top of page

עידן הסמוראים ומלחמת האזרחים ביפן מערכה שניה טיוטומי הידיושאי


אנו שמחים להביא בפניכם פרק נוסף בהיסטוריה של מלחמת האזרחים לפרק זה ישנם שני פרקים מקדימים שכדאי לקרוא כדי להבין את כלל מלחמת האזרחים ביפן והשפעתה על החברה היפנית


עידן הסמוראים: מערכה ראשונה- אודה נובונאגה -ראשית הכל https://www.regev-tours.com/single-post/2015/07/01/how-to-eat-well-on-a-budget-1סמל ההכר [Coat of arms] של שבט טויוטומי, ביפנית מון , קאמון מונדוקרו, מונשו Mon (紋) monshō (紋章) mondokoro (紋 所) (家 הם סמלים יפניים המשמשים לקישוט וזיהוי אדם, משפחה או (לאחרונה) גם מוסד או ישות עסקית. בעוד מון הוא מונח מקיף שעשוי להתייחס לכל ישות כזאת , קמון ומונדוקורו מתייחסים במיוחד לסמלים המשמשים לזיהוי משפחה

כיום סמל משפחת טויוטומי משמש כסמלה של ממשלת יפן; במקור סמל של המשפחה הקיסרית - פאולוניה מסוגננת.

עבור התייר המבקר במצודות, הארמונות הקיסריים ההיסטוריים והמקדשים הוא יכול לזהות דרך הסמלים על קירות המבנים וגגותיהם או בציורי הקיר, בוואזות, כלי שתיה וכויצ"ב, את השיוך המשפחתי -שבטי של אדוני הבית ההיסטוריים .ההשראה לסמל המשפחה הקיסרית היפנית בעבר היתה שאובה מן הטבע ממראהו של הפרח פאולינה מסוגננת להלן , באופן מענין משפחת טויוטומי אימצה את הקאמון הזה כסמל שלה מתוך מטרה להעצים את מעמדה ולקשור אותו לשורשים הקיסרים כדי להצדיק ולהשיג את הלגיטימציה (שלא הייתה לה) לשליטה על יפן .

--------------------------------------------

פרק זה הינו המשכו של פרק ראשון המופיע באתרנו. הפרק הראשון עסק במלחמת האזרחים ביפן החל מאמצע מאה 16 (1551 ואילך) והוא דן בתקופה שבה הדייאמיו החזק שהוביל את המאבקים בניסיון להשתלט על כל יפן היה אודה נובונאגה, משבט אודה . הפרק הזה עוסק בדיאמיו הגדול שירש את שטחי נובונאגה והיה הדמות ההיסטורית השניה שעמדה במרכז העניינים ביפן בעידן מלחמת האזרחים , כאשר ברקע שלו ישנם דיאמיו נוספים אחרים שיהפכו לדמויות מרכזיות בהיסטוריה של מלחמת האזרחים (טאקגאווה איאיאסו ) המערכה השניה עוסקת בתקופה שבה טויוטומי הידיושאי - משבט טויוטומי עמד במרכז הבמה .טיוטומי הידיושאי - נגד אקצ' מיטסוהידה המרוץ למלא את הואקום השלטוני אחרי רצח אודה נובונאגה


טיוטומי הידיושי בודהיזםהסבר : אחרי רצח נובונאגה נוצר ואקום שלטוני, האיש שהרג את נובונאגה היה מיטסוהידה אקצ'י , הוא נלחם בשורות נובונאגה כ"רונין " ורצח אותו היות ובליבו בערה האש לנקום את מותם של כל הבודהיסטים שרצח נובונאגה ששיאו בטבח של אלפי בודהיסטים, נשים ילדים זקנים נזירים במקדש אנאריאקג'י . [ראו פרק ראשון] אחד מסמלי הבודהיזם ביפן מזכיר את צלב הקרס הנאצי צלב הקרס מוכר ביפן במילה "מאנג'י", " למעשה המאנג'י מעט שונה מהסימן שסימל את המשטר האכזרי באירופה. רגלי המאנג'י פונות לצד המנוגד לכיוון השעון, בעוד שהסמל הנאצי הפוך ורגליו פונות לכיוון השעון.


הדיושי במסע לנקום את מות אדונו.אחרי רצח אודה נובונאגה הדיושאי שהיה באותו זמן ממערב לקיוטו ונאבק בפקודת אדונו שעדיין היה חי כשהוא יצא לקרב, ממהר חזרה לעבר קיוטו משהשמועה על מות אדונו מגיעה לאוזניו . הדיושו חוזר לקיוטו כדי להלחם בבוגד מיטסוהידה בקרב שיקבע מי ישלוט ביפן . מיטסוהידה המום מעד כמה מהר הידיושי נע עם כוחותיו הוא חשב שיהיה לו יותר זמן לבסס את שלטונו לפני שיצטרך להתמודד מול איזשהו איום .


הוא מבין שהכוח שלו נחות אז הוא בוחר עמדה במקום שנקרא יאמאקאזי . הסיבה שהקרב התרחש ביאמאזאקי היא שטירתו של אקצ'י מטסוהידה שכנה על שביל גישה צר מאוד שמכוסה בהרים מצד אחד ונהר מצד שני זה היה מקום מצויין ויוצא מן הכלל לביצור עמדה וקו הגנה. במלחמה, אם לא תשלוט בשטח וגם תבחר אותו, על מנת למנוע מכוחות האוייב לאגף אותך כשאתה בנחיתות מספרית , אתה תהא במצב שאינך יכול לנצח- על פי המיקום שבחר מיטסוהידה להתבצר אנו מביניםן שהוא מבין זאת.

אין דוגמא טובה יותר לכך מקרב תרמופילאי הקרב בו 300 ספרטנים הודפים את הפרסים .

זוהי התיאוריה הצבאית של מיטסוהידה ברגע נתון זה, הוא הניח שהוא יכול להשתמש ביתרון ההגנתי הזה לטובתו. עם זאת הוא עשה טעות טרגית . הוא לא הציב את חייליו בראש ההר שנקרא הר טנוזון . כוחותיו של הידיושי מגיעים לשם ראשונים ותופסים את העמדה הגבוה . הידיושי שולח את האגף הימני שלו לעבר אקצ' מיטסוהידה , כשהם היו עסוקים בלחימה הוא שלח את האגף השמאלי והמתנגש בכוחותיו של אקצ'י משני הצדדים. על קרב יאמקזי :https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Yamazaki

טיוטומי הדיושאי III מיטסוהידה אקצ'י המכונה בלעג : "השוגון של 13 הימים"


פני הנוף - אזור קרב יאמאקיזי - גיאוגרפית נקודת העימות דרומית לקיוטו


כשהקרבות החלו בין הצדדים תחילה היה נראה שהתוכנית של מיטסוהידה עובדת .קרב יאמאקאזי היה קרב אכזרי במיוחד , גברים צורחים, דם נשפך, אל קולות הידי של רובי הארקובזים, שהפך עתה לנורמה בלוחמת הסמוראים. ענני עשן הירי יתחילו לערפל את הקרב ובתוך הירי הצפוף ניתן לראות את הבזק האור מהרובים . צרחות הסוסים התערבבו בצרחות החיילים שגופותיהם מחוררות בירי רובים, על רקע צחצוח החרבות האלים בקרב פנים אל פנים נועז . ההתקפה קשה ומיטסוהידה נאלץ לברוח והוא גם מצליח . מיטסוהידה דהר משם עם קומץ חייליו הנאמנים והסתתר בכפר הסמוך. כמה איכרים מבני המקום הבחינו בו והוא הוקף מכל עבר ונדקר למוות -הם זיהו אותו כרוצח של אודה נובונאגה המנהיג ,מבחינתם . אקצ'י מת על ידי כפריים זה עתה 13 ימים בלבד לאחר שהתנקש באדונו אודה נובונאגה על אף שכפריים הם שרצחו אותו את התהילה על חיסולו של הבוגד יקח הידיושאי .

