prunus [המורכב מכ-400 מינים. בסיווג העץ ביפן, סין ורוסיה, לעומת זאת, עצי דובדבן נוי מסווגים לסוג צ'ראסוס [Cerasus ] המורכב מכ-100 מינים המופרדים מהסוג פרונאוס


עצי דובדבן בעלי פריחה גדולה המתאימה ל"האנמי" - צפיה בפריחת הדובדבן [ החג הלאומי שבו היפנים פורסים יריעות כחולות, ויושבים עם סאקה וארוחת פיקניק מתחת עצי הדובדבן כדי לצפות ביופיים ] הופצו באופן יזום ביפן ברחבי המדינה עצים כ- דובדבן אושימה, או פרונאוס יאמאזקורה המפריחים פרחים גדולים המתאימים לצפייה בפריחת הדובדבן ונוטים להפוך לעצים גדולים. לכן, תרבות הצפייה בפריחת הדובדבן והייצור של זנים התפתחה באופן היסטורי ביפן ומיוחסת משום כך לעם היפני .Prunus speciosa (Oshima cherry). דובדבן אושימה , זן פרחים גדולים אחד מבין כמה שפותחו לצפיה ב


רבים מעצי הדובדבן המשמשים לצפייה בפריחת הדובדבן אינם מיני בר אלא זנים שפותחו מזני הבר . מכיוון שלעצי הדובדבן יש תכונה משתנה, זנים רבים נוצרו לשם צפייה בפריחת הדובדבן, במיוחד ביפן. מאז תקופת הייאן, היפנים ייצרו זנים רבים על ידי בחירת פרטים איכותיים או מוטנטים שנוצרו מהצלבות טבעיות של עצי דובדבן באופן טבעי או על ידי חיתןך מלאכותי והרבייתם ע"י השתלה וחיתוך. דובדבן אושימה, יאמאזאקורה, Prunus pendula f.ascendens (syn, Prunus itosakura, Edo higan) ועוד דוגמאות הגדלות באופן טבעי ביפן הם דוגמאות לעצים שקל לפתח מהם מוטציות. דובדבן אושימה במיוחד, שהוא מין אנדמי ביפן, נוטה לעבור מוטציה להכפיל את פרחיו, הוא גדל מהר, , יש לו הרבה פרחים גדולים, ובעל ניחוח חזק; לכן, דובדבן אושימה היה מקור ליצירת ופיתוח הרבה עצי סאקורה שנקראת קבוצת Sato-zakura כבסיס של זנים בגלל המאפיינים החיוביים שלו. הזנים הייצוגיים שמיני האם שלהם הוא דובדבן אושימה הם דובדבן יושינו וקנזאן; דובדבני יושינו נטועים באופן פעיל במדינות אסיה, וקנזאן נטועים באופן פעיל במדינות מערביות.Cherry blossoms at Sugimura park, Hashimoto


בנוסף, מאחר שעצי דובדבן מועדים למוטציה והתפתחות בין מיני עצים בעלי מגוון פרחים ועצים, ישנם זנים רבים, כמו גם מגוון, שהוא תת-סיווג של מינים, הכלאות בין מינים וזנים שונים .


מיני בר, גם אם הם מאותו מין, הם שונים מבחינה גנטית מעץ אחד למשנהו, כך שגם במקרים בהם העצים נטועים במרחב סמוך , אנו נראה שוני בינהים בזמן שהם מגיעים לפריחה מלאה. מצד שני, זנים הם שיבוטים המופצים על ידי השתלה או חיתוך, כך שכל עץ מאותו זן הנטוע באותו מקום נמצא בשיא פריחתו ומפוזר בבת אחת. ולכן בעונת הפריחה נראה מקבצים גדולים של עצים הפורחים באותה עת.