בדורות הבאים מיטסוהידה בודהיסט שנאבק כנגד הרודדנות האיומה והרצחנית של אודה נובונאגה יזכר ונודע בלעג כ: "השוגון של 13 ימים" ! ההיסטוריה לא תמיד עושה צדק עם פועלם של בני אדם .


בכך שנקם את מות אדונו ובכך שהביא להריגתו של הבוגד אקצ'י, הידיושאי נכנס לחלל הפוליטי שנוצר . הוא הגיב במהירות הגדולה ביותר מבין כל הדיאמיו , הוא הביס את מיטסוהידה באופן מוחץ בקרב שבועיים בלבד אחרי מות נובונאגה. הוא נעץ את ראשו של אקצ'י מיטסוהידה על כלונסאה, מעשה שהיה בו מסר גדול ליתר בדיאמיו של יפן : ראו והשמרו ! כמו כן ,הצבת ראשו של אקצ'י ברחוב על כלונסאה היה מעשה שנועד להעביר מסר נוסף שהידיושאי מתכנן להפוך לדיאמיו החזק ביותר ביפן. זה שימש אות אזהרה לאחרים , אם תתמרדו זה יהיה סופכם. בנוסף לכך בעצם האקט שהוא נועץ את ראש הבוגד על כלונסאה בחצרו הוא הצהיר בכך כי הוא זה שהרג את המורד! [ גם אם בפועל הוא נרצח על ידי איגרים] אך את מה שצריך להשיג ולהציג כדי לזכות בכוח הידיושי לקח לעצמו.


אז מי היה הדיושאי ומה היה הרקע שלו?


הידיושאי נולד ללא שם משפחה, הוא היה פשוט-עם. בחברה היפנית זה היה דבר משמעותי ביותר . הידיושי פשוט העם עלה לגדולה לא בשל יחוס כפי שהיה מקובל בתרבות היפנית, אלא בזכות כישורים , אינטלגנציה וערמומיות יוצאת דופן. ניתן לומר כי התיאור הטוב ביותר לעליתו של הידיושי במדרגות השילטון היפני דאז , הוא " עליה מטאורית"


רבים מפשוטי העם היפני הצליחו להכנס לעולם הלוחמה בתקופה זו והם שימשו כחיל רגלים , אך להצליח להגיע לדרגת קצונה ביפן של אז, כשאתה בא ממעמד של פשוטי עם זה נדיר מאוד. כעת הידיושי נמצא בעמדה בלתי נתפסת בשביל אדם מהמעמד החברתי ממנו הוא בא , הוא הפך להיות בעל כוח עצום. עם זאת, למרות ועל אף שהידיושי הפך לדיאמיו החזק ביותר ביפן וזכה ללגיטימציה בזכות נקמת רצח אדונו הוא עדיין היה מצוי אותה שעה בסכנה גדולה.


ביפן של אז ישנם דיאמיו גדולים באזורים אחרים של יפן במערב ובמזרח . כמו כן יש דיאמיו אחרים שהיו ואסלים של אודה נובונאגה שירצו את השלטון לעצמם. הוא חש בסכנה ומודע לה עם זאת הוא נמצא בעמדה הכי טובה ובפער גדול עליהם. וכמו תמיד נחזור לאישה "פעם היא עזר ופעם היא נגדו" , הפעם היא הייתה לו לעזר .


לאישתו של הידיושי קראו ליידי ננה LADY NENE ליידי ננה היוותה גורם מכריע במאמץ של הידיושי לרשת את נובונאגה. היא הייתה האדם החשוב ביותר בחייו של הידיושי אישה אינטלגנטית מאוד , בעלת אישיות ובעלת עמדה , היא סיפקה לו תמיכה רבה והייתה מעין הסלע היצוק שלו. לידי ננה הייתה האחראית המוחלטת על העיניינים בטירת אוסקה , היא הייתה אחראית על שמירת הסדר , אפשר לומר שכשהידיושי היה בשדה הקרב, הייתה היא הדיאמיו בהעדרו.


כשהידיושי יצא למערכה צבאית הם החליפו מכתבים . ננה יעצה לו מה לעשות עם בני הערובה שלו, אלו בריתות לכרות וגם אילו תנאים הידיושי צריך להציב להם ולאנשים אחרים.


ננה והידיושי החלו לראות ביפן את ארצם כממלכה אלוהית שהם שליטיה. מבחינת הדיושי היה כאן רגע גורלי בוא יש לו הזדמנות להשתלט על שטחיו של אודה נובונאגה , אבל תחילה היה עליו לנטרל את שאר מתנגדיו מתוך משפחת אודה עצמה!


יורשי הכתר ממשפחת אודה:


אחרי ההפיכה של אקצ'י מיטסוהידה, 2 מבניו של אודה נובונאגה נותרו בחיים. המבוגר היה נובוקאטה הצעיר היה נובוקאטצ'ו טענתו של אודה נובוקאטצ'ו הייתה שהוא היורש האמיתי של אביו נובונאגה ומה שעשה כאן הידיושי היתה למעשה הפיכה בלתי חוקית. התשובה המיידית של אודה נובוקאטה הייתה לחפש בין ברית חזק מבין הגנרלים לשעבר של אביו שעדיין נותרו נאמנים למשפחת אודה שיעזור לו למנוע מהכוכב העולה הידיושי לגזול ממנו את מעמדו .


אודה נובוקאטה בנו הבכור של אודה נובונאגה מצא גנרלים לשעבר ששירתו את אביו , אחד מהם היה גנרל חשוב מאוד בצבא אודה, גנרל בשם שיבאטה קטצ'וייה SHIBATA KATSUIE . קטטצ'וייה נלחם לצד נובונאגה מאז תקופת קרב אוקהזאמה ובנוסף הוסיף לרפרטואר הקרבות שלו את קרבות אנגאווה, נאגשינו , ואת המערכה הארוכה נגד האיקו- איקי [ ראו פרק א בבלוג שלנו ] ועדיין היה נאמן לזכרו של נובונאגה . לכן טבעי היה שנובוקאטה בנו הבכור של נובונאגה יחבור אליו , הוא היה חייב שלצידו יעמוד גנרל אמתני בעוצמתו של שיבאטה קטצ'וייה . שיבאטה קטצ'וייה מצידי חושב :"זהו המומונטום שלי", זו הזדמנות שלי לחסל את הדיושאי ולמצב עצמי כראשון בן שווים בקרב משפחת אודה.


קטצ'וייה שיבאטה [בברית אודה נובוקאטה ] נגד הידיושאי המאבק של יורש שבט אודה נגד הגנרל של אביו

קרב שיזוקאטה


אודה טועני הכתר טיוטומי הידיושי


הפיצול הזה ייצר עימות בין הדיושאי לשיבאטה גנרל לשעבר של אודה נובונאגה . החיסרון הגדול של שיבאטה קטצ'וייה הוא שהוא אינו יכול לנקוט בפעולה צבאית מיידית נגד הדיושי הסיבה הייתה מזג האוויר. באותו הזמן זו הייתה עונת החורף וההרים שבין המחוז שלו לבין קיוטו היו מכוסים שלג , הוא חייב היה להמתין עד בוא האביב , וזה נתן להידיושי יתרון עצום!


גלריה מימין לשמאל 3 השחקנים הראשיים :


אודה נובטאקה (בנו הבכור של אודה נובונאגה), שיבאטה קטצ'וייה גנרל נאמן לאודה שאליו פנה נובוקאטה כדי לעצור את מה שבוא כינה הפיכה של הידיושאי, טיוטומי הדיושאי גנרל בצבא נובונאגה ממעמד נמוך שהיה בעל העוצמה ושאף לשלטון נגד בניו של משפחת אודה אחר רצח אדונו .יפן 1582 אסטרטגיה של חיזוק מעברי ההרים הטלת מצור על אזור טירת גיפו : במהלך חודשי החורף , הידיושאי מחזק את שלושת המבצרים שלו ששמרו על מעבר ההרים בניסיון לעכב את התקדמותו של קטצ'וייה . לאחר מכן הוא הטיל מצור באזור טירת גיפו . שמוחזקת על ידי בני בריתו של קטצ'וייה . קטצ'וייה מצידו יוצא להשתלט על מעברי ההרים . אם הוא יצליח חלומו של הידיושאי לשלוט ביפן ייסתיים במהירות שבה החל. טירת קיצ'נאג'ו Kitanojō הייתה המטה של שיבאטה קטצ'וייה.


כשהאביב הגיע, והשלגים הפשירו שיבאטה קטצ'וייה שלח כוח לא קטן לאבטח את 3 המצודות שהידיושי הקים על פסגות ההרים זאת הייתה הדרך היחידה להבטיח את מעבר צבאו בשלום . בתחילה התוכנית הצליחה לו אנשי קטצ'וייה הכניעו לחלוטין את 2 המבצרים הראשונים . המגנים ששרדו מכוחותיו של הידיושי נמלטו לחסות במבצר השלישי - שנקרא מבצר שיזוגאטקה - ושגם היה הגדול מבין ה3 . שיבאטה קטצ'וייה איחד את כוחותיו במרץ כשהוא מנצל את תנופת ההישגים שלו על מנת לתפוס את המבצר השלישי מבצר שיזוגאטקה Shizugatake , אילו זה היה עולה בידו כנראה שמהלך ההיסטוריה היפנית בתקופה זו היה מתפתח אחרת לגמרי. נפילה של מבצר שיזוגאטקה הייתה מסיימת את הקריירה של הידיושאי . שלטונו יפול לעד , לכן מבחינת הידיושאי מה שמונח כאן על המוזנאיים לא יכול היה להיות כבד יותר! כעת החלו לנוע גלגליו של מאבק השליטה המכריע ביותר בהיסטוריה היפנית כולה!


מפה זו תשקף בפניכם את אזורי ההתבצרות, מעברי ההרים באזור שבין קיוטו מעוזו של הידיושאי לבין אזור גיפו מעוזו של קטצ'וייה : הפעם הקרב הוא צפונית לבירה קיוטו הקוים המקווקווים על המפה מסמנים את מעברי ההרים באזור .

על מנת להשתלט על המבצר ה3 האחרון שעדיין מחזיק מעמד בכוחותיו של הידיושי, קטצ'וייה שולח את האחיין שלו סאקומה מורימאסה . מורימאסה ידע עד כמה חשוב לכבוש את מצודת שיזוקה טאקה, אך המצודה החזיקה מעמד .


מעצבי אסטרטגיות במלחמה כמו גם היסטוריונים צבאיים יודעים לומר מהו הדבר הטמון - באסטרטגית מלחמה המבוססת על מצור. הענין באסטרטגיית מצור הינו שאם אתה מטיל מצור אתה עשוי להיות חשוף לכוח סיוע שעשוי להגיע בהפתעה ולפגוע בכך . תשומת הלב שלך מוקדשת לטירה עליה אתה צר וזאת די בצדק, עם זאת זה מה שאומר כי גבך חשוף .

שיבאטה קטצ'וייה היה מודאג מכך הוא הכיר היטב את נקודת התורפה הזו ולכן כאשר שליח ששיגר מורימאסה אחיינו מביא עמו מכתב ובו מסר כי טירת שיזוגאטקה מחזיקה מעמד הוא ממהר להודיע לאחיינו בתשובה דחופה, נטוש את הניסיון לכבוש את שיזוגאטקה ופנה את כוחותיך להשתלט על אחד מבין 2 המבצרים הראשונים ששבית . אך יש רגעים שמפקדים בשטח מזלזלים ברמטכ"ל ששלח אותם מורימאסה מחזיר את הרץ עם מכתב נוסף ובו הוא כותב: שיזוקאטקה תהיה שלי עד רדת החשכה" . והינה עוד אחד מאותם רגעי קרב שגאוות יתר וטעות אחת תביא לחיסולך, קטצוייה - נחרד וזועם לקריאת המסר מאחיו באותו הרגע הוא ידע שהוא איבד את הקרב הוא ידע שמורימסה חשוף עתה לכוח שהידיושי יגייס וינעץ את החרב בגבו החשוף , והוא לא טעה. !


למרות שהידיושי הגיע ממעמד נמוך ביותר של לוחם סמוראי הדיושי הוכיח את עצמו כגנרל בעל חוש אסטרטגי מדהים טקטיקן בחסד עליון . הוא מפקד מוכשר להפליא ולכן כשהוא מקבל את הודעת השליח רץ שאומר לו כי שני מבצרים כבר נפלו אך שהמבצר הגדול השלישי מבצר שיזוגאטקה - מותקף קשות ועשוי ליפול בידי האוייב הוא שואג שאגת קרב לעבר חייליו הסמוראים ואומר להם עכשיו! נוע , הידיושאי היה ידוע בכשרונו הגדול להניע צבא גדול במהירות שיא , הוא קנה את שמו בזכות יכולת זו . הוא מבין לחלוטין שאם הוא מצליח להביא כוח סיוע למבצר השלשי בטרם יפול אולי יש לו חלון הזדמנות למתקפת נגד שתרסק את הצבא שמטיל מצור ולהשיג בכך יתרון מכריע. והוא צדק!