לקישור לתוכנית הנפלאה שלנו שבה משולבים מיטב האתרים הבולטים בפריחת הדובדבן :Yachounomori Garden, Tatebayashi, Gunma, Japan


כמה מיני בר, כמו אדו היגן והזנים שפותחו מהם, נמצאים בשיא פריחתם עוד לפני פתיחת העלים, מספקים רושם ראוותני . דובדבן יושינו הפך פופולרי כעץ דובדבן לצפייה בפריחת הדובדבן מכיוון שבנוסף למאפיינים אלה של פריחה בו-זמנית והעובדה שהפרחים פורחים במלואם לפני פתיחת העלים, הוא נושא מספר רב של פרחים ומתרבה כדי להפוך ל- עץ גדול. זנים רבים מקבוצת הסאטו-זקורה, שנולדו מהכלאות מורכבות בין-ספציפיות המבוססות על דובדבן אושימה, משמשים לעתים קרובות למטרות נוי ובדרך כלל מגיעים לפריחה מלאה מספר ימים לאחר שבועיים לאחר שדובדבן יושינו מגיע לפריחה מלאה."האנמי" מהו ? מתי התחיל להתפתח בתרבות היפנית ?


הנאמי" הוא המנהג בן מאות השנים של שתייה תחת סאקורה פורחת או עץ אומה. אומרים שהמנהג החל בתקופת נארה (710–794), כשהייתה פריחת האומה אנשים העריצו בהתחלה, אבל בתקופת הייאן (794–1185), פרחי הדובדבן משכו יותר תשומת לב, ו'hanami' היה שם נרדף ל'sakura'. מכאן ואילך, הן בוואקה האנמי -פרושו "פריחת הדובדבן". במקור הפיה והישיבה תחת עצי הדובדבן היה נוהג שהוגבל רק לאליטה של החצר הקיסרית, אך עד מהרה התפשט לחברת הסמוראים, ובתקופת אדו, [1600-1868] גם לפשוטי העם. טוקוגאווה יושימונה נטע שטחים של עצי פריחת הדובדבן כדי לעודד זאת. מתחת לעצי הסאקורה, אנשים אכלו ארוחת צהריים ושתו סאקה בחגים עליזים.אחד הזנים שנבחרו עבור ועצים ארוכים ממין זה ביפן.


מכיוון שבכתובים מתקופת הייאן מוזכר "דובדבן בוכה" אחד מהזנים בעלי הענפים הנשפכים [כדוגמת עץ ערבה בוכיה] , עץ הדובדבן פרנאוס "פנדולה" סידארה זאקורה ) נחשב כזן העתיק ביותר ביפן. בתקופת קמאקורה, כשהאוכלוסייה גדלה בדרום אזור קאנטו, הובא דובדבן אושימה, [ ראה תמונה מעלה] שמקורו באי איזו אושימה, להונשו וטופח שם, ולאחר מכן הובא לבירה קיוטו [בירה עד 1868 -רסטורצית מג'י]. בתקופת מורומאצ'י החלה להופיע קבוצת סאטו-זאקורה, שנולדה מהכלאות מורכבות בין-ספציפיות המבוססות על דובדבן אושימה.


עצי הדובדבן נחשבים לרוב כקדושים והפכו לנקודת ציון המסמלת את מקדשי השינטו, מקדשים בודהיסטים ואזורים מקומיים. לדוגמה, Jindai-zakura, שגילו בסביבות 2,000 שנים, Usuzumi-zakura, שגילו בסביבות 1,500 שנה, ו-Daigo-zakura, שגילו בסביבות 1,000 שנים, מאוד ידועים ביפן והם בעלי קדושה רבה ביפן . גני המקדשים ביפן יהיו תמיד עתירי עצי הדובדבן הפורחים בשיא יופיים ומשתלבים באורן היפני האדום בעל הגזע החום אדמה והעלים המחטניים הירוקים שמעצב את הגנים בפיסול קסום שפריחת הדובדבן הופכת אותו יחד לחגיגת עיניים קסומה בעונת האביב של יפן.


לקישור לתוכנית הנפלאה שלנו שבה משולבים מיטב האתרים הבולטים בפריחת הדובדבן :פריחת דובדבן, "האנמי " , " סאקורה סזן "

מקווה שמידע זה יסייע לכם , בכל שאלה אתם מוזמנים לפנות אלנו : 0508862671 .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

כתבה בת רגב - מדריכה ראשית ליפן מומחית לטיולי איכות ביפן ועוד מגוון יעדים .

כל הזכויות שמורות

טיול מאורגן ליפן, טיול מאורגן ליפן 2024, טיול מאורגן ליפן בעונת פריחת הדובדבן, מאורגן ליפן, טיול ליפן בפריחת הדובדבן .

Commenti


פוסטים אחרונים
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page