כשסאקומה מוריסמה הביט מטה לעמק הוא נחרד ממה שראו עיניו . הוא גילה לראשונה כי הסכין שעשוי להינעץ בגבו כבר כאן .! סמוראים של הידיושי צועדים במעברי ההרים בכמויות אדירות, הוא היה בשוק ! נואשות הוא ניסה לארגן את הצבא שלו ולהציב קו הגנה איתן נגד התקדמות הידיושי במעלה ההר אך זה היה מאוחר מידי . אנשי מוריסאמה היו בלתי מאורגנים בעליל ואפקט ההפתעה שהכין לו הדיושי הכניס אותם להלם ובלבול עוד יותר גדול - קרב שיזוגאטקה היה אכזרי ! לחימה פנים מול פנים כחרבות ננעצות בלב חיילים ממרחק סנטימטר , זו הייתה סצנת קטל מוחלטת. הדיושי מביס אותו באחת וקורא בתוך שדה הקרב: "ניצחתי"!

אנשי סאקומה נמלטו במורד ההר במטרה לחסות במצודת שיבאטה . הצבא של הדיושי לא הניח להם הם רדפו אותם והם ברחו כעברים . אחרי 3 ימי מצור שיבאטה קטצוייה ידע שהוא הפסיד במערכה והוא נאלץ לבחור במוות- וביצע ספוקו!הניצחון של הידיושי בקרב שיזוגאטקה היה קרב מכריע . הדיושי עתה היה השליט דה פקטו של יפן. ויורש השטח של אודה נובונאגה.

הידיושי ראוי לומר היה באמת הדמות הזו בהיסטוריה של יפן שעליה ניתן לומר שהיה לה חזון , שהיה לה חוש לאפשרויות חדשות מעבר למה שכולם כבר חוו. עלינו לזכור שבאותו הזמן מלחמת האזקרחים ביפן כבר נמשכה מעל 100 שנה, אין למעשה נפש חיה אחת ביפן שלא ידעה מלחמה. הדיושי מנסה לייצר מעין מערכת של פוליטיקה יציבה שבאמצעותה מלחמת האזרחים תוכל להגיע לקצה!


על אף שהידיושי הפך לדיאמיו החזק ביותר ביפן , הוא עדיין נתון לסכנה גדולה, יש דיאמיו גדולים שחושקים עדיין בשלטון לעצמם ויש את טקאגאווה איאיאסו שאיתו הוא ידע הוא צריך לכרות ברית איתנה.

טקגאווה אייסו והידיושאי נלחמו שניהם תחת צבאותיו של אודה נובונאגה ברבים מהקרבות. אך המעמד שלהם היה שונה. איאיאסו לא היה פקוד של נובונאגה כמו הידיושי הוא היה בן ברית של נובונאגה. לכן מבחינת איאיאסו זה שאחד הפקודים של נובונאגה מתנהג פתאום כאילו הוא אחראי על כל יפן שעה שהוא בן בריתו של נובונאגה , זה בהחלט משפיל , הוא בודאי סבר שהוא ראוי הרבה יותר מהידיושי לטעון לכתר.


לאיאיאסו היו שאיפות משלו לתפוס את מקומו של הידיושאי ולהפוך לאיש החזק ביותר ביפן . אך זהו המקום לרגע לרכז את המבט על האיש הזה איאיאסו. איאיאסו היה אסטרג סבלני מאוד, במהלכים שהוא עשה הוא תמיד חשב שצריך לתקוף ולהפעיל את כוחותיו רק כאשר יש לו עליונות מבחינת כוח . בשל אישיותו ודרך חשיבתו איאיאסו ידע אז שהוא מוכרח בשלב זה לבוא בברית עם הדיאמיו הנכונים כדי להביס את הידיושי.


איאיאסו מאמין שהמהלך הטוב ביותר שהוא יכול לעשות הוא לתמוך בבנו השני של אודה נובונאגה, אודה נובוקטצ'ו ODA NOBUKATSU . טענתו של אודה נובוקטצ'ו היתה שהווא היורש האמיתי של נובונאגה ושהידיושי ביצע הפיכה לא חוקית .

טאקגאווה איאיאסו ראה בברית עם אודה נובוקאטצ'ו הזדמנות לאפשר להפיל את הידיושי עוד בטרם זה האחרון יעשה חזק יותר. וחזק מידי. במוחו של איאיאסו ללא ספק עובר מהלך שכשהזמן יגיע הוא פשוט יפתר מנובוקאטצ'ו וייקח את השלטון לעצמו

ראוי שנעיר שהיה כאן הימור מאוד מסוכן ומאוד רציני שעשה איאיאסו הזהיר, איאיסו היה בעל מוניטין של איש זהיר ואיש ששוקל את צעדיון ביתר זהירות ובסבלנות, אך לעיתים גם אנשים זהירים וסבלניים כמו שהיה איאיאסו צריכים לקחת סיכונים. המהלך שנוקט כאן איאיאסו הוא ללא ספק אחד הסיכונים הגדולים בקריירה שלו .


בתמיכת חייליו של נובוקאטצ'ו איאיאסו מוביל את צבאו נגד הכוח הגדול בהרבה של הידיושאי . הוא נע מקיוטו לעבר מצודת -------

והיו מספר קרבות ביניהם אך הלחימה נגמרת במבוי סתום , והתוכנית של איאיאסו להפיל את הידיושי לא עבדה.


איאיסו הערמומי והחכם מהמר פעם נוספת: עתה בתקווה להציל את מה שנותר מצבאו ואולי אף לחיות כדי להלחם עוד יום אחד אייאסו מהמר פעם נוספת ומחליט להיפגש עם הידיושי ולראות האם יוכלו שניהם להגיע להסכם שלום. המפגש הוא טעון ובעל פוטנציאל קטלני, הידיושי היה פשוט יכול לשלוף את החרב ולרצוח את איאיאסו בן רגע - כי ללא ספק אנו נוכל לומר לקורא, איש משני אלו לא בטח באחר , הם היו שני דיאמו גדולים שלחמו יחד בשדה הקרב של נובונאגה, הובילו יחדות צבא תחת אותו יעד אך שניהם היו רעבים לשלטון הדיושי לא שולף את החרב כדי לקצר את איאיאסו בראש! מדוע?


מבחינת הידיושי היו ללא ספק יתרונות בכינון היחסים עם איאיאסו . היה לו צבא גדול , הידיושי ידע בבירור שאיאיאסו הוא גנרל מצויין חזק ומוכשר שזכה בקבלות לא מעטות בניהול שדה קרב , לכן מבחינתו להפוך דמות כזו לבן ברית נאמן יש בכך תועלת לא מעטה.


איאיאסו יכנע ויכיר בהידיושי כנעלה עליו באופן רשמי בלבד . בתמורה לסיום פעולות האיבה ויהפוך "כמעט" ליד ימינו של הידיושי. במקרה כזה במסורת היפנית המהלך הוא ברור מה יש לעשות: הדבר המסורתי הינו שמחליפים בני ערובה. לקראת סיום המפגש ביניהם איאיאסו מוסר את בנו השני לאימוץ ע"י הידיושי והידיושי מוסר לאיאייאסו את אמו אותה הוא אהב מאוד.


העיקרון מאחורי מערכת בני ערובה היה חד וברור. אם המצביא השני יפר את השלום בני הערובה יוצאו להורג מיד. אז הדיושי מהמר שהוא יוכל לקיים את הברית הזו עם איאיאסו ושאיאיאסו לא יעשה מהלך עליו ולא יהיה חזק מידי ויום אחד מן הימים יקרא עליו תגר במטרה להשיג עליונות מוחלטת.


כך אחרי עשורת שנים של מלחמת אזרחים ביפן , אף אחד מהדייאמיו האלה לא יכול לבטוח בשני, השינוי שצריך לקרות הוא שהם יסכימו על כך שהם יכולים להתחיל לחיות זה לצד זה. במקום להשמיד זה את זה. - ולמעשה זה מה שאנו עדים לו במפגש הזה בין טוקגאווה איאיאסו לבין טויוטומי הדיושי .


הצורך להשיג לגיטימציה:

הברית הזו בין השניים היא ברית משמעותית וחשובה, היא אפשרה לאיאיאסו להגן על האגף המזרחי של הידיושי, וזה אפשר להידיושי להתרכז באיחוד מרכז המדינה .

אבל להידיושי יש משהו חסר שבלעדיו מנהיג ביפן של מאה 16 לא יכול היה לחיות בשלווה אם אין לו את זה - לגיטימציה שלטונית.

ללא ספק הידיושי הרוויח את מקומו בצמרת אך בחברה שעדיין היה בה מודעות גדולה מאוד לסוגיות כמו: תארים , יוקרה, ייחוס - עבור הידיושי יש כאן מכשול גדול ורציני שאי אפשר לעקוף.

ביפן , לגיטימציה אמיתית מגיעה בסופו של דבר מדמותו של הקיסר [שהוא על פי התפיסה היפנית קשור במוצא לאלים] אך קיסר ביפן הוא בעיקר וברוב התקופות ההיסטוריות של יפן דמות סמלית בעיקרה ולא דמות שולטת. לאורך ההיסטוריה היפנית הסמכות לניהול המדינה הייתה נתונה לעיתים קרובות ביותר לידי ראש הממשלה.

אך שוב יש כאן מכשול , כי כדי להיות ראש ממשלה ביפן דאז היה צריך להשתייך לשושלת הנכונה , מועמד לראשות הממשלה היה חייב להגיע מענף מסויים של משפחת פוג'יווארה האצילית והיוקרתית, ואילו הידיושי הוא בן של פשוטי עם ואין לו שום קשר למשפחה זו .

מעט מידע על משפחת פוג'יווארה , זו משפחה ששלטה בחצר השלטון הקיסרי במשך כ400 שנים לפחות. לכן האסטרטגיה של הידיושי הייתה לעבוד בצמוד מאוד לחצר השלטון . הוא ביקש מאנשי החצר השלטון להציג בפניו שושלת יוחסין אפשריות ועוד אמצעים שיעזרו להעניק לו לגיטימציה. בתמורה הוא יעזור לחצר השלטון לבנות מחדש ארמונות שנהרסו ולבנות ולחזק את היוקרה של חצר השלטון.


באופן מסתורי בחצר השלטון הצליחו למצוא מסמכים שיוכיחו שהידיושי היה למעשה צאצא של משפחת פוגי'ווארה האריסטוקרטית . הידיושי פיברק לעצמו שושלת חדשה שהייתה המצאה מוחלטת ובכך שצורף למשפחת פוג'יווארה הידיושי יכול היה לתבוע את תואר ראש הממשלה. עלייתו המטארית של הידיושי לגדולה הפכה אותו לאדם החזק ביותר ביפן


יפן 1588 : הדיושי מרחיב את שליטתו ממרכז יפן ומחזיק בכמחצית שטחי יפן :

בתוך 5 שנים מרגע המפגש , הידיושי הצליח להרחיב את הטריטוריה שלו מבערך שליש משטחי יפן לכדי שליטה על מחצית שטחי יפן, זו הייתה התרחבות עצומה . בסגול כהה- טריטוריות תחת שבט אודה נובונאגה (1560 ) וההתרחבות השליטה של אודה . בסגול בהיר שטחי אודה נובונאגה והידיושאי עד 1582 הידיושי ירחיב את השליטה ממרכז לעבר לכיוון צפון ולכיוון דרום . [ראו מפה Japan around 1582]

עתה הדיושי מחליט להשתלט על השאר [האזורים בצבע כתום מסמלים את השטחים שבהם מצויים הדיאמיו הגדולים והמתנגדים שלו] . דיאמיו גדולים עדיין מתנגדים למאמצו להגיע לשליטה מוחלטת ולאיחוד יפן . במזרח שבט הוגו [HOJO] רואה בעצמו שליט חוקי על כל יפן . בצפון שבט דאטה [DATE] עולה חדש טוען לכתר שמונהג על ידי מנהיג חדש חסר פחד ושאפתו צעיר. הוא נחוש בדעתו לעמוד בדרכו של הידיושי , לדיאמיו הזה בצפון קוראים דאטה מאסמונה [Date MASAMONE] . מבחינתו הוא אדון הצפון התחושה הזו של דאטה מסאמונה של היותו אדון ארץ הצפון , רק התעצמה בשל הרקע האישי שלו והוא יהיה במרכז הבמה בימים הבאים של מלחמת האזרחים היפנית .


כוח עולה בצפון - שבט דאטה בראשות דאטה מאסאמונה

מון -סימון ההיכר של משפחת דאטה


דאטה מאסמונה לקה בילדותו באבעבועות שחורות , לא רק שהמחלה הנוראה הזו צילקה את פניון והותירה אותן מחוררות אלא שהיא גם נתפסה בחברה היפנית דאז כמחלה של פשוטי העם. לר רק שזה השפיע על גופו וגרם לזיהום באחת מתעלות הדמעות בעיניו, מה שגרם לעין שלו לבלוט באופן יוצא דופן ביחס לראשו . כמעט מיד אחרי שהוא מונה ליורש על ידי אמו , היא שלחה מתנקשים שיהרגו אותו במטרה שאחיו יחליף אותו . עינו הימנית הפגועה הגדולה והמוזרה, גרמה לו בעיניה של אמו להיות פחות מאדם שלם ולכן לא ראוי לשלוט על השבט. מסאמונה בשל כך התישב על הריצפה , עטף את הסכין המעוקלת על ידו בבד , שפך עליה סאקה כדי לחטא אותה ועקר את עינו שלו , רק כדי להסיר את הפגיעות הזו שלו . הוא נודע בשל כך בשם"דוקוגנריו" - הדרקון חד העין מאושו. הוא דרש כניעה , הוא רצה כוח והחשוב מכל ביקש כבוד! זה הפך לכוח המניע שלו . מי שהיה נאמן לו, היה אדם שאפשר לסמוך עליו, מי שלא היה נאמן ראוי להשמדה! מאסמונה היה מוכרח לרמוס את האנשים הללו.

דאטה מאסמונה בעל העין האחת מנהיג שבט דאטה בימי הידיושי

מפת השבטים הדומיננאנטים ביפן שאותם ניהלו דיאמיו חזקים ובעלי השפעה שנאבקו על השלטון

במאבק מלחמת האזרחים הפעם היא מתמקדת בצפון יפן בהובלת שבט דאטה נגד שבט אשינה
בשלב מוקדם מאוד בקריירה של מסאמונה, הוא עומד בפני אתגר רציני ראשון שלו. אחד מבני בריתו הקרובים של אביו אוצ'י סדאטסונה, פותה להסיר את תמיכתו ממאסמונה ע"י אוייב ותיק של שבט דאטה- שבט אשינה. כנראה שסדאטסונה זיהה בבחור הצעיר הזה מאסמונה , אישיות חסר יציבות שלא הייתה מסוגלת להנהיג את השבט כראוי.


מבחינת מאסאמונה מנהיג שבט דאטה היה צורך מידי למחוץ את המרד של סאדטסונה [הטריטוריה של שבט אשינה גבלה בטריטוריה של שבט דאטה: ראו מפה לעיל] . מסאמונה מחליט לפעול בהחלטיות ולצאת למלחמה נגד אוצ'י סדאטסונה . מאסמונה הורה לכוחותיו לתקוף את טירת אודמורי . הוא הבין כי היה הכרחי עבורי לייצר תחושה של כוונות אכזריות מצידו ככל הניתן במתקפה על אוצ'י . עוצמת המכה תעיד מבחינתו על האיש עצמו . לאחר שהקיף את הטירה מאסאמונה פוקד עלכוחותיו לשחוט את כל מי שנמצא בתוך החומות, והוא מדגיש כולל ילדים ונשים , הוא כתב אחר כך" לא חסנו על איש כולל לא על הנשים ולא על הילדים בטירה, הרגנו את כולם עד אחרון הכלבים"

העובדה שמאסאמונה היה מוכן להרוג את כולם הייתה בעלת מטרה ברורה : הוא רצה לייצר פחד! . מפלצת בעלת עין אחת שתוקפת וסאלים מרדניים על מנת ללמד אותם את הלקח האולטימטיבי!


הדיושי שומע על הנסיקה של מסאמונה , הוא מכיר בכך שמאסאמונה הוא כוח עולה בצפון , והוא מבין שבשלב מסוים אם המצב ימשך בכיוון הנוכחי 2 הגברים יצטרכו להגיע להסדר או לצאת למלחמה.

יפן 1588 - חששותיו של הדיושי בנוגע למאסאמונה מאוששות שהדרקון חד העין פוצח בגל מתקפות חדשות נגד יריביו ומדרדר את הצפון למלחמת אזרחים כוללת.


פעולותיו של מאסאמונה מניעות את הידיושי לשקול דרך פעולה חדשה ונועזת, דרך שהוא קיווה שסוף סוף תביא לקיצה את שפיכות הדמים של המאה האחרונה ותאחד את יפן כולה תחת שלטונו.


"ציד החרבות": כדי להפוך את רעיון האיחוד למציאו הדיושי מתכוון הפעם לנקוט באמצעי אחר ולא בחרב. מיד אחרי שהדיושי ייצב את שלטונו הוא התלחיל לייצר חקיקה שנועדה לעצב מחדש את מארגהחברה היפנית בדרכים עמוקות יותר.

אחת הרפורמות הבולטות הראשונות שהידיושי ביצע הייתה ההוראה לבצע את מה שנודע כ: "ציד החרבות" . במילים אחרות הדיושי שלח את שליחיו לסייר ברחבי אזורי הכפר ולעקל את כל כלי הנשק מפשוטי העם . בתקופה מאוחרת של ימי הביניים כלי נשק היו נפיצים מאוד וזה היה אחד הגורמים שתרמו לחוסר היציבות וגם להתנגדות פוליטית.


הרבה יותר קשה להתנגד לשלטון הפוליטי אם לך עצמך אין נשק , מה שעשה כאן הדיושי במובן מסויים הוא ניסיון לייצב את המבנה החברתי של המדינה עם יצירת תהום בין מעמד לוחמים אלטיסטי- של לוחמים חמושים היטב שהיה מיעוט קטן, לבין אוכלוסיית פשוטי עם נרחבת. שפתאום לא הייתה מסוגלת להתנגד למעמד הלוחמים.


המדיניות הזו של הדיושי היא מעט אירונית , האיש שבא ממעמד פשוטי העם , שהיה בין כפר והגיע עד לפסגת הכוח למעשה מנטרל את הכוח של בני מעמדו, הוא פשוט סגר את הדלת!


"צו השלום ": חוץ מפרסום החוקים שיפרידו בין המעמדות ונטרול יכולת האוכלוסיה להתנגד לסמוראים, הידיושי מפרסם צו אחד נוסף שתהיינה לו השלכות עצומות עצומות, מה שנקרא צו השלום . צו זה ימנע מכל דיאמיו לצאת עצמאית למלחמה בצורה חוקית ויהפוך את הידיושי לאדם היחיד ביפן שיכול לקבוע מתי תתחיל מלחמה ואיך היא תתנהל.


עם זאת נראה שצו השלום של הדיושי היה תקף רק זמנית בצפון. עד שנות ה80 של המאה ה-16 דאטה מסאנה הרחיב את כוחנה של משפחת דאטנ באופן מהיר ודרמטי.

חסידיו של הידיושי העבירו לדאטה מסאמונה מסר שיצא מהידיושי שאם ימשיך במלחמות נגד שכניו הדיושי יאלץ לפעול נגדו . הדיושי פשוט מצפה שמסאמונה ייענה לפקודתו, אך מסאמונה משליך את המכתב ששלח לו הידיושי, הוא גורר את שליחי הדיושי ומשליך אותם החוצה - הוא לא התכוון להכנע.

מסאמונה ביקש לשריין את הצפון במאבק במערב. לייצר הגנה על השטח שלו ועל בני בריתו ולהעביר מסר ברור לכולם ולא רק להידיושי שלא כדאי להתעסק עם הצפון !


מבחינת מסאמונה והזירה הצפונית שלו , הבסת שבט אשינה הייתה בראש סדר עדיפויותיו . משפחת אשינה הייתה שושלת ארוכה מאוד בצפון היא הייתה אחת המשפחות הכי מכובדות ובעלת מעמד גבוה בקרב הלוחמים באזור ומסאמונה תמיד ראה את שבט אשינה כאחד היריבים החשובים ביותר שלו באזור וכאיום רציני.

אם הוא יצליח לכבוש את שבט אשינה ולהשתלט על אדמותיו מסאמונה יהפוך לאחד מבעלי הקרקעות הכי חזים במדינה עם שליטה על כל הצפון מזרחי של יפן.


בסוף שנות ה-80 של מאה 16 , הזדמנות יוצאת מן הכלל ומענינת נקראית בדרכו , מנהיג משבט אשינה בשם מוריקוני inawashiro morikuni ערק לשבט דאטה וחשף בני מסאמונה מידע מרתק לפיו שבט אשינה עצמו היה באותו הזמן מצומצם מאוד ומוחלש בשל מאבקים פוליטיים וסכסוכים פנים שבטיים.

כך על אף שהאיסור של הידיושי על הכרזת מלחמה באופן עצמאי בין מחוזות היה בתוקף באותו זמן , מאסמואנה ראה בסיטואציה של שבט אשינה הזדמנות מפתה מידי מכדי לא לנצלה- הוא יכריז מלחמה על שבט אשינה (ויעבור בכך על צו השלום של הידיושי)

מסאמונה יודע שניצחון על שבט אשינה יהפוך אותו למנהיג החזק ביותר בצפון יפן אבל הניצחון רחוק מלהיות קל או מובטח.

שבט אשינה הוא ידוע באכזריותו ואם הוא יפסיד במלחמה הוא יעמוד בפני מוות בטוח. למרות הסיכונים הללו הוא פולש עם כוח של יותר מ- 20,000 איש . מספר מעט קטן יותר שך חלוחמי שבט אשינה יצא לבלום אותו וסלל את הדרך למה שיהיה אחד הקרבות הכי ידועים לשמצה באותו עידן. כשהכוחות של דאטה פולשחים לאייזו הם פוגשים את המגינים במקום שנקרא סוריאגיהרה . מאסמונה נסוג אל העורף עם חיל משמר פרשים שלו ושני הכוחות מתמקמים ללילה ומקימים את ההגנות שלהם.


מסאמונה היה בטוח שזה הולך להיות טבח שכמותו שבט אשינה טרם ראה ולא ידע מעולם. עם עלות השחר הכוחות של אשינה פוצחים בעימות ישיר עם הכוחות של דאטה הם היו בתוך סיר לחץ של תיגרה ונלחמו בפראות פנים מול פנים אך מיד אחרי עלות השחר מתפרצת סופת אבק גדולה שזרת את החול ישר לעיניהם של הלוחמים ובשלב זה המצב מסלים עד אממצע שעות הבוקר השורות של שבט דאטה מתחילות להתפורר. כשהמודיע - מגיע למסאמונה עם המסר הנוראי הזה מסאמונה הבין בבירור שגורל השבט שלו בסכנה . מסאמונה יצא בדהרה רכוב על סוסו יחד עם שומר ראשו והם הגיעו לשדה הקרב והנחיתון על האגף השמאלי של שבט אשינה מכה קשה כל שעליהם היה לעשות זה להקיף את אוייביהם ןלהכות בהם. , זה לא היה קרב, זה פשוט היה טבח!


לפי רישומים שתעדו את קרב סוריאגיהרה , בין בט אשינהלבין שבט דאטה בראשות מסאמונה, יותר מ2,500 ראשים נלקחו והוצגו באופן רשמי בפני מאסאמונה, לאחר הקרב מסאמונה הצטייר כאדם שמוכן להסתכן על מנת לזכות במה ששייך לו.


עם הנצחון בקרב נגד שבט אשינה שהיה ממש מעצמה בצפון , מאסאמונה מקבל עתה את התואר הזה בעצמו הוא הופך לאיש השולט והחזק ביותר באזור הצפוני של יפן. הוא הפך לחזק בצורה יוצאת דופן , נוכחותו של מסאמונה עתה היא כזו שהדיושי לא יכול להתעלם ממנו יותר!


הידיושי שבט טויוטומו נגד משפחת הסמוראים HOJO

פחות משנה אחרי קרב סוריאגיהרה , בין שבט דאטה לאשינה בצפון בו ניצח מסאמונה והפך אדון הצפון, הידיושי וצבאו העצום רכבו צפונה אל מפתן דלתו של מאסאמונה. היעד של הידיושי היה שבא הוג'ו הממוקם בחלק המזרחי של יפן ובגבולות לא רחוקים ממאסאמונה [ראו מפה ] משפחת הוג'ו הייתה אחת ממשפחות הלוחמים החזקות והמסוכנות המתנגדות לכוחו של הידיושי. כוחותיו של הידיושי מטילים מצור על המעוז של הוג'ו - טירת אודווארה

כמבחן נאמנות הידיושי מורה לכל הדיאמיו הצפוניים האחרים להישבע לו אמונים ולהצטרף אליו בקרב נגד שבט ההוג'ו.

כמעט כולם מסכימים מיידית אבל 1 מעז להתעכב בתגובתו - היה זה כמובן מסאמונה השליט החזק בצפון.


לאחר שהוא התעלם מכל הפקודות הקודמות של הידיושי להגיע לחצר השלטון , מנהיג שבט הדאטה מסאמונה , מקבל מכתיו מהשליח של הידיושי , זה היה מכתב רשמי ובו פקודה/צו מהידיושי להצטרף אליו למצור על טירת אודווארה של שבט הוג'ו!!! הפעם זו פקודה לא פניה . עלינו להעיר הדרישה של הידיושי לנוכחותו של מאסאמונה הייתה עניין פורמלי בלבד הפגנת ציות , יש בנקודה זו הימור גדול - אחרון!

מאסאמונה הבין היטב וגם ידע היטב שאם הידיושי יביס את שבט ההוג'ו, הוא יהיה המטרה הבאה וזה היה קרב שמסאמונה לא יכול לנצח בו .

מסאמונה הדייאמיו החזק שליט הצפון כולו יצטרף למצור על טירת אודווארה , אבל הוא יעשה זאת בדרך שלו ובתנאים שלו. מסאמונה הכין את צבאו ויצא בצעדה איטית להפלי במסלול פתלתל וארול בין הריה ויערותיה של יפן בדרכו לעבר הידיושי והמצור , והוא הכין לעצמו אמתחה של תירוצים התעכבתי בשל זה ובשל כך, ייתכן שמסאמונה חשב שהידיושי עשוי או לנצח או להפסיד ובטרם הוא מחליט או מתחייב למי מהצדדים הוא רוצה לדעת למי יש יתרון .


בסופו של דבר הידיושי גייס כל כך הרבה סמוראים וכל כך הרבה משאבים ולכן הוא הצליח להביס את שבט הוג'ו ולהשתלט על טירת אודווארה . מאסאמונה וחייליו בסופו של דבר מגיעים , אבל זה היה אחרי שהצגה כבר נגמרה .


מסאמונה מגיע רכוב על סוסו כשהוא לבוש בקימונו היפה ביותר שלו , קימונו ארוך ובצבע לבן בוהק ונושא הידו רק חרב קצרה .

ההופעה הזו של מסאמונה בקימונו לבן ועם חרב קצרה במפגש המתוח הזה מלאה בסימבולים יפניים שראוי להתייחס אליהם: הקימונו הלבן מסמל טוהר , אך בהקשר הזה הוא מסמל גם מוות והחרב הקצרה שהוא נושא מדגישה זאת שכן באמצעותה הוא יבצע התאבדות טקסית אם הידיושי יורה על כך . יתכן שזו הייתה הכרה בכך שהוא עלול להיהרג בשל חוסר רצונו להצטרף לכוחות של הידיושי קודם לסיום סאגת הקרב.

מנגד אולי זה היה תכסיס בניסיון לזכות באהדתו של הידיושי , אך בגישה שלו בהליכה באופן בו ישב מול הידיושי בתוך שדה הקרב לא היה ולו קורטוב של פחד. הידיושי מעמיד את מאסאמונה בפני בית דין שמורכב מגדולי הגנרלים שלו ביניהם ישב גם טאקגאווה איאיאסו מיודענו והם שואלים אותו מדוע הוא לא הכיר במעמדו של הידיושי מוקדם יותר או מדוע לא השיב למכתביו הקודמים של הידיושי ? מאסאמונה מנסה לציג את זה כענין פעוט " אני סתם איזה בור מהכפר" הוא אמר להידיושי, "אנני רגיל לדרכים ביערות יפן כמו מנהיגים גדולים כמותכם"

אפ בפני המוות מסאמונה לא מראה כניעה, כשהידיושי הניף את החרב לצווארו במהירות רוח סערה, מסאמונה נותר דומם ללא תנועה . הבעת פניו הייתה חתומה . אפילו עינו האחת שלא הייתה מכוסה ברטייה שחורה לא מיצמצה ולו לרגע . הוא כאן , הוא הסביר את סיבותיו ואם הסיבות הללו לא מספיקות הוא מוכן למות בגללן. אבל הוא לא יכפיף עצמו לאף אחד!


" לו הייתה מגיע מאוחר יותר ולו במעט , ראשך היה נערף"

אמר לו הידיושי תוך שהוא מנסה להחדיר מבט לעיניו המוטות מטה של מסאמונה.

" אני מבין "

עונה מסאמונה בחצי קול צעקה יפני אופייני

הדיושי המום לרגע, נדהם מה פרץ בצחוק גדול
הדיושי חס על חייו ומאסאמונה מבין את השפה , וזהו הרגע הראשון מאז תחילת המפגש רווי המתח בין השניים שבו מאסאמונה מרים את ראשו ומביט בעיניו של הידיושי. בתוך צחוקו המתגלגל של הדיושי המלווה בצחוקו המתגלגל של טאקגאווה איאיאסו הדיושי ספק קורא ספק צועק :

"אתה מוצא חן בעיני"

"תודה"

משיב דאטה מאסאמונה


"הביאו סאקי" , קרא הידיושי לחייליו תוך צחוקו המתגלגל , הדיושי מצא דרך לנטרל את מנהיג הצפון את מאסאמונה והוא עשה זאת ללא מרחץ הדם הכולל והאפוקליפטי והסופי שרבים הניחו שהיה חייב לקרות.

הידיושי מאלץ את אוייביו להגיע למו"מ , הוא מאלץ את אוייביו להסכים לאיזון הפוליטי הזה. בעצם עלינו לומר כי מה שהוא עושה כאן הוא לאלץ את כל הדיאמיו הגדולים להסכים שזה הזמן להפסיק את מלחמת האזרחים עם כניעתו של מסאמונה ותבוסת שבט הוג'ו הדיושי בסופו של דבר הצליח להשיג את מה שאודה נובונאגה לא הצליח להשיג.

לראשונה מזה 120 שנה יפן כולה נשלטת בידי מצביא אחד באמצעות השימוש הנועז שלו באלימות, בפוליטיקה ובדיפלומטיה אדם פשוט שנולד במעמד לפשוטי עם טיפס לפסגות השלטון והלשיג את אחת המטרות הגדולות ליצור הנהגה אחת ולהפסיק את מלחממת האזרחים .

בסביבות 1590 , הידיושי מתמודד עם מעין בעיה אירונית והיא שהוא נחל הצלחה גדולה כזו במהירות ויש לו עתה קהל תומכים ענק של דיאמיו והוא ללא ספק מרגיש צורך להעסיק אותם . האנשים האלו היו כובשים הם גדלו בחברה שבה אם אתה לא כובש אתה נכבש ומת, המשפחה שלך תרצח והאדמות שלך ילקחו ממך. וכשאין עוד שטח לכבוש ביפן אז מה עושים? זאת חידה עבור הידיושי מה עושים עם כל הסמוראים האלה


כאן ברצוננו להעיר : הסיטואציה הזו שבה מצוי הידיושי יש לה כבר הדים בהיסטוריה: זהו אותו מצב בדיוק שבו עמדה ספרד של איזבל ופרננדו ב1492, שעה שהאלהמברה בגרנדה נפלה , המוסלמים נטשו את המדינה, והרקונקיסטה הסתיימה ובספרד ישנם מסדרי לוחמים שאין עוד במה להעסיק אותם ! איסבל ופרדיננד פנו לעולם החדש יחד עם קולומבוס ושלחו אותם לכבוש עבורם את העולם החדש ביבשת אמריקה .


אך הידיושי מה תהיה ההחלטה שלו?


הדיושי הוגה תוכנית פנטסטית ומגלומנית לחלוטין . אך כלוחם שאף פעם לא טעה בקרב, הידיושי הולך לבצע את אחת הטעויות האסטרטגיות הגדולות ביותר בחייו ולהמיט על יפן את אחד האסונות הגדולים בתולדותיה ! על המהלך הבא של הידיושי אתם מוזמנים לעבור ליחידה הבאה - כאן בבלוג שבאתרנו- הידיושי מערכה שניה הכיבוש של אסיה .


----------------------------------------------------------------------------------------------------


אם הגעתם עד כאן אזי קראתם את הפרק המרתק הזה בהיסטוריה של יפן אנו מקווים שנהנתם , רוצים לדעת עוד על מלחמת האזרחים ביפן, להכיר את התרבות היפנית, את מסורת הגנים היפנים והקשר שלהם לקאמי , את הקשר בין סמוראים לפריחת הדובדבן או כפי שהוא קרוי בפי היפנים "סאקורה סזן", להתבונן ולהבין את האדריכלות של יפן , אז אנו מזמינים אתכם לטייל עימנו בטיול מאורגן ליפן, באחד הטיולים האיכותיים ביותר שתחוו , אז סעו עימנו: רגב טורס טיולי איכות גיאוגרפיים- טיול מאורגן ליפן .


הבלוג נכתב על ידי בת - רגב טורס מומחית לטיולי איכות ביפן

כל הזכויות שמורות


יפן פריחת הדובדבן I טיול מאורגן ן טיול מאורגן ליפן I טיול מאורגן ליפן בחודשי אוקטובר נובמבר ן טיול מאורגן ליפן בעונת הסתיו ן טיול מאורגן ליפן 15 ימים I טיול מאורגן ליפן בעונת הסתיו 16 ימים I טיול מאורגן ליפן בפריחת הדובדבן 2023 .


גלריה מטיול יפן בפריחת הדובדבן 2019